Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak ma wyglądać przyszłość medycyny

Źródło:
Fakty TVN
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycyny
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycyny
Marek Nowicki/Fakty TVN
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycynyMarek Nowicki/Fakty TVN

Wiele razy już mówiliśmy w "Faktach" o tym, jak ważne jest to, by się badać. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa pewność wygranej z nim walki. Już wkrótce czekać nas może absolutna rewolucja właśnie w diagnozowaniu nowotworów. Opowiemy o mikrorobotach, nanocząsteczkach i małych urządzeniach, które zastąpią wielkie mammobusy.

Wielki mammobus musiał przyjechać we wtorek do Dębna w Zachodniopomorskiem, żeby panie z tego miasta mogły sprawdzić, czy nie mają raka piersi.

W przyszłości nie będzie żadnego dyskomfortu, rozbierania się i w ogóle nie będzie potrzebny mammobus. Każda kobieta sprawdzi, czy nie ma raka piersi przy pomocy małego urządzenia przypominającego glukometr. Po lekkim ukłuciu urządzenie natychmiast przeanalizuje stężenie wybranych białek, czyli tak zwanych biomarkerów, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu piersi. Na przykład HER1 czy HER2. Nad takim urządzeniem pracują naukowcy z Uniwersytetu w Cranfield w Wielkiej Brytanii.

- Naszym celem jest stworzenie taniego przenośnego urządzenia, które będzie w stanie określić 25 konkretnych biomarkerów, niezbędnych do wczesnego wykrycia raka - mówi Iva Chianella z Uniwersytetu w Cranfield.

Dzięki nanotechnologii możemy się nie tylko badać, ale i leczyć

Jeżeli test pokaże coś niepokojącego, lekarz skieruje pacjenta na dalsze badania. W podobny sposób już teraz medycy oznaczają antygen PSA, związany z rakiem prostaty. Dzięki nanotechnologii możemy się już nie tylko badać, ale także i leczyć. Naukowcy z Kalifornii opracowali biorozpuszczalne mikroroboty z hydrożelu. Poruszają się po ludzkim ciele we krwi, moczu i innych płynach ustrojowych. Roznoszą leki i przeprowadzają precyzyjne operacje.

- Aby precyzyjnie sterować mikrorobotami, wdrukowaliśmy w ich strukturę magnetyczne nanocząsteczki. Dzięki temu lekarz, używając zewnętrznego pola magnetycznego, będzie mógł precyzyjnie kontrolować kierunek i prędkość ich poruszania się - wskazuje prof. Wei Gao z Kalifornijskiego Instytutu Technologii.

Polski szpital przoduje w leczeniu raka trzustki. Lekarzom pomaga robot
Polski szpital przoduje w leczeniu raka trzustki. Lekarzom pomaga robotMarek Nowicki/Fakty TVN

Dzięki prostym testom i tanim urządzeniom będziemy mogli monitorować powstawanie nowotworów na bieżąco, niemal codziennie, a nie na przykład raz na rok. Tak jak robiła to Małgorzata Trzaskowska. I okazało się, że w jej przypadku to za mało - guz zaczął się rozwijać pół roku po badaniu.

- Rak piersi u mnie na szczęście został zdiagnozowany odpowiednio wcześnie. Więc jeśli się mnie pytacie, czy zamierzam być ambasadorką i namawiać kobiety do badań, no to oczywiście, że tak. Zawsze namawiam. Teraz będę namawiać 10 razy bardziej - mówi żona Rafała Trzaskowskiego.

Na razie do tradycyjnej mammografii, takiej, jaką we wtorek mammobus zaoferował mieszkankom Dębna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS