Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa

Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Marek Nowicki | Fakty TVN
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowaMarek Nowicki | Fakty TVN

Z 300 tysięcy do 50 tysięcy dziennie spadła liczba rejestrujących się na szczepienia przeciwko COVID-19. Jeżeli nie zaszczepi się odpowiednia część populacji, to może nas czekać czwarta fala pandemii i kolejny lockdown - alarmują lekarze. Z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić.

Kolejka nastolatków oczekujących na szczepienie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi to widok budzący nadzieję.

- Nie boję się, ja jestem z klasy biologiczno-chemicznej i wiadomo, że takie rzeczy nie powinny nas przerażać - mówi o szczepieniu Michał Olszyk.

Alicja ma 17 lat i w czwartek przyjęła już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. - Ja od początku byłam po prostu pewna, że pójdę na szczepienie - podkreśla nastolatka.

Marcel - podobnie jak Alicja - też nie miał wątpliwości.

- Częściowo z powodu tego, że chciałem zwyczajnie, bardzo byłem pozytywnie nastawiony do konceptu szczepienia, poza tym częściowo dlatego, że mam starsze osoby w rodzinie - mówi.

Problem polega na tym, że tych dobrze zmotywowanych wśród nastolatków i ich rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie, jest ciągle stosunkowo mało. W łódzkim liceum w czwartek zaszczepiło się zaledwie 30 uczniów na 420.

- Gdyby to był tydzień, dwa tygodnie wcześniej to ten odzew byłby większy, ale być może część z nich jest już zaszczepiona - zaznacza Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

Wyjazdowy zespół szczepień Centrum Zdrowia Matki Polki pozostaje w pełnej gotowości do organizowania kolejnych akcji szczepień w szkołach na terenie województwa łódzkiego. - W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie taką akcję zorganizować. Z tym, żeby około 30-40 osób było chętnych, to wtedy nie ma problemu, żeby to się odbyło - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, lekarz z wyjazdowego zespołu szczepień Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wkrótce rusza loteria szczepionkowa

W skali całego kraju z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić. W sumie do wygrania jest ponad 14 milionów złotych.

- Każdy z uczestników ma cztery szanse na otrzymanie nagrody (...). Mamy kilka kategorii nagród - poinformował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

Loteria potrwa do końca września. Uczestnicy muszą być pełnoletni i mogą się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta albo poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Na nagrody mogą też liczyć gminy z największym odsetkiem osób zaszczepionych.

- W ramach tego konkursu jest szczególna nagroda dla najbardziej odpornej gminy w Polsce. To dwa miliony złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy osiągnęli wreszcie odporność zbiorową. To ważne, bo wirus cały czas mutuje. W Indiach lekarze odkryli właśnie jeszcze groźniejszą wersję Delty i nazwali ją Delta plus.

- Przekazałem wytyczne moim podwładnym, że wszystkie przypadki wariantu Delta plus muszą być bardzo dokładnie monitorowane - mówi Rajesh Tope, indyjski minister zdrowia w prowincji Maharashtra.

Według prognoz mutacja Delta jeszcze tego lata zdominuje zakażenia koronawirusem w Europie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS