Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku

Źródło:
Fakty TVN
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół rokuMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Zamiast państwowego Funduszu Kościelnego z milionami złotych dla księży będzie dobrowolny odpis podatkowy - zapowiada wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Premier Donald Tusk dał mu na to pół roku. Kluczowa dla porozumienia może być wysokość odpisu.

To początek końca Funduszu Kościelnego. - Będziemy pracować najbardziej nad rozwiązaniem związanym z odpisem określonego procenta podatkowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych - zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz został przewodniczącym międzyresortowego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Tydzień temu zespół powołał Donald Tusk, który ma w pół roku znaleźć sposób na likwidację funduszu.

- Fundusz Kościelny jest reliktem przeszłości. Był funduszem, który miał zwracać środki za majątek, który został przejęty w latach 50-tych - zwraca uwagę Agnieszka Buczyńska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, członkini zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

Czytaj też: Fundusz Kościelny podwoił się w ciągu dekady. Na co trafiają pieniądze z budżetu państwa?

Zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem od podatku to pomysł poprzedniego rządu Donalda Tuska. W 2013 roku powstał roboczy projekt umowy, w której uzgodniono dobrowolny, półprocentowy odpis od podatku. W końcu funduszu nie zlikwidowano, ale teraz ma być inaczej. - To jest temat, który musimy wspólnie, razem z naszymi koalicjantami, ustalić - mówi Andrzej Domański, minister finansów, członek zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

Do ustalenia będzie między innymi wysokość odpisu. - Trzeba tutaj dokonać obliczeń, system podatkowy się zmienił, mamy dużą kwotę wolną, wiele osób, które chciałyby płacić na związki wyznaniowe, kościoły, być może nie płacą podatków - wskazuje dr Sławomir Dudek, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Premier: chcemy ucywilizować relacje z kościołem
Premier: chcemy ucywilizować relacje z kościołemTVN24

Finansowanie Kościoła w innych państwach

W Hiszpanii odpis od podatku o wysokości siedmiu dziesiątych procent można przeznaczyć wyłącznie na Kościół katolicki. Na Węgrzech odpis na dowolny związek wyznaniowy wynosi jeden procent. We Włoszech - osiem dziesiątych, ale o podziale pieniędzy z odpisu decydują także ci, którzy nie płacą podatku dochodowego

- Głos podatnika ma charakter oddania głosu w swego rodzaju plebiscycie czy referendum na temat proporcji - wyjaśnia ks. prof. Piotr Stanisz, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Do rozważenia będzie także kwestia mniejszych związków wyznaniowych, które mają mniej wiernych niż Kościół katolicki. - Dla nas ta kwota, która pokrywałaby ubezpieczenie duchownych, jest znacząca i tutaj chciałbym, żeby trwała dyskusja i żebyśmy doszli do jakiegoś konsensusu - mówi bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Odpisem w sprawie mniejszych związków wyznaniowych ma się zająć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Spodziewamy się, że ten dialog także może być trudny, ale z naszej strony będzie stanowczy. Dlatego, że uważamy, że jest już najwyższy czas, żeby Fundusz Kościelny zlikwidować - komentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, członkini zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

W tym roku Fundusz Kościelny wynosi 257 milionów złotych.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS