Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"

Źródło:
Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rok po akcji CBA w jej gabinecie szczecińska ginekolożka Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. Podobnie jak poprzednie, dotyczy pomocnictwa w przerwaniu ciąży.

- Jak tu żyć w takim kraju, gdzie wszystkiego się boi. Kobieta się boi lekarza, lekarze boją się kobiety? - pyta szczecińska ginekolożka Maria Kubisa, która znów musiała stawić się w prokuraturze. - Doszedł jeszcze jeden zarzut z tego samego artykułu, czyli pomocnictwo do przerwania ciąży - informuje Rafał Gawęcki, obrońca Marii Kubisy.

Rok temu do gabinetu doktor Kubisy weszli agenci CBA i zabrali dokumentację tysięcy pacjentek. Teraz jej sprawą zajmie się sąd.

Sejm z kolei powinien zająć się tym, by podobnych spraw więcej nie było. - Żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane. Lekarze się muszą czuć bezpieczni, a lekarze też z artykułu 152 są dzisiaj ścigani - przyznaje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maria Kubisa usłyszała zarzut podania pięciu pacjentkom środków wczesnoporonnych

Mimo że sama kobieta w Polsce za aborcję karana nie jest, to jej ciąża jest pod specjalnym nadzorem. - Te przepisy dokonują kryminalizacji ciąży, czyli kobieta, która zachodzi w Polsce w ciążę, trafia pod lupę systemu - mówi Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Dlatego organizacje kobiece apelują: wraz z sejmową dyskusją o aborcji powinna iść dyskusja o jej dekryminalizacji. W Sejmie są dwa projekty przepisów o aborcji na żądanie do dwunastego tygodnia ciąży - Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Ale tylko Lewica mówi o tym, by wykreślić też przepisy o karaniu za pomoc w przerwaniu ciąży. - Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego - twierdzi Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Rządowe zapowiedzi

Rząd odpowiada - dla kobiet mamy znacznie więcej. W przyszłym tygodniu ministra zdrowia Izabela Leszczyna ogłosi wytyczne dotyczące terminacji ciąży. Ale nie tylko. Zwiększyć ma się też dostępność do badań prenatalnych i do znieczulenia w czasie porodu. - Będzie lista takich porodówek. Kobieta będzie mogła sobie wybrać: "tu idę, bo tutaj dostanę na pewno znieczulenie okołoporodowe" - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Leszczyna. Bo znieczulenia zewnątrzoponowego nie dostaje w Polsce niemal 90 procent rodzących kobiet. - Kobiety, które idą do porodu, mają ogromną obawę, jak bardzo poród będzie bolał. Niedawanie im znieczulenia zewnątrzoponowego graniczy z pewnego rodzaju torturami - podkreśla Monika Piekarek z Fundacji Rodzić po Ludzku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów

Szansę dostaną też te kobiety, którym na drodze do macierzyństwa stanęła choroba nowotworowa. - Będą mogły zamrozić swoje gamety i będziemy je bankować i to będzie też finansowane ze środków publicznych - zapowiada Izabela Leszczyna.

Chemioterapia uszkadza płodność. Zabezpieczenie komórek rozrodczych metodami in vitro da szansę na przyszłość, by mieć rodzinę. - Po przebyciu choroby nowotworowej możliwość posiadania dziecka to jest po prostu coś fantastycznego - uważa profesor Sławomir Wołczyński, specjalista w dziedzinie ginekologii i endokrynologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS