Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą

Źródło:
Fakty TVN
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobąArleta Zalewska/Fakty TVN

Mateusz Morawiecki przekonuje, że pomysły PiS są spójne z pomysłami demokratycznej opozycji. Szymon Hołownia twierdzi, że nie dzwonił ani do niego, ani do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy (jeszcze) opozycji rozmawiają za to dużo ze sobą, bo wciąż są różnice zdań.

Trzecia Droga to formacja, z którą Mateusz Morawiecki - jak twierdzi - mógłby zrobić koalicję. Jak jednak zapewnia Szymon Hołownia, premier nie kontaktował się z nim w tej sprawie. - Rozmawiałem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Też mi nic o tym nie wspominał, żeby ktokolwiek dzwonił. Wychodzi z tego, że chyba Mateusz Morawiecki rozmawia ze sobą - mówi Hołownia. Premier przekonuje, że on negocjacje prowadzi, ale woli chronić nazwiska swoich rozmówców. Chwalił programy wyborcze potencjalnych koalicjantów i zapowiadał, że ma dla nich specjalną ofertę. - Nasze propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości są spójne z propozycjami programowymi czy to PSL, czy Polski 2050, czy Konfederacji, a nawet Lewicy - podkreślił Morawiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielichowska: prawa strona sali była ponura, momentami wystraszona

Premier mówi to po tym, jak przez 8 lat PiS odrzucało praktycznie wszystkie propozycje i projekty ustaw opozycji. Teraz - w ramach dekalogu polskich spraw - kładzie na stół ich postulaty i próbuje przekonywać, że tym razem PiS je poprze. - Nie przedstawiam tutaj pomysłów na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości. To jest pomysł na pierwszą kadencję koalicji polskich spraw - zaznacza Morawiecki. - Mateusz Morawiecki opowiada bajki, dyrdymały wręcz i głupoty, bo nawet nie wykonał chociażby jednego telefonu, a i wtedy można by było panu premierowi powiedzieć wprost, z kim chcemy tworzyć rząd - komentuje Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałekKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Różnice zdań po stronie opozycji

W tym samym czasie Donald Tusk spotyka się z kolejnymi kandydatami na ministrów w jego koalicyjnym rządzie. Wymieniany jako potencjalny kandydat na ministra finansów Andrzej Domański zapowiada, co i jak rząd Tuska zrobi z ich wyborczymi obietnicami. - 30 procent podwyżki dla nauczycieli. W tym również dla nauczycieli akademickich - zapewnia Domański i dodaje, że na stole jest wciąż propozycja babciowego. Co do tej kwestii jest zgoda w całej koalicji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem: zapewnił mnie, że procesy określone w konstytucji będę biegły szybko, sprawnie

Są jednak postulaty i propozycje programowe, które nie znalazły się w umowie koalicyjnej, a które przyszłych koalicjantów - jeśli chodzi o szczegóły - różnią. To między innymi powrót do handlowych niedziel, zerowy kredyt, kwota wolna od podatku do 60 tysięcy złotych oraz dwa projekty proponowane jeszcze przez PiS, czyli przedłużenie na kolejny rok wakacji kredytowych i zerowego podatku VAT na żywność. - Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze na podatku VAT - podkreśla Domański. - Na ten moment nie podwyższać, podobnie utrzymać te ograniczenia, jeżeli chodzi o ceny energii, przynajmniej na sześć miesięcy - mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze orędzie nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Przyszłą koalicję czeka też dyskusja dotycząca powrotu do niedziel handlowych - to postulat Koalicji Obywatelskiej. - Dobra okazja do tego, by porozmawiać o nowym kompromisie społecznym. Jednej, może dwóch niedzielach handlowych w miesiącu - przekonuje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, Trzeciej Drogi. - Lewica chciałby uwolnić niektóre niedziele, ale żeby pracownik dostawał 250 procent wynagrodzenia - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS