Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą

Źródło:
Fakty TVN
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobąArleta Zalewska/Fakty TVN

Mateusz Morawiecki przekonuje, że pomysły PiS są spójne z pomysłami demokratycznej opozycji. Szymon Hołownia twierdzi, że nie dzwonił ani do niego, ani do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy (jeszcze) opozycji rozmawiają za to dużo ze sobą, bo wciąż są różnice zdań.

Trzecia Droga to formacja, z którą Mateusz Morawiecki - jak twierdzi - mógłby zrobić koalicję. Jak jednak zapewnia Szymon Hołownia, premier nie kontaktował się z nim w tej sprawie. - Rozmawiałem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Też mi nic o tym nie wspominał, żeby ktokolwiek dzwonił. Wychodzi z tego, że chyba Mateusz Morawiecki rozmawia ze sobą - mówi Hołownia. Premier przekonuje, że on negocjacje prowadzi, ale woli chronić nazwiska swoich rozmówców. Chwalił programy wyborcze potencjalnych koalicjantów i zapowiadał, że ma dla nich specjalną ofertę. - Nasze propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości są spójne z propozycjami programowymi czy to PSL, czy Polski 2050, czy Konfederacji, a nawet Lewicy - podkreślił Morawiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielichowska: prawa strona sali była ponura, momentami wystraszona

Premier mówi to po tym, jak przez 8 lat PiS odrzucało praktycznie wszystkie propozycje i projekty ustaw opozycji. Teraz - w ramach dekalogu polskich spraw - kładzie na stół ich postulaty i próbuje przekonywać, że tym razem PiS je poprze. - Nie przedstawiam tutaj pomysłów na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości. To jest pomysł na pierwszą kadencję koalicji polskich spraw - zaznacza Morawiecki. - Mateusz Morawiecki opowiada bajki, dyrdymały wręcz i głupoty, bo nawet nie wykonał chociażby jednego telefonu, a i wtedy można by było panu premierowi powiedzieć wprost, z kim chcemy tworzyć rząd - komentuje Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałekKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Różnice zdań po stronie opozycji

W tym samym czasie Donald Tusk spotyka się z kolejnymi kandydatami na ministrów w jego koalicyjnym rządzie. Wymieniany jako potencjalny kandydat na ministra finansów Andrzej Domański zapowiada, co i jak rząd Tuska zrobi z ich wyborczymi obietnicami. - 30 procent podwyżki dla nauczycieli. W tym również dla nauczycieli akademickich - zapewnia Domański i dodaje, że na stole jest wciąż propozycja babciowego. Co do tej kwestii jest zgoda w całej koalicji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem: zapewnił mnie, że procesy określone w konstytucji będę biegły szybko, sprawnie

Są jednak postulaty i propozycje programowe, które nie znalazły się w umowie koalicyjnej, a które przyszłych koalicjantów - jeśli chodzi o szczegóły - różnią. To między innymi powrót do handlowych niedziel, zerowy kredyt, kwota wolna od podatku do 60 tysięcy złotych oraz dwa projekty proponowane jeszcze przez PiS, czyli przedłużenie na kolejny rok wakacji kredytowych i zerowego podatku VAT na żywność. - Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze na podatku VAT - podkreśla Domański. - Na ten moment nie podwyższać, podobnie utrzymać te ograniczenia, jeżeli chodzi o ceny energii, przynajmniej na sześć miesięcy - mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze orędzie nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Przyszłą koalicję czeka też dyskusja dotycząca powrotu do niedziel handlowych - to postulat Koalicji Obywatelskiej. - Dobra okazja do tego, by porozmawiać o nowym kompromisie społecznym. Jednej, może dwóch niedzielach handlowych w miesiącu - przekonuje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, Trzeciej Drogi. - Lewica chciałby uwolnić niektóre niedziele, ale żeby pracownik dostawał 250 procent wynagrodzenia - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS