"Jeżeli władza czegoś oczekuje od Polaków, to powinna sama świecić przykładem"

08.02.2021 | "Jeżeli władza czegoś oczekuje od Polaków, to powinna sama świecić przykładem"
08.02.2021 | "Jeżeli władza czegoś oczekuje od Polaków, to powinna sama świecić przykładem"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
08.02.2021 | "Jeżeli władza czegoś oczekuje od Polaków, to powinna sama świecić przykładem"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju doszło do pożaru i ewakuacji jego gości, w tym sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz. Hotel jest otwarty pomimo obowiązujących obostrzeń, jednak dyrektor ośrodka przekonuje, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Była posłanka Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że do hotelu pojechała w celach leczniczych.

Niewielki pożar w dużym hotelu ze SPA jest tylko tłem tej historii. Gdy goście byli z powodu wybuchu ognia przemieszczani wewnątrz budynku, to okazało się, że przebywa tam także sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

- Pani Pawłowicz jest naszym gościem. Przyjeżdża (do ośrodka - przyp. red.) rzeczywiście od wielu lat, kilkunastu lat - potwierdził w rozmowie z "Faktami" TVN Paweł Patrzałek, dyrektor hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju.

Wyjazd Krystyny Pawłowicz skomentowała część polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek przyznał, iż był "zaskoczony, że taka rzecz miała miejsce". Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że on by się nie zdecydował na taki wyjazd.

Swój pobyt w hotelu Malinowy Zdrój skomentowała również Krystyna Pawłowicz.

"Mocno podkreślam, że przebywam w hotelu Malinowy Zdrój na pobycie leczniczym. Jestem tutaj gościem i korzystam z tego miejsca z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Nawet nie wiem, ilu jest tutaj gości, ponieważ nie jest ich jeszcze zbyt wielu" - możemy przeczytać w oświadczeniu przekazanym PAP.

- Tak wygląda upadek moralny, etyczny. Dno dna Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny, komentując pobyt Krystyny Pawłowicz w hotelu.

- Władza powinna pokazać Polakom, jak postępować w czasie pandemii. Jeżeli władza czegoś oczekuje od Polaków, to powinna sama świecić przykładem - uważa poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Na jakich zasadach działa ośrodek?

Pojawiają się pytania, jak to możliwe, że ośrodek w Solcu-Zdroju jest otwarty, choć zamknięte są nawet sanatoria, i jak to możliwe, że przebywa w nim Krystyna Pawłowicz?

Dyrektor hotelu Malinowy Zdrój Paweł Patrzałek powołuje się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie wystąpienia stanu epidemii, które otwiera furtkę dla prowadzenia usług hotelarskich, ale tylko dla pacjentów i ich opiekunów, tylko z powodów zdrowotnych i tylko, gdy jest to związane z leczeniem.

- Goście, którzy przyjeżdżają ze skierowaniem albo przed zameldowaniem idą do naszego lekarza. Lekarz bada ich, kwalifikuje do pobytu - wyjaśnia dyrektor hotelu.

Na stronie internetowej ośrodka można znaleźć informację, że - za opłatą w wysokości 50 złotych - można spotkać z lekarzem na miejscu "w celu uzyskania skierowania". Czyli pobyt w ośrodku może umożliwić lekarz pracujący dla hotelu.

- Pacjenci mają prawo korzystać z noclegu, jeżeli z dalszego miejsca docierają na operację, na zabieg - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Taką możliwość resort zdrowia przewidział dla osób, które mają na przykład zabieg lub operację kilkaset kilometrów od domu. Nie dla sanatorów czy uzdrowisk.

Kontrola w hotelu

W hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju, w którym przebywa sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz, kontrolę przeprowadził sanepid. Zdaniem Inspekcji "działalność, którą prowadzi spółka Malinowe Hotele, jest działalnością, która nie łamie ograniczeń wynikających z rozporządzenia".

Nie wiadomo, jakim zabiegom w ośrodku poddaje się Krystyna Pawłowicz, bo to informacje medyczne. Wiadomo za to, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego od niedzieli atakuje w mediach społecznościowych wszystkich, którzy krytykują ją za ten wyjazd.

Pawłowicz ostro skrytykowała między innymi lokalny portal "Echo Dnia", który jako pierwszy napisał o sprawie.

Wpis Krystyny Pawłowicztwitter.com/@KrystPawlowicz

Sędzia nie napisała prośby o sprostowanie ani pozwu. Podziękowała za to Danielowi Obajtkowi, prezesowi państwowego koncernu PKN Orlen, który właśnie kupił wydawnictwo, do którego należy kielecki portal i gazeta.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN