Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Premier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Arleta Zalewska/Fakty TVNPremier zapewnia, że buduje "koalicję polskich spraw". Hołownia: chyba rozmawia ze sobą

Mateusz Morawiecki przekonuje, że pomysły PiS są spójne z pomysłami demokratycznej opozycji. Szymon Hołownia twierdzi, że nie dzwonił ani do niego, ani do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy (jeszcze) opozycji rozmawiają za to dużo ze sobą, bo wciąż są różnice zdań.

Trzecia Droga to formacja, z którą Mateusz Morawiecki - jak twierdzi - mógłby zrobić koalicję. Jak jednak zapewnia Szymon Hołownia, premier nie kontaktował się z nim w tej sprawie. - Rozmawiałem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Też mi nic o tym nie wspominał, żeby ktokolwiek dzwonił. Wychodzi z tego, że chyba Mateusz Morawiecki rozmawia ze sobą - mówi Hołownia. Premier przekonuje, że on negocjacje prowadzi, ale woli chronić nazwiska swoich rozmówców. Chwalił programy wyborcze potencjalnych koalicjantów i zapowiadał, że ma dla nich specjalną ofertę. - Nasze propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości są spójne z propozycjami programowymi czy to PSL, czy Polski 2050, czy Konfederacji, a nawet Lewicy - podkreślił Morawiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielichowska: prawa strona sali była ponura, momentami wystraszona

Premier mówi to po tym, jak przez 8 lat PiS odrzucało praktycznie wszystkie propozycje i projekty ustaw opozycji. Teraz - w ramach dekalogu polskich spraw - kładzie na stół ich postulaty i próbuje przekonywać, że tym razem PiS je poprze. - Nie przedstawiam tutaj pomysłów na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości. To jest pomysł na pierwszą kadencję koalicji polskich spraw - zaznacza Morawiecki. - Mateusz Morawiecki opowiada bajki, dyrdymały wręcz i głupoty, bo nawet nie wykonał chociażby jednego telefonu, a i wtedy można by było panu premierowi powiedzieć wprost, z kim chcemy tworzyć rząd - komentuje Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałekKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Różnice zdań po stronie opozycji

W tym samym czasie Donald Tusk spotyka się z kolejnymi kandydatami na ministrów w jego koalicyjnym rządzie. Wymieniany jako potencjalny kandydat na ministra finansów Andrzej Domański zapowiada, co i jak rząd Tuska zrobi z ich wyborczymi obietnicami. - 30 procent podwyżki dla nauczycieli. W tym również dla nauczycieli akademickich - zapewnia Domański i dodaje, że na stole jest wciąż propozycja babciowego. Co do tej kwestii jest zgoda w całej koalicji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem: zapewnił mnie, że procesy określone w konstytucji będę biegły szybko, sprawnie

Są jednak postulaty i propozycje programowe, które nie znalazły się w umowie koalicyjnej, a które przyszłych koalicjantów - jeśli chodzi o szczegóły - różnią. To między innymi powrót do handlowych niedziel, zerowy kredyt, kwota wolna od podatku do 60 tysięcy złotych oraz dwa projekty proponowane jeszcze przez PiS, czyli przedłużenie na kolejny rok wakacji kredytowych i zerowego podatku VAT na żywność. - Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze na podatku VAT - podkreśla Domański. - Na ten moment nie podwyższać, podobnie utrzymać te ograniczenia, jeżeli chodzi o ceny energii, przynajmniej na sześć miesięcy - mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze orędzie nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Przyszłą koalicję czeka też dyskusja dotycząca powrotu do niedziel handlowych - to postulat Koalicji Obywatelskiej. - Dobra okazja do tego, by porozmawiać o nowym kompromisie społecznym. Jednej, może dwóch niedzielach handlowych w miesiącu - przekonuje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, Trzeciej Drogi. - Lewica chciałby uwolnić niektóre niedziele, ale żeby pracownik dostawał 250 procent wynagrodzenia - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow do Nowego Jorku. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"To rząd zombie", "widzimy akt farsy", "to administracja skazana na porażkę" - w ten sposób o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego piszą zagraniczne media. Jak tłumaczą, ten rząd nie ma szans na uzyskanie większości, ale jego powołanie przez Andrzeja Dudę pozwala PiS-owi kupić trochę czasu przed utratą władzy.

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Autor:
Hubert
Kijek
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS