Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka

Źródło:
Fakty TVN
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowiekaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Strażnicy klimatu istnieją naprawdę i ratują naszą planetę. Nie przy pomocy siły mięśni, a siły, jaką dają wiedza i przekonania. Każdego dnia można zmieniać świat na lepsze. To właśnie jest rola strażników klimatu, którzy w swoich środowiskach mają być liderami nacisku na zmiany.

Łukasz Łapiński to strażnik klimatu. Wiedzę zdobytą na szkoleniu wykorzystuje w życiu zawodowym. Cel, jaki sobie stawia, to zapobieganie takim katastrofalnym decyzjom jak na przykład zastąpienie w jego rodzinnych Gliwicach tzw. wilczych dołów, czyli ponad 100-letniego dzikiego lasu, betonowym zbiornikiem retencyjnym.

- Usunięto kilkaset drzew. Tymczasem nikt się nie zastanowił, że te drzewa już wówczas odgrywały rolę w zakresie adaptacji do zmian klimatu, pełniły określone funkcje, to znaczy budowały rezyliencję klimatyczną - wskazuje Łukasz Łapiński, strażnik klimatu.

Rezyliencja to zdolność adaptacji do zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Zmiany są bezsprzeczne i nieodwracalne. Klimatyczną katastrofę już mamy.

- Machina ruszyła i żeby ją powstrzymać, to musielibyśmy naprawdę przestać emitować dwutlenek węgla przez dłuższy okres, co nie wydaje się możliwe z punktu widzenia ekonomicznego, politycznego i innych - mówi prof. Joanna Wibig, kierowniczka Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołachMagda Łucyan/Fakty TVN

Jaka jest rola strażników klimatu?

Nawet na to, co wydaje się dziś niemożliwe, trzeba przynajmniej spróbować mieć wpływ. To właśnie jest rola strażników klimatu, którzy w swoich środowiskach mają być liderami nacisku na zmiany.

- Wiedza o prowadzeniu działań rzeczniczych nakierowanych na polityków, działań nakierowanych na spółki energetyczne, na banki, organizowanie protestów, pokazywanie społecznego oporu - wymienia Katarzyna Wikiera ze Stowarzyszenia "Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot".

Jest się z czym mierzyć: susze, nawalne deszcze, błyskawiczne powodzie, śmiertelnie niebezpieczne upały. Zmiany klimatu zwiększają częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W tegorocznej edycji szkoleń w centrum uwagi będzie gaz ziemny. Jeszcze kilka lat temu wydawał się paliwem, którego wykorzystanie będzie pomostem od węgla do energii odnawialnej, ale gaz ziemny to w prawie 80 procentach metan, nazywany dwutlenkiem węgla na sterydach, bo jest od dwutlenku węgla aż 86 razy bardziej szkodliwy dla środowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Wskazali największe zagrożenie dla świata w 2025 roku

- Nie bierze się pod uwagę tego, że w całym łańcuchu dostaw, czyli od miejsca wydobycia gazu, przez cały transport z gazociągów, ze statków, które wiozą gaz skroplony LNG, cały czas następują emisje ucieczkowe metanu - zauważa Diana Maciąga z organizacji "Polska Zielona Sieć".

Nie ma tu znaczenia, że metan utrzymuje się w atmosferze znacznie krócej niż dwutlenek węgla, bo rozłoży się do dwutlenku węgla.

- Pracujemy teraz na to, co będzie za kilkanaście lat, a już sobie dosyć dużo nagrabiliśmy - alarmuje prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot przyjmować będzie zapisy kandydatów na strażników klimatu do 16 marca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Greenpeace

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS