Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka

Źródło:
Fakty TVN
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowieka
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Kto to jest strażnik klimatu? Każdy może nim zostać, aby walczyć ze szkodliwą działalnością człowiekaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Strażnicy klimatu istnieją naprawdę i ratują naszą planetę. Nie przy pomocy siły mięśni, a siły, jaką dają wiedza i przekonania. Każdego dnia można zmieniać świat na lepsze. To właśnie jest rola strażników klimatu, którzy w swoich środowiskach mają być liderami nacisku na zmiany.

Łukasz Łapiński to strażnik klimatu. Wiedzę zdobytą na szkoleniu wykorzystuje w życiu zawodowym. Cel, jaki sobie stawia, to zapobieganie takim katastrofalnym decyzjom jak na przykład zastąpienie w jego rodzinnych Gliwicach tzw. wilczych dołów, czyli ponad 100-letniego dzikiego lasu, betonowym zbiornikiem retencyjnym.

- Usunięto kilkaset drzew. Tymczasem nikt się nie zastanowił, że te drzewa już wówczas odgrywały rolę w zakresie adaptacji do zmian klimatu, pełniły określone funkcje, to znaczy budowały rezyliencję klimatyczną - wskazuje Łukasz Łapiński, strażnik klimatu.

Rezyliencja to zdolność adaptacji do zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Zmiany są bezsprzeczne i nieodwracalne. Klimatyczną katastrofę już mamy.

- Machina ruszyła i żeby ją powstrzymać, to musielibyśmy naprawdę przestać emitować dwutlenek węgla przez dłuższy okres, co nie wydaje się możliwe z punktu widzenia ekonomicznego, politycznego i innych - mówi prof. Joanna Wibig, kierowniczka Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołachMagda Łucyan/Fakty TVN

Jaka jest rola strażników klimatu?

Nawet na to, co wydaje się dziś niemożliwe, trzeba przynajmniej spróbować mieć wpływ. To właśnie jest rola strażników klimatu, którzy w swoich środowiskach mają być liderami nacisku na zmiany.

- Wiedza o prowadzeniu działań rzeczniczych nakierowanych na polityków, działań nakierowanych na spółki energetyczne, na banki, organizowanie protestów, pokazywanie społecznego oporu - wymienia Katarzyna Wikiera ze Stowarzyszenia "Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot".

Jest się z czym mierzyć: susze, nawalne deszcze, błyskawiczne powodzie, śmiertelnie niebezpieczne upały. Zmiany klimatu zwiększają częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W tegorocznej edycji szkoleń w centrum uwagi będzie gaz ziemny. Jeszcze kilka lat temu wydawał się paliwem, którego wykorzystanie będzie pomostem od węgla do energii odnawialnej, ale gaz ziemny to w prawie 80 procentach metan, nazywany dwutlenkiem węgla na sterydach, bo jest od dwutlenku węgla aż 86 razy bardziej szkodliwy dla środowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Wskazali największe zagrożenie dla świata w 2025 roku

- Nie bierze się pod uwagę tego, że w całym łańcuchu dostaw, czyli od miejsca wydobycia gazu, przez cały transport z gazociągów, ze statków, które wiozą gaz skroplony LNG, cały czas następują emisje ucieczkowe metanu - zauważa Diana Maciąga z organizacji "Polska Zielona Sieć".

Nie ma tu znaczenia, że metan utrzymuje się w atmosferze znacznie krócej niż dwutlenek węgla, bo rozłoży się do dwutlenku węgla.

- Pracujemy teraz na to, co będzie za kilkanaście lat, a już sobie dosyć dużo nagrabiliśmy - alarmuje prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot przyjmować będzie zapisy kandydatów na strażników klimatu do 16 marca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Greenpeace

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS