Ceny mieszkań rosną, zdolność kredytowa Polaków maleje. "Sytuacja jest trudna"

22.04.2022 | Ceny mieszkań rosną, zdolność kredytowa Polaków maleje. "Sytuacja jest trudna"
22.04.2022 | Ceny mieszkań rosną, zdolność kredytowa Polaków maleje. "Sytuacja jest trudna"
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.04.2022 | Ceny mieszkań rosną, zdolność kredytowa Polaków maleje. "Sytuacja jest trudna"Paweł Płuska | Fakty TVN

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce zwalają z nóg. W Warszawie w lutym w średnia dochodziła do 13 tysięcy za metr kwadratowy. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim cena metra kwadratowego w ciągu sześciu lat wzrosła o 100 procent. Problemem jest też malejąca zdolność kredytowa Polaków, dlatego dla wielu osób kupno mieszkania staje się nierealnym marzeniem.

Mieszkanie to dla wielu Polaków nie tylko podstawa, ale i wciąż marzenie - marzenie coraz mniej realne. Sprawdziliśmy w Bochni, Ostrowie Wielkopolskim, Kartuzach i Warszawie, jak zmieniały się ceny za metr kwadratowy i zarobki mieszkańców. Dane, nasze ustalenia i raporty bankowców nie pozostawiają złudzeń: ceny raczej nie spadną, a to oznacza, że i tak w porównaniu z ubiegłym rokiem będą wyższe.

- Będziemy mieć w tym roku wzrost cen materiałów budowlanych średniorocznie o ponad 20 procent, plus do tego dochodzi wzrost kosztów pracy w branży budowlanej - tłumaczy dr Jakub Borowski główny ekonomista Credit Agricole. - Sytuacja jest trudna - dodaje.

Nawet jeśli deweloperzy zejdą z marży, to i tak nie oznacza to wyraźnego spadku cen.

- Ceny mieszkań w Bochni w dobrym standardzie kształtują się aktualnie od kwoty 8 tysięcy za metr kwadratowy - informuje Małgorzata Pyciak z biura nieruchomości w Bochni.

Jeszcze niedawno w Bochni za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 5 tysięcy złotych. Podobny skok zanotowano na drugim końcu Polski - w Kartuzach.

- Te ceny pięć lat temu oscylowały między 5-6 tysięcy złotych za metr kwadratowy - zwraca uwagę Patrycja Dziewiątkowska, kierownik sprzedaży w Bravo Developer.

Teraz za metr kwadratowy w nowej inwestycji trzeba zapłacić minimum 7300 złotych. W Kartuzach miesięczne zarobki pozwalają na kupno mniej więcej metra mieszkania.

- Mówimy tutaj o zarobku netto od 3 trzech tysięcy do 6-7 tysięcy złotych - podkreśla Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.

Problemem nie tylko wysokie ceny

Siedem lat temu za średnie miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach, i to brutto, w Warszawie można było kupić średnio nieco ponad pół metra kwadratowego mieszkania. Dziś - jak wynika z czwartkowych danych GUS o zarobkach - nasza siła nabywcza w ogóle się nie zmieniła.

W lutym średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie dochodziła do 13 tysięcy za metr kwadratowy, ale w tych najbardziej pożądanych - czyli w kawalerkach - cena przebiła 15 tysięcy za metr.

W Ostrowie Wielkopolskim cena metra kwadratowego w ciągu sześciu lat wzrosła o 100 procent - w 2016 roku za metr trzeba było zapłacić ponad 3 tysiące złotych, teraz 7 tysięcy złotych.

- Zainteresowanie naszymi produktami jest, ale zaczynają się problemy z pozyskaniem kredytów - zwraca uwagę Grzegorz Glubiak, dyrektor w spółce CR Deweloper.

Rosną stopy procentowe i jednocześnie maleje zdolność kredytowa Polaków. Przy kwocie pożyczki w wysokości 330 tysięcy złotych para z dwójką dzieci zarabiająca netto 8 tysięcy złotych miesięcznie w Warszawie, przy cenach najmniejszych lokali przekraczających 15 tysięcy za metr kwadratowy, mogłaby sobie pozwolić na 20-metrowe mieszkanie i spłacać kredyt przez trzydzieści lat.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS