Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2

18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2
18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
18.03.2020 | Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2Wojciech Bojanowski | Fakty TVN

Laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zawiesza działalność. U jednej z pracowniczek wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Dyrektor instytutu zapewnia, że kobieta nie brała udziału w procesie diagnostyki, a zamknięcie jednego laboratorium nie wpłynie znacząco na badania w skali całego kraju. O tym samym przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Bez ich poświęcenia skuteczna walka z koronawirusem byłaby niemożliwa. Diagności laboratoryjni Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przez ostatni miesiąc pracowali dzień i noc, badając próbki na obecność nowego koronawirusa.

Choć nawet na chwilę nie zabrakło im serca i chęci do walki z wirusem, na najbliższe dwa tygodnie będą musieli przerwać pracę.

- To jest to ryzyko wpisane w realizację tych zadań na pierwszej linii frontu: potwierdzenie zakażenia u naszego pracownika - mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor instytutu. - Wykonywaliśmy tych badań między 60 a 120 w ciągu doby. (...) Nie widzę jakiegoś zagrożenia dla całego procesu diagnostycznego - uspokaja.

Tego samego zdania jest rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - W kraju działa 21 laboratoriów, które również mają zapas możliwości diagnostycznych. Zamknięcie czasowe laboratorium NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań dotyczących koronawirusa - podkreśla w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz.

Jeden z najważniejszych ośrodków diagnostycznych

Jeszcze w nocy z wtorku na środę diagności NIZP-PZH pracowali pełną parą. Instytut jako pierwszy i początkowo jedyny ośrodek w Polsce badał próbki na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Także tutaj na powtórne badanie trafiały próbki z 21 laboratoriów, jeśli nie było stuprocentowej pewności co do wyników. - Jeżeli tylko diagnosta miał jakiekolwiek wątpliwości oraz dla celów naukowych - tłumaczy dyrektor Juszczyk.

- Ja też cały dzień już rozmawiam z innymi laboratoriami, do których możemy w tym okresie przestoju kwarantannowego przekazać sprzęt. Nasi naukowcy też są gotowi także zdalnie wspierać (inne jednostki - przyp. red.) - mówi szef instytutu.

Procedury działają

Nie zawiodły kombinezony, procedury ani sprzęt. Zakażona koronawirusem pracowniczka nie brała udziału w badaniach w laboratorium, ale miała kontakt z wieloma innymi osobami pracującymi w NIZP-PZH.

Dwutygodniową kwarantannę przejdzie co najmniej 15 pracowników zakładu. - To osoby niezwykle zaangażowane, które wierzą w misję takich instytucji jak nasza, w misję zdrowia publicznego - opisuje Juszczyk.

Obowiązki laboratorium referencyjnego najszybciej jak to możliwe przejmie inna placówka na terenie Mazowsza.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS