Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2

18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2
18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2Wojciech Bojanowski | Fakty TVN

Laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zawiesza działalność. U jednej z pracowniczek wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Dyrektor instytutu zapewnia, że kobieta nie brała udziału w procesie diagnostyki, a zamknięcie jednego laboratorium nie wpłynie znacząco na badania w skali całego kraju. O tym samym przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Bez ich poświęcenia skuteczna walka z koronawirusem byłaby niemożliwa. Diagności laboratoryjni Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przez ostatni miesiąc pracowali dzień i noc, badając próbki na obecność nowego koronawirusa.

Choć nawet na chwilę nie zabrakło im serca i chęci do walki z wirusem, na najbliższe dwa tygodnie będą musieli przerwać pracę.

- To jest to ryzyko wpisane w realizację tych zadań na pierwszej linii frontu: potwierdzenie zakażenia u naszego pracownika - mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor instytutu. - Wykonywaliśmy tych badań między 60 a 120 w ciągu doby. (...) Nie widzę jakiegoś zagrożenia dla całego procesu diagnostycznego - uspokaja.

Tego samego zdania jest rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - W kraju działa 21 laboratoriów, które również mają zapas możliwości diagnostycznych. Zamknięcie czasowe laboratorium NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań dotyczących koronawirusa - podkreśla w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz.

Jeden z najważniejszych ośrodków diagnostycznych

Jeszcze w nocy z wtorku na środę diagności NIZP-PZH pracowali pełną parą. Instytut jako pierwszy i początkowo jedyny ośrodek w Polsce badał próbki na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Także tutaj na powtórne badanie trafiały próbki z 21 laboratoriów, jeśli nie było stuprocentowej pewności co do wyników. - Jeżeli tylko diagnosta miał jakiekolwiek wątpliwości oraz dla celów naukowych - tłumaczy dyrektor Juszczyk.

- Ja też cały dzień już rozmawiam z innymi laboratoriami, do których możemy w tym okresie przestoju kwarantannowego przekazać sprzęt. Nasi naukowcy też są gotowi także zdalnie wspierać (inne jednostki - przyp. red.) - mówi szef instytutu.

Procedury działają

Nie zawiodły kombinezony, procedury ani sprzęt. Zakażona koronawirusem pracowniczka nie brała udziału w badaniach w laboratorium, ale miała kontakt z wieloma innymi osobami pracującymi w NIZP-PZH.

Dwutygodniową kwarantannę przejdzie co najmniej 15 pracowników zakładu. - To osoby niezwykle zaangażowane, które wierzą w misję takich instytucji jak nasza, w misję zdrowia publicznego - opisuje Juszczyk.

Obowiązki laboratorium referencyjnego najszybciej jak to możliwe przejmie inna placówka na terenie Mazowsza.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS