Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik

Źródło:
Fakty TVN
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Wytatuowany anglista zabłysnął determinacją i zaangażowaniem. Gdy nie mógł znaleźć nauczycieli, sam zaczął uczyć aż dziewięciu przedmiotów. W TVN prowadził program "Nastolatki rządzą... kasą", a teraz Marcin Józefaciuk dostał mandat do Sejmu.

41. urodziny, a w prezencie prawie 9 tysięcy głosów łodzian. Jak na debiutanta w parlamencie to naprawdę duży kredyt zaufania, ale Marcin Józefaciuk ma na to swój plan. - Szkoła musi być środowiskowa, a nie odgórnie narzucona przez państwo. Przestańmy w końcu wtrącać politykę do szkoły - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej.

Józefaciuk to prywatnie singiel, z zawodu anglista, wicedyrektor szkoły, w której prawie mieszka i zamierza nadal godzić ławę poselską z ławkami w klasach. Uczył nawet dziewięciu przedmiotów. Stąd właśnie pomysł, by ruszyć na Sejm i to, co zepsuto, naprawić. - Wtedy nasza szkoła będzie normalna, ale przede wszystkim prestiż osoby, która pracuje w szkole, że może znowu z podniesionym czołem powiedzieć: tak, ja pracuję w polskiej szkole państwowej. To o to chodzi - podkreśla Józefaciuk.

Józefaciuk z zamiłowania jest ultramaratończykiem. Lubi pomagać innym, nie mniej niż uczyć. Gdy trzeba pomóc, potrafi biec bez przerwy, nawet 48 godzin. Po kilkadziesiąt kilometrów biega dzień w dzień - z problemami też. - Idę albo na siłownię, albo na ulicę, albo do lasu i po prostu biegam z tym problemem. Zastanawiam się, jak mogę go rozwiązać, wtedy przychodzą nowe pomysły - mówi.

Marcin Józefaciuk: polska szkoła nie potrzebuje w tym momencie reform, ale tak naprawdę reformacji
Marcin Józefaciuk: polska szkoła nie potrzebuje w tym momencie reform, ale tak naprawdę reformacjiTVN24

Popularność zyskał trzy lata temu

Według współpracowników jest twardy i odważny. Cała Polska pierwszy raz usłyszała o nim trzy lata temu, gdy w pandemii punktował przepisy uniemożliwiające naukę przedmiotów zawodowych. Gdy minister edukacji zapewniał, że nigdzie w kraju nie brakuje nauczycieli, alarmował, że w jego szkole od zaraz potrzebnych jest aż dziesięciu.

Józefaciuk protestował przeciwko wprowadzeniu do nauczania przekłamanego podręcznika do HiT-u. Tą otwartością zwrócił na siebie uwagę telewizji. W TVN prowadził program, w którym uczył nastolatki rządzić kasą. W każdej z ról zawsze pozostaje sobą - na plakatach wyborczych również. - Ludzie nie wybrali kolesia w garniturze i krawacie. Ludzie wybrali kogoś, żeby ich reprezentował, który jest normalny. I taki pozostanę - zapewnia.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Nastolatki rządzą... kasą" - odcinki programu w serwisie Player.pl

Nie można powiedzieć, że w polityce nie ma żadnego doświadczenia. Jako 16-latek był posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży, tak że parę przetartych ścieżek w Sejmie już ma.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS