Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku

Źródło:
Fakty TVN
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół roku
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Jest reliktem przeszłości". Władysław Kosiniak-Kamysz ma pół rokuMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Zamiast państwowego Funduszu Kościelnego z milionami złotych dla księży będzie dobrowolny odpis podatkowy - zapowiada wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Premier Donald Tusk dał mu na to pół roku. Kluczowa dla porozumienia może być wysokość odpisu.

To początek końca Funduszu Kościelnego. - Będziemy pracować najbardziej nad rozwiązaniem związanym z odpisem określonego procenta podatkowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych - zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz został przewodniczącym międzyresortowego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Tydzień temu zespół powołał Donald Tusk, który ma w pół roku znaleźć sposób na likwidację funduszu.

- Fundusz Kościelny jest reliktem przeszłości. Był funduszem, który miał zwracać środki za majątek, który został przejęty w latach 50-tych - zwraca uwagę Agnieszka Buczyńska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, członkini zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

Czytaj też: Fundusz Kościelny podwoił się w ciągu dekady. Na co trafiają pieniądze z budżetu państwa?

Zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem od podatku to pomysł poprzedniego rządu Donalda Tuska. W 2013 roku powstał roboczy projekt umowy, w której uzgodniono dobrowolny, półprocentowy odpis od podatku. W końcu funduszu nie zlikwidowano, ale teraz ma być inaczej. - To jest temat, który musimy wspólnie, razem z naszymi koalicjantami, ustalić - mówi Andrzej Domański, minister finansów, członek zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

Do ustalenia będzie między innymi wysokość odpisu. - Trzeba tutaj dokonać obliczeń, system podatkowy się zmienił, mamy dużą kwotę wolną, wiele osób, które chciałyby płacić na związki wyznaniowe, kościoły, być może nie płacą podatków - wskazuje dr Sławomir Dudek, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Premier: chcemy ucywilizować relacje z kościołem
Premier: chcemy ucywilizować relacje z kościołemTVN24

Finansowanie Kościoła w innych państwach

W Hiszpanii odpis od podatku o wysokości siedmiu dziesiątych procent można przeznaczyć wyłącznie na Kościół katolicki. Na Węgrzech odpis na dowolny związek wyznaniowy wynosi jeden procent. We Włoszech - osiem dziesiątych, ale o podziale pieniędzy z odpisu decydują także ci, którzy nie płacą podatku dochodowego

- Głos podatnika ma charakter oddania głosu w swego rodzaju plebiscycie czy referendum na temat proporcji - wyjaśnia ks. prof. Piotr Stanisz, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Do rozważenia będzie także kwestia mniejszych związków wyznaniowych, które mają mniej wiernych niż Kościół katolicki. - Dla nas ta kwota, która pokrywałaby ubezpieczenie duchownych, jest znacząca i tutaj chciałbym, żeby trwała dyskusja i żebyśmy doszli do jakiegoś konsensusu - mówi bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Odpisem w sprawie mniejszych związków wyznaniowych ma się zająć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Spodziewamy się, że ten dialog także może być trudny, ale z naszej strony będzie stanowczy. Dlatego, że uważamy, że jest już najwyższy czas, żeby Fundusz Kościelny zlikwidować - komentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, członkini zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

W tym roku Fundusz Kościelny wynosi 257 milionów złotych.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS