Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"

Źródło:
Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rok po akcji CBA w jej gabinecie szczecińska ginekolożka Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. Podobnie jak poprzednie, dotyczy pomocnictwa w przerwaniu ciąży.

- Jak tu żyć w takim kraju, gdzie wszystkiego się boi. Kobieta się boi lekarza, lekarze boją się kobiety? - pyta szczecińska ginekolożka Maria Kubisa, która znów musiała stawić się w prokuraturze. - Doszedł jeszcze jeden zarzut z tego samego artykułu, czyli pomocnictwo do przerwania ciąży - informuje Rafał Gawęcki, obrońca Marii Kubisy.

Rok temu do gabinetu doktor Kubisy weszli agenci CBA i zabrali dokumentację tysięcy pacjentek. Teraz jej sprawą zajmie się sąd.

Sejm z kolei powinien zająć się tym, by podobnych spraw więcej nie było. - Żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane. Lekarze się muszą czuć bezpieczni, a lekarze też z artykułu 152 są dzisiaj ścigani - przyznaje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maria Kubisa usłyszała zarzut podania pięciu pacjentkom środków wczesnoporonnych

Mimo że sama kobieta w Polsce za aborcję karana nie jest, to jej ciąża jest pod specjalnym nadzorem. - Te przepisy dokonują kryminalizacji ciąży, czyli kobieta, która zachodzi w Polsce w ciążę, trafia pod lupę systemu - mówi Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Dlatego organizacje kobiece apelują: wraz z sejmową dyskusją o aborcji powinna iść dyskusja o jej dekryminalizacji. W Sejmie są dwa projekty przepisów o aborcji na żądanie do dwunastego tygodnia ciąży - Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Ale tylko Lewica mówi o tym, by wykreślić też przepisy o karaniu za pomoc w przerwaniu ciąży. - Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego - twierdzi Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Rządowe zapowiedzi

Rząd odpowiada - dla kobiet mamy znacznie więcej. W przyszłym tygodniu ministra zdrowia Izabela Leszczyna ogłosi wytyczne dotyczące terminacji ciąży. Ale nie tylko. Zwiększyć ma się też dostępność do badań prenatalnych i do znieczulenia w czasie porodu. - Będzie lista takich porodówek. Kobieta będzie mogła sobie wybrać: "tu idę, bo tutaj dostanę na pewno znieczulenie okołoporodowe" - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Leszczyna. Bo znieczulenia zewnątrzoponowego nie dostaje w Polsce niemal 90 procent rodzących kobiet. - Kobiety, które idą do porodu, mają ogromną obawę, jak bardzo poród będzie bolał. Niedawanie im znieczulenia zewnątrzoponowego graniczy z pewnego rodzaju torturami - podkreśla Monika Piekarek z Fundacji Rodzić po Ludzku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów

Szansę dostaną też te kobiety, którym na drodze do macierzyństwa stanęła choroba nowotworowa. - Będą mogły zamrozić swoje gamety i będziemy je bankować i to będzie też finansowane ze środków publicznych - zapowiada Izabela Leszczyna.

Chemioterapia uszkadza płodność. Zabezpieczenie komórek rozrodczych metodami in vitro da szansę na przyszłość, by mieć rodzinę. - Po przebyciu choroby nowotworowej możliwość posiadania dziecka to jest po prostu coś fantastycznego - uważa profesor Sławomir Wołczyński, specjalista w dziedzinie ginekologii i endokrynologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS