Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistościMarek Nowicki/Fakty TVN

U Oksany zdiagnozowano guz nadnercza. Dziewczynka ma dopiero pięć tygodni, a jej organy są bardzo małe. Żeby precyzyjnie usunąć guza i nie uszkodzić sąsiednich narządów, chirurg z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka sięgnął po wirtualną rzeczywistość. Podczas operacji założył okulary do VR i obracał palcami wirtualny obraz guza, decydując, jak go przyciąć.

Pani Marta Kigielewicz przeżywa najcięższe chwile w życiu - urodziła dziecko, ale wyszła ze szpitala bez dziecka. Rodzice przed blokiem operacyjnym czekali w napięciu na wieści, bo ich pięciotygodniowa córeczka miała wycinanego guza nadnercza.

- Od początku jest dzielna, silna, nie brakuje jej siły, także wierzymy, że wszystko się skończy bardzo dobrze - mówi Dawid Kit, ojciec Oksany.

Bardzo małe dziecko, małe narzędzia operacyjne i jeszcze mniejszy guz nadnercza, który trzeba wyciąć bardzo dokładnie - dlatego chirurg prowadzący podczas operacji założył okulary do wirtualnej rzeczywistości i obracał palcami wirtualny obraz guza, decydując, jak go przyciąć.

- Innowacja musi wnosić jakąś korzyść, nie może być tak, że zrobimy coś inaczej i zajmie nam to tyle samo czasu, wysiłku i stresu. To taka innowacja nie jest innowacją - podkreśla dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Sztuczna inteligencja wykryje wczesne oznaki raka piersi. Innowacyjna technologia z Krakowa
Sztuczna inteligencja wykryje wczesne oznaki raka piersi. Innowacyjna technologia z KrakowaAilis

Czekają na wyniki z laboratorium

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka podkreśla, że wirtualne okulary, kojarzące się dotąd raczej z grami komputerowymi, w tym wypadku służą do walki o życie dziecka. Dzięki dużemu, wyraźnemu obrazowi lekarz może guza wyciąć dokładnie, nie zostawiając komórek nowotworowych, a jednocześnie nie uszkadzając sąsiednich narządów.

- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej operacji, usunęliśmy guz nadnercza prawego u dziecka - mówi dr Krzysztof Bronowicki, chirurg dziecięcy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czytaj także: Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

W laboratorium sprawdzą, czy w guzie nie ma komórek nowotworowych, a prześwietlenie Oksanki wykaże, czy wycięty został dokładnie, czyli - jak to mówią lekarze - radykalnie.

- Jeżeli ten zabieg będzie radykalny, tak, jak tego oczekujemy, jeżeli się okaże, że wszystkie wykładniki są ujemne, to może być tak, że to będzie jedyne leczenie dla dziecka i dzięki temu Oksana będzie mogła wrócić do domu, rozwijać się tak jak wszystkie zdrowe dzieci - wyjaśnia prof. Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Rodzice liczą, że wszystko skończy się jedynie na tej jednej operacji. - Radość, bo cieszę się dzieckiem, chcę nim się cieszyć jak najdłużej, ale martwię się. Jest to takie przeplatanie tych wspaniałych uczuć, tych gorszych zmartwień, i to wszystko na raz się przewija przez głowę - mówi tata Oksany.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS