Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa

Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Marek Nowicki | Fakty TVN
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowaMarek Nowicki | Fakty TVN

Z 300 tysięcy do 50 tysięcy dziennie spadła liczba rejestrujących się na szczepienia przeciwko COVID-19. Jeżeli nie zaszczepi się odpowiednia część populacji, to może nas czekać czwarta fala pandemii i kolejny lockdown - alarmują lekarze. Z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić.

Kolejka nastolatków oczekujących na szczepienie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi to widok budzący nadzieję.

- Nie boję się, ja jestem z klasy biologiczno-chemicznej i wiadomo, że takie rzeczy nie powinny nas przerażać - mówi o szczepieniu Michał Olszyk.

Alicja ma 17 lat i w czwartek przyjęła już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. - Ja od początku byłam po prostu pewna, że pójdę na szczepienie - podkreśla nastolatka.

Marcel - podobnie jak Alicja - też nie miał wątpliwości.

- Częściowo z powodu tego, że chciałem zwyczajnie, bardzo byłem pozytywnie nastawiony do konceptu szczepienia, poza tym częściowo dlatego, że mam starsze osoby w rodzinie - mówi.

Problem polega na tym, że tych dobrze zmotywowanych wśród nastolatków i ich rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie, jest ciągle stosunkowo mało. W łódzkim liceum w czwartek zaszczepiło się zaledwie 30 uczniów na 420.

- Gdyby to był tydzień, dwa tygodnie wcześniej to ten odzew byłby większy, ale być może część z nich jest już zaszczepiona - zaznacza Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

Wyjazdowy zespół szczepień Centrum Zdrowia Matki Polki pozostaje w pełnej gotowości do organizowania kolejnych akcji szczepień w szkołach na terenie województwa łódzkiego. - W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie taką akcję zorganizować. Z tym, żeby około 30-40 osób było chętnych, to wtedy nie ma problemu, żeby to się odbyło - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, lekarz z wyjazdowego zespołu szczepień Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wkrótce rusza loteria szczepionkowa

W skali całego kraju z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić. W sumie do wygrania jest ponad 14 milionów złotych.

- Każdy z uczestników ma cztery szanse na otrzymanie nagrody (...). Mamy kilka kategorii nagród - poinformował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

Loteria potrwa do końca września. Uczestnicy muszą być pełnoletni i mogą się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta albo poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Na nagrody mogą też liczyć gminy z największym odsetkiem osób zaszczepionych.

- W ramach tego konkursu jest szczególna nagroda dla najbardziej odpornej gminy w Polsce. To dwa miliony złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy osiągnęli wreszcie odporność zbiorową. To ważne, bo wirus cały czas mutuje. W Indiach lekarze odkryli właśnie jeszcze groźniejszą wersję Delty i nazwali ją Delta plus.

- Przekazałem wytyczne moim podwładnym, że wszystkie przypadki wariantu Delta plus muszą być bardzo dokładnie monitorowane - mówi Rajesh Tope, indyjski minister zdrowia w prowincji Maharashtra.

Według prognoz mutacja Delta jeszcze tego lata zdominuje zakażenia koronawirusem w Europie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

"Tarcza Wschód" to największy taki projekt od II wojny światowej. Ma na celu budowę infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Jego rozpoczęcie planowano było na przyszły rok, ale - jak informuje wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS