Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"

03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"
03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"
Fakty TVN
03.11.2021 | Przybywa pacjentów chorych na COVID-19. "Wzrost jest lawinowy"Fakty TVN

Do tej pory lekarze mówili o tym, jak groźna jest czwarta fala pandemii na Podlasiu i Lubelszczyźnie, ale przy ponad 10 tysiącach nowych zakażonych koronawirusem w całym kraju problem narasta. Szpitale alarmują, że oddziały zapełniają się chorymi na COVID-19. Rząd na razie nie rozważa obostrzeń.

Przed szpitalem w Bolesławcu na Dolnym Śląsku widać bezustanny ruch karetek.

- Już jesteśmy na tym poziomie, co było rok temu, czyli w zeszłym roku w listopadzie mieliśmy 90 miejsc (dla pacjentów z COVID-19 - przyp. red.) - informuje Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Z podobnymi sytuacjami mierzą się szpitale w całym kraju, co oznacza, że czwarta fala epidemii COVID-19 przestała być tylko problemem Lubelszczyzny i Podlasia.

- Mieliśmy rano 35 pacjentów, czyli wszystkie łóżka były zajęte. Dwóch udało się wypisać do domu i przyjmujemy na te miejsca od razu kolejnych pacjentów - mówi dr Małgorzata Czaplińska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

- Wzrost jest lawinowy. W dniu dzisiejszym jest hospitalizowanych 75 osób i trzy osoby na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii - dodaje Tomasz Kozieł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Pacjentów na oddziale covidowym przybywa także w Gorzowie Wielkopolskim.

- 31 października mieliśmy 28 zakażonych koronawirusem pacjentów, natomiast dzisiaj (3 listopada - przyp. red.) mamy ich już 40, więc w ciągu paru dni ta liczba rzeczywiście mocno wzrosła - przekazała Agnieszka Wiśniewska z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak mówią lekarze, na oddziałach głównie leżą osoby niezaszczepione. Dlatego szpital w Gorzowie Wielkopolskim opublikował film z wypowiedziami pacjentów pod tlenem.

- Po prostu miałam uprzedzenie i nie lubiłam takiego zmuszania i dlatego się nie zaszczepiłam - mówi jedna z pacjentek na udostępnionym przez placówkę filimie.

Pytania o obostrzenia

10429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też, że zmarły kolejne 124 osoby zakażone koronawirusem. W najbliższych dniach i tygodniach może być gorzej, między innymi dlatego, że pacjenci covidowi mieszają się w szpitalach z pacjentami niecovidowymi.

We Włocławku szpital wstrzymał przyjęcia dzieci.

- Wszyscy pacjenci covidowi, którzy do nas trafiają - a wymagają specjalistycznej opieki - muszą zostać u nas wśród pacjentów niecovidowych. Jest to bardzo trudne, żeby oddzielać jednych od drugich, a w nocy skończyły się miejsca covidowe w naszym województwie - przekazała Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Rząd na razie nie ma zamiaru wprowadzać obostrzeń. Wstrzymuje się też z uruchamianiem szpitala na Stadionie Narodowym. W zamian na placówkę covidową zamienił Szpital Praski, co spowodowało konflikt z władzami miasta.

- Dopóki te liczby będą sobie towarzyszyć i będzie równomiernie wzrost liczby łóżek, które będą dostępne do łóżek, które są zajmowane, to nie ma mowy o żadnych obostrzeniach - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Problem jednak polega na tym, że tak zwany wzrost liczby łóżek covidowych odbywa się kosztem łóżek niecovidowych. Znowu chorzy z innymi chorobami mają lub za chwilę będą mieć kłopot z uzyskaniem pomocy. W całym kraju decyzją rządu zamyka się oddziały ortopedyczne, internistyczne, nefrologiczne i inne, aby przyjąć zakażonych. Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19, twierdzi, że to nieporozumienie.

- Co byście zrobili państwo wiedząc, że nastąpi katastrofa, mając przewidywania i prognozy już trzy miesiące temu? Co państwo byście zrobili z systemem? Wiedząc, że dojdzie do wypadku 300 autobusów w ciągu miesiąca. Co by państwo zrobili? Nic czy coś? Czy może przygotowalibyście państwo jakąś bazę rezerwową dla tych pacjentów? - pytał na konferencji prasowej doktor Grzesiowski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS