Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"

03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"
03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"
Fakty TVN
03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"Fakty TVN

Do tej pory lekarze mówili o tym, jak groźna jest czwarta fala pandemii na Podlasiu i Lubelszczyźnie, ale przy ponad 10 tysiącach nowych zakażonych koronawirusem w całym kraju problem narasta. Szpitale alarmują, że oddziały zapełniają się chorymi na COVID-19. Rząd na razie nie rozważa obostrzeń.

Przed szpitalem w Bolesławcu na Dolnym Śląsku widać bezustanny ruch karetek.

- Już jesteśmy na tym poziomie, co było rok temu, czyli w zeszłym roku w listopadzie mieliśmy 90 miejsc (dla pacjentów z COVID-19 - przyp. red.) - informuje Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Z podobnymi sytuacjami mierzą się szpitale w całym kraju, co oznacza, że czwarta fala epidemii COVID-19 przestała być tylko problemem Lubelszczyzny i Podlasia.

- Mieliśmy rano 35 pacjentów, czyli wszystkie łóżka były zajęte. Dwóch udało się wypisać do domu i przyjmujemy na te miejsca od razu kolejnych pacjentów - mówi dr Małgorzata Czaplińska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

- Wzrost jest lawinowy. W dniu dzisiejszym jest hospitalizowanych 75 osób i trzy osoby na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii - dodaje Tomasz Kozieł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Pacjentów na oddziale covidowym przybywa także w Gorzowie Wielkopolskim.

- 31 października mieliśmy 28 zakażonych koronawirusem pacjentów, natomiast dzisiaj (3 listopada - przyp. red.) mamy ich już 40, więc w ciągu paru dni ta liczba rzeczywiście mocno wzrosła - przekazała Agnieszka Wiśniewska z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak mówią lekarze, na oddziałach głównie leżą osoby niezaszczepione. Dlatego szpital w Gorzowie Wielkopolskim opublikował film z wypowiedziami pacjentów pod tlenem.

- Po prostu miałam uprzedzenie i nie lubiłam takiego zmuszania i dlatego się nie zaszczepiłam - mówi jedna z pacjentek na udostępnionym przez placówkę filimie.

Pytania o obostrzenia

10429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też, że zmarły kolejne 124 osoby zakażone koronawirusem. W najbliższych dniach i tygodniach może być gorzej, między innymi dlatego, że pacjenci covidowi mieszają się w szpitalach z pacjentami niecovidowymi.

We Włocławku szpital wstrzymał przyjęcia dzieci.

- Wszyscy pacjenci covidowi, którzy do nas trafiają - a wymagają specjalistycznej opieki - muszą zostać u nas wśród pacjentów niecovidowych. Jest to bardzo trudne, żeby oddzielać jednych od drugich, a w nocy skończyły się miejsca covidowe w naszym województwie - przekazała Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Rząd na razie nie ma zamiaru wprowadzać obostrzeń. Wstrzymuje się też z uruchamianiem szpitala na Stadionie Narodowym. W zamian na placówkę covidową zamienił Szpital Praski, co spowodowało konflikt z władzami miasta.

- Dopóki te liczby będą sobie towarzyszyć i będzie równomiernie wzrost liczby łóżek, które będą dostępne do łóżek, które są zajmowane, to nie ma mowy o żadnych obostrzeniach - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Problem jednak polega na tym, że tak zwany wzrost liczby łóżek covidowych odbywa się kosztem łóżek niecovidowych. Znowu chorzy z innymi chorobami mają lub za chwilę będą mieć kłopot z uzyskaniem pomocy. W całym kraju decyzją rządu zamyka się oddziały ortopedyczne, internistyczne, nefrologiczne i inne, aby przyjąć zakażonych. Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19, twierdzi, że to nieporozumienie.

- Co byście zrobili państwo wiedząc, że nastąpi katastrofa, mając przewidywania i prognozy już trzy miesiące temu? Co państwo byście zrobili z systemem? Wiedząc, że dojdzie do wypadku 300 autobusów w ciągu miesiąca. Co by państwo zrobili? Nic czy coś? Czy może przygotowalibyście państwo jakąś bazę rezerwową dla tych pacjentów? - pytał na konferencji prasowej doktor Grzesiowski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS