Niż demograficzny winą Balcerowicza? "Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"

Źródło:
Fakty TVN
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Niż demograficzny winą Balcerowicza? Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

W kwietniu Polki urodziły rekordowo mało dzieci. Dlaczego? Dziennikarze pytali panią minister Maląg i pani minister szuka przyczyn w czasach Balcerowicza, nie w wyroku TK zaostrzającym dostęp do aborcji. Kobiety - te, które nie są związane z PiS - znajdują inne powody.

W kwietniu Polki urodziły rekordowo mało dzieci. Zaledwie 21 tysięcy. To oznacza, że statystycznie na jedną polską porodówkę przypadały średnio mniej niż dwa porody dziennie. Przyczyn jest mnóstwo. - Poczucie zagrożenia, jeżeli chodzi o własną decyzję o dziecku, ale także dotyczące tego, co się stanie, gdy będą jakieś kłopoty, wpływa na odraczanie decyzji - zapewnia profesor Irena Kotowska, honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN, Szkoła Główna Handlowa. Jednak nie według rządu. - Wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienił sytuacji polskich kobiet - uważa Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej z PiS.

Po tragicznych śmierciach na porodówkach poród jest dla Polek jeszcze większym stresem. Kartuska porodówka to chlubny wyjątek - przez pacjentki została wybrana jedną z najlepszych w Polsce. - Słuchamy mam, słuchamy tego, co chcą, czego oczekują - wyjaśnia Magdalena Szawko-Lis, położna w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach. Takie podejście to jednak wciąż bardziej wyjątek niż reguła. - Opieka publiczna zdrowotna nad kobietami w ciąży jest kiepska, jesteśmy już od lat właściwie przyzwyczajeni do tego, że do ginekologa chodzi się prywatnie - twierdzi profesor Elżbieta Gołata, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN.

"Usłyszeć mama, tata". Reportaż Marty Abramczyk o bezpłodności
"Usłyszeć mama, tata". Reportaż Marty Abramczyk o bezpłodnościKiedy w rodzinie w czasie świętowania Wielkanocy po raz kolejny padają pytania "kiedy ciąża?", bywa, że młodym pękają serca. Nie każdy może mieć dzieci, nawet jeśli bardzo chce. Kiedy brakuje sił i pieniędzy, żeby walczyć z niepłodnością, pozostaje ból i strach, że być może nigdy nie usłyszy się słów: "mama, tata".Marta Abramczyk | Fakty po południu TVN24

Balcerowicz winny niskiej dzietności?

Jednak rząd przyczyn zapaści demograficznej szuka gdzie indziej. - Żeby te trendy odwrócić, to jest nie jedna, nie dwie kadencje, to są kompleksowe działania i my nigdy nie możemy dopuścić do tej dzikiej prywatyzacji, którą rozpoczął Balcerowicz, gdzie właśnie polskie rodziny miały zachwiane poczucie bezpieczeństwa - alarmuje Marlena Maląg.

Nie trzeba szukać aż w latach dziewięćdziesiątych przyczyn tego, że kobiety dziś boją się rodzić.

Blisko dwadzieścia procent Polek uważa, że poród był dla nich negatywnym lub wręcz traumatycznym doświadczeniem. Co druga Polka w szpitalu doświadczyła nadużyć lub przemocy. Kobietom odmawia się znieczulenia, bez ich wiedzy i zgody nacina krocze, a według raportów Fundacji "Rodzić po Ludzku" traktowanie rodzących przypomina czasem tortury. - Może być to przemoc fizyczna, czyli na przykład rozkładanie nóg na siłę kobiecie, albo nawet przywiązywanie kobiety do łóżka porodowego - mówi Anna Kwiatek-Kucharska z Fundacji "Rodzić po Ludzku". To wszystko dzieje się dziś. Nie za Balcerowicza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS