"Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"

24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zjednoczona Prawica wychodzi z najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Powoli wychodzą też na jaw szczegóły rekonstrukcji rządu. Do rządu ma wrócić Jarosław Gowin, któremu najprawdopodobniej przypadnie resort rozwoju. Chociaż Porozumienie i Solidarna Polska mają mieć po rekonstrukcji po jednym resorcie, to wcale nie musi to oznaczać, że z rządem pożegna się Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier z ramienia Porozumienia.

Z rozmowy z Jarosławem Gowinem wynika, że Zjednoczona Prawica się nie rozpadnie, nie będzie wcześniejszych wyborów, a Porozumienie Jarosława Gowina akceptuje propozycje PiS. - Bardzo bym sobie życzył, żeby to był tylko teatr, ale nie. Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy - stwierdził w czwartek lider Porozumienia.

Wiadomo, że w rządzie pozostanie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, a Jarosław Gowin do rządu wróci - w roli wicepremiera oraz, prawdopodobnie, ministra rozwoju.

To oznacza, że z rządem może pożegnać się obecna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, również posłanka Porozumienia. - Jest osobą numer dwa w Porozumieniu, więc z całą pewnością będzie miała zadanie do wykonania - zapewnia poseł Porozumienia Michał Wypij. Jednocześnie dodaje, że nie wyobraża sobie sytuacji, aby Jadwiga Emilewicz pozostała w rządzie z rekomendacji PiS. - Razem zakładaliśmy Porozumienie, przeszliśmy tę trudną drogę - podkreśla.

Pogorszenie relacji między Emilewicz a Gowinem

Słowa Michała Wypija, bliskiego współpracownika Jarosława Gowina, potwierdzają to, o czym od tygodni mówi się w kuluarach: że większość posłów Porozumienia chce, by Jarosław Gowin wrócił na stanowisko wicepremiera.

W rządzie nie jest jednak tajemnicą, że relacje między Jarosławem Gowinem a Jadwigą Emilewicz wyraźnie pogorszyły się już w maju, kiedy lider Porozumienia sprzeciwiał się organizacji głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Jadwiga Emilewicz poparła w Sejmie tak zwaną "piątkę dla zwierząt". Dwóch posłów Porozumienia zagłosowało przeciwko, a piętnastu, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. To oznacza, że Jadwiga Emilewicz była jedyną posłanką Porozumienia, która zagłosowała zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy rozpadł się duet Gowin-Emilewicz.

- Nie chcę publicznie oceniać decyzji pani premier - mówi Gowin. Po chwili jednak dodaje: - Jestem zaskoczony, że minister odpowiedzialny za gospodarkę, wbrew wyraźnej rekomendacji partii, głosuje za rozwiązaniem, które jest wyraźnie antyprzedsiębiorcze.

Mniej ministerstw po rekonstrukcji

Nie jest wykluczone, że Jadwiga Emilewicz nową ofertę pracy od premiera jednak otrzyma, bo w wyniku rekonstrukcji rządu ma być mniej resortów, a więcej ministrów bez teki.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach rekonstrukcji rządu kierowane dotąd przez ministra z Solidarnej Polski Ministerstwo Środowiska ma połączyć się z Ministerstwem Klimatu. Ministerstwo Sportu ma połączyć się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Rozwoju też ma ma zostać połączone z innym resortem, ale dyskusja wciąż trwa: albo z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, albo z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorem tej ostatniej koncepcji jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, poseł Porozumienia.

Za zmniejszeniem liczby ministerstw opowiadają się dziś wszyscy koalicjanci.

- Widzę, że pewnego rodzaju rozdrobnienie często przeszkadza w sprawnym zarządzaniu. (...) Te zmiany mają usprawnić funkcjonowanie rządu - ocenia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS.

PiS likwiduje dziś i łączy ministerstwa, choć to za rządów PiS powstawały nowe resorty i stanowiska.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS