Liczą, że zmieni urząd Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak rozpoczyna kadencję

Źródło:
Fakty TVN
Liczą, że zmieni urząd Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak rozpoczyna kadencję
Liczą, że zmieni urząd Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak rozpoczyna kadencję
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Liczą, że zmieni urząd Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak rozpoczyna kadencjęMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak została w środę zaprzysiężona na Rzecznika Praw Dziecka. Adwokatka i aktywistka zastąpiła powszechnie krytykowanego, ideologicznie zaangażowanego Mikołaja Pawlaka. Fundacje i organizacje pozarządowe mają nadzieje na duże zmiany, bo Horna-Cieślak od dziewiętnastu lat zajmuje się ochroną praw dzieci

Moniki Horny-Cieślak na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka najbardziej chcieli nie politycy, a dzieci. Kilkanaście minut po złożeniu ślubowania w Sejmie ogłosiła swoją pierwszą decyzję. - To jest powołanie mojego zastępcy. Młodej osoby, społecznika, osoby, która ma niesamowite serce, piękny umysł, jest niezwykła. Tą osobą jest Janek Gawroński - przekazała.

Siedemnastoletni Jan Gawroński jest osobą w spektrum autyzmu. Jako aktywista działa na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum. Od teraz jest też pierwszym w historii zastępcą społecznym w biurze Rzecznika Praw Dziecka. - Potrzeba głosu młodego pokolenia, oczywiście sam jako zastępca też będę upowszechniać i poszerzać świadomość na temat praw dziecka, praw człowieka, a w szczególności też praw dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami - zapewnia Gawroński.

Kandydaturę Moniki Horny-Cieślak zgłosiły organizacje młodzieżowe, a poparła Naczelna Rada Adwokacka. Adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna zajmuje się ochroną praw dzieci od dziewiętnastu lat. Pracowała między innymi w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Szeroko współpracowała z sędziami, kuratorami, adwokatami, sama jest zresztą adwokatką, która też reprezentuje dzieci w sprawach, gdzie pokrzywdzone są ich prawa - zaznacza Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Czytaj więcej: Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz została ich rzeczniczką

W ciągu ostatnich miesięcy Monika Horna-Cieślak angażowała się w sprawę śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Jako współautorka tak zwanej "ustawy Kamilka" wprowadziła do polskiego systemu prawnego nowe rozwiązania, mające poprawić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. - Sprawa Kamilka będzie taką sprawą, do której ja osobiście będę chciała się przyłączyć do postępowania - zapowiada nowa Rzecznik Praw Dziecka.

Tusk o nowej Rzecznik Praw Dziecka
Tusk o nowej Rzecznik Praw DzieckaTVN24

Zastąpi Mikołaja Pawlaka

Horna-Cieślak, przejmując gabinet po poprzednim rzeczniku, zapowiedziała dużo zmian. - To nie jest urząd poglądów jednej osoby, to nie jest urząd poglądów partii politycznych - podkreśla.

Mikołaj Pawlak pożegnał się z biurem Rzecznika Praw Dziecka, pisząc, że udało mu się "ustrzec dzieci i wiary". Jednak aktywiści działający na rzecz praw dzieci przypominają, że były już rzecznik w wywiadach pozytywnie wyrażał się o "dawaniu klapsów". Metodę in vitro publicznie nazywał niegodziwą. Krytykował też organizowany przez młodzież Tęczowy Piątek, kontrolował szkoły przyjazne osobom LGBTQ+, a tęczową flagę nazwał "kolorową szmatą".

- Realizował ideologię, światopogląd, poglądy i chyba dyspozycje przede wszystkim swojego ugrupowania, czyli PiS-u - ocenia Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Czytaj też: Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Monika Horna-Cieślak w pierwszej kolejności chce zająć się zdrowiem psychicznym dzieci i ich bezpieczeństwem w sieci, powołując w tym celu zespoły ekspertów. - Liczymy na to, że wesprze takie projekty, jak choćby przyszłoroczny Tęczowy Piątek, dlatego aby pokazać, że instytucjonalnie urząd Rzecznika Praw Dziecka staje po stronie młodzieży - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS