Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa

Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Marek Nowicki | Fakty TVN
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowaMarek Nowicki | Fakty TVN

Z 300 tysięcy do 50 tysięcy dziennie spadła liczba rejestrujących się na szczepienia przeciwko COVID-19. Jeżeli nie zaszczepi się odpowiednia część populacji, to może nas czekać czwarta fala pandemii i kolejny lockdown - alarmują lekarze. Z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić.

Kolejka nastolatków oczekujących na szczepienie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi to widok budzący nadzieję.

- Nie boję się, ja jestem z klasy biologiczno-chemicznej i wiadomo, że takie rzeczy nie powinny nas przerażać - mówi o szczepieniu Michał Olszyk.

Alicja ma 17 lat i w czwartek przyjęła już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. - Ja od początku byłam po prostu pewna, że pójdę na szczepienie - podkreśla nastolatka.

Marcel - podobnie jak Alicja - też nie miał wątpliwości.

- Częściowo z powodu tego, że chciałem zwyczajnie, bardzo byłem pozytywnie nastawiony do konceptu szczepienia, poza tym częściowo dlatego, że mam starsze osoby w rodzinie - mówi.

Problem polega na tym, że tych dobrze zmotywowanych wśród nastolatków i ich rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie, jest ciągle stosunkowo mało. W łódzkim liceum w czwartek zaszczepiło się zaledwie 30 uczniów na 420.

- Gdyby to był tydzień, dwa tygodnie wcześniej to ten odzew byłby większy, ale być może część z nich jest już zaszczepiona - zaznacza Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

Wyjazdowy zespół szczepień Centrum Zdrowia Matki Polki pozostaje w pełnej gotowości do organizowania kolejnych akcji szczepień w szkołach na terenie województwa łódzkiego. - W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie taką akcję zorganizować. Z tym, żeby około 30-40 osób było chętnych, to wtedy nie ma problemu, żeby to się odbyło - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, lekarz z wyjazdowego zespołu szczepień Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wkrótce rusza loteria szczepionkowa

W skali całego kraju z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić. W sumie do wygrania jest ponad 14 milionów złotych.

- Każdy z uczestników ma cztery szanse na otrzymanie nagrody (...). Mamy kilka kategorii nagród - poinformował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

Loteria potrwa do końca września. Uczestnicy muszą być pełnoletni i mogą się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta albo poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Na nagrody mogą też liczyć gminy z największym odsetkiem osób zaszczepionych.

- W ramach tego konkursu jest szczególna nagroda dla najbardziej odpornej gminy w Polsce. To dwa miliony złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy osiągnęli wreszcie odporność zbiorową. To ważne, bo wirus cały czas mutuje. W Indiach lekarze odkryli właśnie jeszcze groźniejszą wersję Delty i nazwali ją Delta plus.

- Przekazałem wytyczne moim podwładnym, że wszystkie przypadki wariantu Delta plus muszą być bardzo dokładnie monitorowane - mówi Rajesh Tope, indyjski minister zdrowia w prowincji Maharashtra.

Według prognoz mutacja Delta jeszcze tego lata zdominuje zakażenia koronawirusem w Europie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS