Lekarki chcą szkoleń z zakresu terminacji ciąży. "Wiele osób nie postępuje zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną"

Źródło:
Fakty TVN
Grupa lekarek chce szkoleń z zakresu terminacji ciąży. "Wiele osób nie postępuje zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną"
Grupa lekarek chce szkoleń z zakresu terminacji ciąży. "Wiele osób nie postępuje zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Grupa lekarek chce szkoleń z zakresu terminacji ciąży. "Wiele osób nie postępuje zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Grupa lekarek apeluje do Naczelnej Izby Lekarskiej. Chce szkoleń z zakresu terminacji ciąży, żeby każdy lekarz postępował zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, a każda pacjentka miała taką samą opiekę.

Po śmierci Doroty w Nowym Targu takich opinii nigdy nie jest dość. - W przypadku zagrożenia życia ciężarnej możemy ciążę na każdym jej etapie zakończyć, nawet jeżeli płód jest żywy - informuje profesor Hubert Huras, konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa.

Profesor Hubert Huras to konsultant wojewódzki, do którego po radę dzwonili lekarze z nowotarskiego szpitala. Nawet taka opinia to wciąż za mało. Dlatego grupa lekarek zaapelowała do Naczelnej Izby Lekarskiej o szkolenia z zakresu terminacji ciąży, czyli - jak piszą - jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów w ginekologii.

- Żeby każdy lekarz postępował zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i każda pacjentka miała taką samą opiekę - podkreśla Magdalena Liszewska, ginekolożka ze szpitala w Oleśnicy.

Lekarki, które zaapelowały do Naczelnej Izby Lekarskiej, uczestniczą już w takim szkoleniu, ale w Wielkiej Brytanii. - Tego typu szkolenia nie odbywają się w Polsce - zwraca uwagę Gizela Jagielska, ginekolożka, zastępczyni dyrektora szpitala w Oleśnicy. Lekarki znalazły i zapłaciły za szkolenie za granicą, gdzie - jak mówią - wszystko poparte jest badaniami, a w Polsce przywykły do czegoś innego.

- Tych szkoleń jest bardzo mało. Ta wiedza przekazywana jest trochę na takiej zasadzie, że ktoś tak robi, więc tak robimy też. Wiele osób nie postępuje zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną - ocenia Magdalena Liszewska ze szpitala w Oleśnicy.

Była w szpitalu, w którym zmarła 33-letnia Dorota. Relacja z porodówki w Nowym Targu
Była w szpitalu, w którym zmarła 33-letnia Dorota. Relacja z porodówki w Nowym TarguUwaga! TVN

Odpowiedź na apel

Apel ginekolożek, w którym argumentują, że "wyższe kompetencje lekarek i lekarzy w temacie aborcji pozwolą zwiększyć zaufanie do zawodu", nie spotkał się z zawodowym entuzjazmem. - Odpowiedzi były takie: "przecież my to wszystko wiemy, po co nam szkolenia". No, każdy to wie, ale droga do praktyki jakoś tak kręta bardzo jest - informuje Gizela Jagielska.

"W Polsce uczelnie mają totalną autonomię, jeżeli chodzi o kwestię nauczania, więc w tej kwestii należałoby się zwrócić do uczelni medycznych" - postuluje Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Niemoc środowiska medycznego skłoniła część lekarzy do działania. - Jeżeli nie stworzą nam wytycznych takich, jakie powinny być, na najwyższym światowym poziomie, to stwierdziliśmy, że my stworzymy sobie te wytyczne sami - mówi dr Michalina Drejza, ginekolożka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cambridge.

Za kilka tygodni rozpocznie działalność Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego, a w nim światowe standardy i dobro pacjentki mają stać na pierwszym miejscu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS