Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik

Źródło:
Fakty TVN
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Marcin Józefaciuk został posłem. To nauczyciel, ultramaratończyk i społecznik Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Wytatuowany anglista zabłysnął determinacją i zaangażowaniem. Gdy nie mógł znaleźć nauczycieli, sam zaczął uczyć aż dziewięciu przedmiotów. W TVN prowadził program "Nastolatki rządzą... kasą", a teraz Marcin Józefaciuk dostał mandat do Sejmu.

41. urodziny, a w prezencie prawie 9 tysięcy głosów łodzian. Jak na debiutanta w parlamencie to naprawdę duży kredyt zaufania, ale Marcin Józefaciuk ma na to swój plan. - Szkoła musi być środowiskowa, a nie odgórnie narzucona przez państwo. Przestańmy w końcu wtrącać politykę do szkoły - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej.

Józefaciuk to prywatnie singiel, z zawodu anglista, wicedyrektor szkoły, w której prawie mieszka i zamierza nadal godzić ławę poselską z ławkami w klasach. Uczył nawet dziewięciu przedmiotów. Stąd właśnie pomysł, by ruszyć na Sejm i to, co zepsuto, naprawić. - Wtedy nasza szkoła będzie normalna, ale przede wszystkim prestiż osoby, która pracuje w szkole, że może znowu z podniesionym czołem powiedzieć: tak, ja pracuję w polskiej szkole państwowej. To o to chodzi - podkreśla Józefaciuk.

Józefaciuk z zamiłowania jest ultramaratończykiem. Lubi pomagać innym, nie mniej niż uczyć. Gdy trzeba pomóc, potrafi biec bez przerwy, nawet 48 godzin. Po kilkadziesiąt kilometrów biega dzień w dzień - z problemami też. - Idę albo na siłownię, albo na ulicę, albo do lasu i po prostu biegam z tym problemem. Zastanawiam się, jak mogę go rozwiązać, wtedy przychodzą nowe pomysły - mówi.

Marcin Józefaciuk: polska szkoła nie potrzebuje w tym momencie reform, ale tak naprawdę reformacji
Marcin Józefaciuk: polska szkoła nie potrzebuje w tym momencie reform, ale tak naprawdę reformacjiTVN24

Popularność zyskał trzy lata temu

Według współpracowników jest twardy i odważny. Cała Polska pierwszy raz usłyszała o nim trzy lata temu, gdy w pandemii punktował przepisy uniemożliwiające naukę przedmiotów zawodowych. Gdy minister edukacji zapewniał, że nigdzie w kraju nie brakuje nauczycieli, alarmował, że w jego szkole od zaraz potrzebnych jest aż dziesięciu.

Józefaciuk protestował przeciwko wprowadzeniu do nauczania przekłamanego podręcznika do HiT-u. Tą otwartością zwrócił na siebie uwagę telewizji. W TVN prowadził program, w którym uczył nastolatki rządzić kasą. W każdej z ról zawsze pozostaje sobą - na plakatach wyborczych również. - Ludzie nie wybrali kolesia w garniturze i krawacie. Ludzie wybrali kogoś, żeby ich reprezentował, który jest normalny. I taki pozostanę - zapewnia.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Nastolatki rządzą... kasą" - odcinki programu w serwisie Player.pl

Nie można powiedzieć, że w polityce nie ma żadnego doświadczenia. Jako 16-latek był posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży, tak że parę przetartych ścieżek w Sejmie już ma.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS