Piąta fala rozlewa się. Problemy mają SOR-y i oddziały pediatryczne. Wielu rodziców jest niezaszczepionych

Piąta fala rozlewa się. Problemy mają SOR-y i oddziały pediatryczne. Wielu rodziców jest niezaszczepionych
Piąta fala rozlewa się. Problemy mają SOR-y i oddziały pediatryczne. Wielu rodziców jest niezaszczepionych
Fakty TVN
Piąta fala rozlewa się. Problemy mają SOR-y i oddziały pediatryczne. Wielu rodziców jest niezaszczepionychFakty TVN

Piąta fala epidemii uderza w szpitale. SOR w Wejherowie przechodzi w tryb awaryjny i limituje przyjęcia. Problemy również zgłaszają oddziały pediatryczne w całym kraju, gdzie lawinowo przybywa małych pacjentów cierpiących zarówno na COVID-19, jak i PIMS - wieloukładowy zespół zapalny.

Piąta fala epidemii wlewa się do szpitali coraz szerszym strumieniem. W całym kraju przybywa hospitalizowanych pacjentów chorych na COVID-19. W porównaniu do poprzedniej niedzieli to wzrost o ponad 17 procent.

Szpitale z powodu kłopotów kadrowych są na granicy wydolności. W Wejherowie nie działa szpitalny oddział ratunkowy, a to drugi co do wielkości SOR w województwie pomorskim.

- Niestety, musieliśmy ograniczyć przyjmowanie pacjentów w ten weekend, czyli od soboty od godziny trzynastej do poniedziałku do godziny ósmej rano. Powodem jest brak personelu - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich.

Wciąż przyjmowani są tylko pacjenci z udarami i zawałami, a także dzieci, którymi zapełnione są w kraju wszystkie zakaźne oddziały pediatryczne, bo czwarta fala zachorowań na COVID-19 miesza się tam z piątą.

- PIMS występuje najczęściej dwa do czterech tygodni po ostrej fazie zakażenia, także teraz będą nam się spotykać dzieci z piątej fali z dziećmi, które mają z powikłania, a chorowały w czwartej fali - wyjaśnia dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Do tego szpitale pediatryczne mają problem z niezdyscyplinowanymi rodzicami antyszczepionkowcami, którzy chorują w tych szpitalach razem z dziećmi.

- Czasami obecność osoby towarzyszącej przedłuża izolację, bo dziecko już kończy izolację, ale matka jeszcze nie, więc musimy czekać, aż oboje skończą izolację, bo nikt ich nie weźmie. To jest dla mnie rzecz niezrozumiała, że hematolodzy nie byli w stanie wyegzekwować, żeby ci rodzice zostali zaszczepieni - tłumaczy dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Coraz więcej pacjentów pod respiratorami

Połowa rodziców dzieci z białaczką w jednym z największych w Polsce szpitali pediatrycznych jest niezaszczepiona. To zresztą też problem innych ośrodków onkologicznych dla dzieci.

- Jeżeli rodzic choruje, to też nie ma kto z dzieckiem przyjechać na leczenie. Apel o to, aby rodzice się szczepili - mówi prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Tym bardziej, że dzieci na koronawirusa różnie reagują, a wariant omikron też bywa niebezpieczny.

- W ubiegłym tygodniu dwoje dzieci przekazaliśmy do oddziału intensywnej terapii, także bądźmy ostrożni ze stwierdzeniem, że jest tak bardzo łagodnie - zwraca uwagę dr Lidia Stopyra.

W całym kraju liczba pacjentów pod respiratorami wzrosła w porównaniu do zeszłej niedzieli o pięć procent. Z każdym dniem na COVID-19 choruje coraz więcej osób - naukowcy z Poznania widzą to w materiale genetycznym w ściekach.

- Cały czas widzimy tę tendencję wzrostową. Coraz więcej ilości materiału SARS-CoV-2 w ściekach, co jest jednoznaczne z coraz większą liczbą zakażonych. Musimy pamiętać, że ścieki odzwierciedlają zdecydowanie lepiej nasze społeczeństwo, dlatego że część osób będzie przechodziła zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo - tłumaczy dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Epidemiolodzy spodziewają się szczytu piątej fali zachorowań na COVID-19 pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS