Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistości
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze usunęli guz nadnercza u 5-tygodniowego dziecka przy pomocy wirtualnej rzeczywistościMarek Nowicki/Fakty TVN

U Oksany zdiagnozowano guz nadnercza. Dziewczynka ma dopiero pięć tygodni, a jej organy są bardzo małe. Żeby precyzyjnie usunąć guza i nie uszkodzić sąsiednich narządów, chirurg z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka sięgnął po wirtualną rzeczywistość. Podczas operacji założył okulary do VR i obracał palcami wirtualny obraz guza, decydując, jak go przyciąć.

Pani Marta Kigielewicz przeżywa najcięższe chwile w życiu - urodziła dziecko, ale wyszła ze szpitala bez dziecka. Rodzice przed blokiem operacyjnym czekali w napięciu na wieści, bo ich pięciotygodniowa córeczka miała wycinanego guza nadnercza.

- Od początku jest dzielna, silna, nie brakuje jej siły, także wierzymy, że wszystko się skończy bardzo dobrze - mówi Dawid Kit, ojciec Oksany.

Bardzo małe dziecko, małe narzędzia operacyjne i jeszcze mniejszy guz nadnercza, który trzeba wyciąć bardzo dokładnie - dlatego chirurg prowadzący podczas operacji założył okulary do wirtualnej rzeczywistości i obracał palcami wirtualny obraz guza, decydując, jak go przyciąć.

- Innowacja musi wnosić jakąś korzyść, nie może być tak, że zrobimy coś inaczej i zajmie nam to tyle samo czasu, wysiłku i stresu. To taka innowacja nie jest innowacją - podkreśla dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Sztuczna inteligencja wykryje wczesne oznaki raka piersi. Innowacyjna technologia z Krakowa
Sztuczna inteligencja wykryje wczesne oznaki raka piersi. Innowacyjna technologia z KrakowaAilis

Czekają na wyniki z laboratorium

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka podkreśla, że wirtualne okulary, kojarzące się dotąd raczej z grami komputerowymi, w tym wypadku służą do walki o życie dziecka. Dzięki dużemu, wyraźnemu obrazowi lekarz może guza wyciąć dokładnie, nie zostawiając komórek nowotworowych, a jednocześnie nie uszkadzając sąsiednich narządów.

- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej operacji, usunęliśmy guz nadnercza prawego u dziecka - mówi dr Krzysztof Bronowicki, chirurg dziecięcy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czytaj także: Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

W laboratorium sprawdzą, czy w guzie nie ma komórek nowotworowych, a prześwietlenie Oksanki wykaże, czy wycięty został dokładnie, czyli - jak to mówią lekarze - radykalnie.

- Jeżeli ten zabieg będzie radykalny, tak, jak tego oczekujemy, jeżeli się okaże, że wszystkie wykładniki są ujemne, to może być tak, że to będzie jedyne leczenie dla dziecka i dzięki temu Oksana będzie mogła wrócić do domu, rozwijać się tak jak wszystkie zdrowe dzieci - wyjaśnia prof. Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Rodzice liczą, że wszystko skończy się jedynie na tej jednej operacji. - Radość, bo cieszę się dzieckiem, chcę nim się cieszyć jak najdłużej, ale martwię się. Jest to takie przeplatanie tych wspaniałych uczuć, tych gorszych zmartwień, i to wszystko na raz się przewija przez głowę - mówi tata Oksany.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS