Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka wchodzą do kampanii wyborczej

Źródło:
Fakty TVN
Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka wchodzą do kampanii wyborczej
Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka wchodzą do kampanii wyborczej
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka wchodzą do kampanii wyborczejKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

W kampanię wyborczą głównych kandydatów coraz bardziej włączają się ich żony - na wiecach i w internecie. Angażują się także samorządowcy. Rafał Trzaskowski sam jest samorządowcem, a Karol Nawrocki przedstawia się jako przyszły prezydent polskich sołtysów.

Na razie dość nieśmiało kandydatki na pierwsze damy wkroczyły w kampanię wyborczą. - Kobiety muszą mieć wpływ na rzeczywistość - mówi w klipie Małgorzata Trzaskowska, żona Rafała Trzaskowskiego.

Małgorzata Trzaskowska zaczęła wspierać męża na wiecach. Jest aktywna w sieci. Kameralne spotkania zaczęła od Śląska i rodzinnego Rybnika. Jej aktywność ma się zwiększać.

- Jest również osobą bardzo zajętą. Wiem, że na tyle, na ile będzie mogła, będzie mnie wspierać w tej kampanii - wskazuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Jak nasz syn będzie się zachowywał tak wzorowo jak do tej pory, na pewno moja żona będzie miała więcej czasu na kampanię - dodaje.

Marta Nawrocka na czas kampanii - jak napisała - "zawiesiła swoje życie zawodowe, żeby wspierać męża w drodze". - Dobrze mieć przy sobie wspaniałą żonę. Nawet w takich codziennych sprawach pomoże - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Żona kandydata PiS-u zaczęła wspierać go w internecie, gdy wokół jej męża wybuchła afera z bezpłatnym korzystaniem z apartamentu w Muzeum II Wojny Światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Karol Nawrocki tłumaczył się z noclegów. Muzeum II Wojny Światowej odpowiada

Nadal jest aktywna głównie w sieci, udzieliła kilku prasowych wywiadów w zaprzyjaźnionych mediach. Ale na wiecu żadnym nie wystąpiła. Podobnie zresztą jak Małgorzata Trzaskowska. Większego zaangażowania można się spodziewać tuż przed wyborami.

- Już w tej ostatniej fazie kampanii dają wizerunek takiej pary prezydenckiej - wskazuje prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, politolożka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wsparcie samorządowców

I Rafał Trzaskowski, i Karol Nawrocki ruszyli szukać wsparcia u samorządowców. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na Śląsku. - Rafał Trzaskowski jest tym gwarantem, który pozwoli, po pierwsze, unowocześnić metropolie - wskazuje Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.

O tym, że Trzaskowski to człowiek samorządu, nie trzeba nikogo przekonywać. Za rządów PiS był liderem sprzeciwu wobec prób rządu podporządkowania sobie lokalnej władzy.

- Byliśmy wszyscy razem przez te trudne lata, kiedy samorząd był atakowany. Teraz możemy ten samorząd wzmacniać - mówi Rafał Trzaskowski.

Teraz ma wsparcie ponad 300 samorządów i nową akcję zainicjowaną w Gdańsku w połowie lutego, skierowaną do wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych.

Trzaskowski: PiS się kompletnie pogubił, ale ja się z tego nie cieszę
Trzaskowski: PiS się kompletnie pogubił, ale ja się z tego nie cieszęTVN24

- Samorządy naprzód! - wzywa Elżbieta Polak, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Pierwszy raz w historii kandydat, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, będzie rozumiał samorząd i będzie razem z nami walczył o dokończenie tych najważniejszych reform - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Karol Nawrocki pojechał do województwa łódzkiego świętować Dzień Sołtysa. - Będę prezydentem polskiej wsi, polskich sołtysów - zapowiada Karol Nawrocki.

Kandydat PiS-u odwołuje się nie tylko do tradycji samorządowej. Przywołuje nazwisko Wincentego Witosa, bohatera ruchu ludowego, co z pewnością ma być ukłonem w stronę wyborców PSL-u, którym przedstawia się jako człowiek dbający o Polskę i polskość.

- Nie wystarczy, żeby uczeń wychodził ze szkoły, wiedząc, że takie państwo jak Chiny istnieje. Nie może uczeń wychodzić ze szkoły, znając ruch gwiazd i planet. Uczeń musi wychodzić ze szkoły Polakiem, i to jest dobra polska szkoła - ocenia Karol Nawrocki.

Temat edukacji na razie mało istnieje w kampanii prezydenckiej i właśnie może to się zmienić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS