Niż demograficzny winą Balcerowicza? "Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"

Źródło:
Fakty TVN
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

W kwietniu Polki urodziły rekordowo mało dzieci. Dlaczego? Dziennikarze pytali panią minister Maląg i pani minister szuka przyczyn w czasach Balcerowicza, nie w wyroku TK zaostrzającym dostęp do aborcji. Kobiety - te, które nie są związane z PiS - znajdują inne powody.

W kwietniu Polki urodziły rekordowo mało dzieci. Zaledwie 21 tysięcy. To oznacza, że statystycznie na jedną polską porodówkę przypadały średnio mniej niż dwa porody dziennie. Przyczyn jest mnóstwo. - Poczucie zagrożenia, jeżeli chodzi o własną decyzję o dziecku, ale także dotyczące tego, co się stanie, gdy będą jakieś kłopoty, wpływa na odraczanie decyzji - zapewnia profesor Irena Kotowska, honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN, Szkoła Główna Handlowa. Jednak nie według rządu. - Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet - uważa Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej z PiS.

Po tragicznych śmierciach na porodówkach poród jest dla Polek jeszcze większym stresem. Kartuska porodówka to chlubny wyjątek - przez pacjentki została wybrana jedną z najlepszych w Polsce. - Słuchamy mam, słuchamy tego, co chcą, czego oczekują - wyjaśnia Magdalena Szawko-Lis, położna w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach. Takie podejście to jednak wciąż bardziej wyjątek niż reguła. - Opieka publiczna zdrowotna nad kobietami w ciąży jest kiepska, jesteśmy już od lat właściwie przyzwyczajeni do tego, że do ginekologa chodzi się prywatnie - twierdzi profesor Elżbieta Gołata, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN.

"Usłyszeć mama, tata". Reportaż Marty Abramczyk o bezpłodności
"Usłyszeć mama, tata". Reportaż Marty Abramczyk o bezpłodnościKiedy w rodzinie w czasie świętowania Wielkanocy po raz kolejny padają pytania "kiedy ciąża?", bywa, że młodym pękają serca. Nie każdy może mieć dzieci, nawet jeśli bardzo chce. Kiedy brakuje sił i pieniędzy, żeby walczyć z niepłodnością, pozostaje ból i strach, że być może nigdy nie usłyszy się słów: "mama, tata".Marta Abramczyk | Fakty po południu TVN24

Balcerowicz winny niskiej dzietności?

Jednak rząd przyczyn zapaści demograficznej szuka gdzie indziej. - Żeby te trendy odwrócić, to jest nie jedna, nie dwie kadencje, to są kompleksowe działania i my nigdy nie możemy dopuścić do tej dzikiej prywatyzacji, którą rozpoczął Balcerowicz, gdzie właśnie polskie rodziny miały zachwiane poczucie bezpieczeństwa - alarmuje Marlena Maląg.

Nie trzeba szukać aż w latach dziewięćdziesiątych przyczyn tego, że kobiety dziś boją się rodzić.

Blisko dwadzieścia procent Polek uważa, że poród był dla nich negatywnym lub wręcz traumatycznym doświadczeniem. Co druga Polka w szpitalu doświadczyła nadużyć lub przemocy. Kobietom odmawia się znieczulenia, bez ich wiedzy i zgody nacina krocze, a według raportów Fundacji "Rodzić po Ludzku" traktowanie rodzących przypomina czasem tortury. - Może być to przemoc fizyczna, czyli na przykład rozkładanie nóg na siłę kobiecie, albo nawet przywiązywanie kobiety do łóżka porodowego - mówi Anna Kwiatek-Kucharska z Fundacji "Rodzić po Ludzku". To wszystko dzieje się dziś. Nie za Balcerowicza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS