Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"

Źródło:
Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. "Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rok po akcji CBA w jej gabinecie szczecińska ginekolożka Maria Kubisa usłyszała kolejny zarzut. Podobnie jak poprzednie, dotyczy pomocnictwa w przerwaniu ciąży.

- Jak tu żyć w takim kraju, gdzie wszystkiego się boi. Kobieta się boi lekarza, lekarze boją się kobiety? - pyta szczecińska ginekolożka Maria Kubisa, która znów musiała stawić się w prokuraturze. - Doszedł jeszcze jeden zarzut z tego samego artykułu, czyli pomocnictwo do przerwania ciąży - informuje Rafał Gawęcki, obrońca Marii Kubisy.

Rok temu do gabinetu doktor Kubisy weszli agenci CBA i zabrali dokumentację tysięcy pacjentek. Teraz jej sprawą zajmie się sąd.

Sejm z kolei powinien zająć się tym, by podobnych spraw więcej nie było. - Żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane. Lekarze się muszą czuć bezpieczni, a lekarze też z artykułu 152 są dzisiaj ścigani - przyznaje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maria Kubisa usłyszała zarzut podania pięciu pacjentkom środków wczesnoporonnych

Mimo że sama kobieta w Polsce za aborcję karana nie jest, to jej ciąża jest pod specjalnym nadzorem. - Te przepisy dokonują kryminalizacji ciąży, czyli kobieta, która zachodzi w Polsce w ciążę, trafia pod lupę systemu - mówi Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Dlatego organizacje kobiece apelują: wraz z sejmową dyskusją o aborcji powinna iść dyskusja o jej dekryminalizacji. W Sejmie są dwa projekty przepisów o aborcji na żądanie do dwunastego tygodnia ciąży - Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Ale tylko Lewica mówi o tym, by wykreślić też przepisy o karaniu za pomoc w przerwaniu ciąży. - Nic się nie zmieni, jeżeli nie usuniemy aborcji z Kodeksu karnego - twierdzi Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Rządowe zapowiedzi

Rząd odpowiada - dla kobiet mamy znacznie więcej. W przyszłym tygodniu ministra zdrowia Izabela Leszczyna ogłosi wytyczne dotyczące terminacji ciąży. Ale nie tylko. Zwiększyć ma się też dostępność do badań prenatalnych i do znieczulenia w czasie porodu. - Będzie lista takich porodówek. Kobieta będzie mogła sobie wybrać: "tu idę, bo tutaj dostanę na pewno znieczulenie okołoporodowe" - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Leszczyna. Bo znieczulenia zewnątrzoponowego nie dostaje w Polsce niemal 90 procent rodzących kobiet. - Kobiety, które idą do porodu, mają ogromną obawę, jak bardzo poród będzie bolał. Niedawanie im znieczulenia zewnątrzoponowego graniczy z pewnego rodzaju torturami - podkreśla Monika Piekarek z Fundacji Rodzić po Ludzku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów

Szansę dostaną też te kobiety, którym na drodze do macierzyństwa stanęła choroba nowotworowa. - Będą mogły zamrozić swoje gamety i będziemy je bankować i to będzie też finansowane ze środków publicznych - zapowiada Izabela Leszczyna.

Chemioterapia uszkadza płodność. Zabezpieczenie komórek rozrodczych metodami in vitro da szansę na przyszłość, by mieć rodzinę. - Po przebyciu choroby nowotworowej możliwość posiadania dziecka to jest po prostu coś fantastycznego - uważa profesor Sławomir Wołczyński, specjalista w dziedzinie ginekologii i endokrynologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS