Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają

05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystająMarek Nowicki | Fakty TVN

Recepta jest elektroniczna, więc telefon jest niezbędny. Ministerstwo zdrowia e-recepty chce widzieć w całej Polsce - na razie testuje je w Siedlcach i Skierniewicach. Jak to wychodzi?

Elektroniczna recepta wyświetla się na ekranie smartfona. Pracownik apteki musi jedynie zeskanować kod kreskowy z wyświetlacza.

Pan Mariusz Skorupka jest pracownikiem starostwa powiatowego w Siedlcach i z recept elektronicznych korzysta. Elektroniczna recepta ma ułatwić wszystkim życie. Pacjent będzie mógł ją zrealizować na raty w różnych aptekach, lekarz będzie wiedział, czy pacjent leki wykupił, a aptekarz nie będzie miał kłopotu z jej odczytaniem. Każdą zgubioną receptę będzie można odtworzyć. Tak wygląda teoria.

Osoby starsze nie korzystają

W teorii w Siedlcach i Skierniewicach każdy już może z takiej recepty skorzystać. Sprawdzamy, czy korzystają. Elżbieta Szczygielska, pracowniczka jednej z aptek w Siedlcach, mówi, że jeszcze nie realizowała e-recepty. W innych aptekach też słyszymy, że e-recept jest jak na lekarstwo. Dlaczego, skoro są na wyciągnięcie ręki? - Osoby starsze chyba po prostu wolą wydruki - zgaduje pan Jakub Grzelak z apteki w Skierniewicach.

Osoby starsze wolą wydruki, bo żeby zrealizować elektroniczną receptę, musieliby sami założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta.

- Pacjenci, którzy nie mają komputerów, smartfonów, nie posługują się nimi na co dzień, mają trudności z założeniem konta elektronicznego - mówi Mariusz Miodulski, zastępca dyrektora ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

- Na razie jest z tym kłopot. Ciężko starszych pacjentów zachęcić do założenia konta, albo tego nie potrafią zrobić - przyznaje Mateusz Kraska, lekarz rezydent medycyny rodzinnej.

Rząd optymistyczny

Minister zdrowia jest jednak zadowolony z pilotażu. - Większość recept jest dla osób starszych i jest realizowana przez osoby starsze, i nie ma z tym problemu - przekonuje Łukasz Szumowski.

Po zakończeniu pilotażu w Siedlcach i Skierniewicach cały system w kraju ma ruszyć niebawem. - Pod koniec tego roku będzie możliwość zrealizowania e-recepty w każdej aptece, a w przyszłym roku w bardzo szybkim tempie będziemy podłączali kolejne placówki ochrony zdrowia - informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Od 2020 roku e-recepty mają być w powszechnym użyciu. Pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach nie jest sukcesem, nawet jeżeli przez ministerstwo zdrowia tak jest nazywany. Rządzących przy tych potrzebnych zmianach czeka jeszcze dużo pracy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24