"Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"

24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zjednoczona Prawica wychodzi z najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Powoli wychodzą też na jaw szczegóły rekonstrukcji rządu. Do rządu ma wrócić Jarosław Gowin, któremu najprawdopodobniej przypadnie resort rozwoju. Chociaż Porozumienie i Solidarna Polska mają mieć po rekonstrukcji po jednym resorcie, to wcale nie musi to oznaczać, że z rządem pożegna się Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier z ramienia Porozumienia.

Z rozmowy z Jarosławem Gowinem wynika, że Zjednoczona Prawica się nie rozpadnie, nie będzie wcześniejszych wyborów, a Porozumienie Jarosława Gowina akceptuje propozycje PiS. - Bardzo bym sobie życzył, żeby to był tylko teatr, ale nie. Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy - stwierdził w czwartek lider Porozumienia.

Wiadomo, że w rządzie pozostanie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, a Jarosław Gowin do rządu wróci - w roli wicepremiera oraz, prawdopodobnie, ministra rozwoju.

To oznacza, że z rządem może pożegnać się obecna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, również posłanka Porozumienia. - Jest osobą numer dwa w Porozumieniu, więc z całą pewnością będzie miała zadanie do wykonania - zapewnia poseł Porozumienia Michał Wypij. Jednocześnie dodaje, że nie wyobraża sobie sytuacji, aby Jadwiga Emilewicz pozostała w rządzie z rekomendacji PiS. - Razem zakładaliśmy Porozumienie, przeszliśmy tę trudną drogę - podkreśla.

Pogorszenie relacji między Emilewicz a Gowinem

Słowa Michała Wypija, bliskiego współpracownika Jarosława Gowina, potwierdzają to, o czym od tygodni mówi się w kuluarach: że większość posłów Porozumienia chce, by Jarosław Gowin wrócił na stanowisko wicepremiera.

W rządzie nie jest jednak tajemnicą, że relacje między Jarosławem Gowinem a Jadwigą Emilewicz wyraźnie pogorszyły się już w maju, kiedy lider Porozumienia sprzeciwiał się organizacji głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Jadwiga Emilewicz poparła w Sejmie tak zwaną "piątkę dla zwierząt". Dwóch posłów Porozumienia zagłosowało przeciwko, a piętnastu, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. To oznacza, że Jadwiga Emilewicz była jedyną posłanką Porozumienia, która zagłosowała zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy rozpadł się duet Gowin-Emilewicz.

- Nie chcę publicznie oceniać decyzji pani premier - mówi Gowin. Po chwili jednak dodaje: - Jestem zaskoczony, że minister odpowiedzialny za gospodarkę, wbrew wyraźnej rekomendacji partii, głosuje za rozwiązaniem, które jest wyraźnie antyprzedsiębiorcze.

Mniej ministerstw po rekonstrukcji

Nie jest wykluczone, że Jadwiga Emilewicz nową ofertę pracy od premiera jednak otrzyma, bo w wyniku rekonstrukcji rządu ma być mniej resortów, a więcej ministrów bez teki.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach rekonstrukcji rządu kierowane dotąd przez ministra z Solidarnej Polski Ministerstwo Środowiska ma połączyć się z Ministerstwem Klimatu. Ministerstwo Sportu ma połączyć się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Rozwoju też ma ma zostać połączone z innym resortem, ale dyskusja wciąż trwa: albo z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, albo z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorem tej ostatniej koncepcji jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, poseł Porozumienia.

Za zmniejszeniem liczby ministerstw opowiadają się dziś wszyscy koalicjanci.

- Widzę, że pewnego rodzaju rozdrobnienie często przeszkadza w sprawnym zarządzaniu. (...) Te zmiany mają usprawnić funkcjonowanie rządu - ocenia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS.

PiS likwiduje dziś i łączy ministerstwa, choć to za rządów PiS powstawały nowe resorty i stanowiska.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS