"Ten pacjent nam przecież wykorkuje" - mówili ratownicy z karetki. Wszędzie słyszeli, że nie ma miejsc
Prześwietlenie płuc pana Włodzimierza Listkowskiego, które zostało wykonane w przychodni we Włocławku, jak i jego złe samopoczucie wskazywały na chorobę COVID-19. Dlatego lekarz rodzinny wysłał pana Włodzimierza karetką z ratownikami medycznymi ubranymi w kombinezony ochronne do miejscowego szpitala. Tylko, że szpital go nie przyjął. Pierwszą informację o sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Codziennie dowiadujemy się ilu jest nowych zakażonych i ile wykonano testów. Zdaniem lekarzy jedną z kluczowych informacji jest ta o zapotrzebowaniu na respiratory. W ciągu tygodnia wzrosło niemal o połowę, a to oznacza, że coraz więcej jest chorych w bardzo ciężkim stanie. To, co niepokoi najbardziej, to rosnąca liczba pacjentów, którzy są podłączeni do respiratorów.
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem....Ponad półtora tysiąca zakażonych. "Nie zachowują dystansów, nie przestrzegają podstawowych zasad"
Niepokoi również fakt, że coraz częściej pacjenci z koronawirusem lub jego podejrzeniem nie mogą dostać się do szpitala. O tym zjawisku mówił w sobotę w TVN24 prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, profesor Robert Flisiak.
- W tej chwili mamy już zapchane oddziały zakaźne i nieprawdą jest to, że jest aż tak dużo wolnych miejsc - podkreślił profesor Flisiak.
Od szpitala do szpitala
Prześwietlenie płuc pana Włodzimierza Listkowskiego, które zostało wykonane w przychodni we Włocławku, jak i jego złe samopoczucie wskazywały na chorobę COVID-19. Dlatego lekarz rodzinny wysłał pana Włodzimierza karetką z ratownikami medycznymi ubranymi w kombinezony ochronne do miejscowego szpitala. Tylko że szpital go nie przyjął.
- Dziesięć (minut - przyp. red.), piętnaście, pół godziny, godzinę, półtorej (czekam - przyp. red.). Ci "kosmonauci" też już ledwie żyją. Cali poubierani są. Ja też dycham coraz gorzej - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN pan Włodzimierz Listkowski.
Karetka z ratownikami i panem Włodzimierzem pojechała do następnego szpitala. Jednak - jak mówił pacjent - kolejne szpitale w Lipnie i Rypinie też odmówiły jego przyjęcia.
- Wszystko słyszałem, o czym oni rozmawiali, że "ten pacjent nam przecież wykorkuje, a my razem z nim tyle godzin w tej karetce". Po pewnym czasie telefon, że zawracamy z Rypina z powrotem do Włocławka - relacjonował pan Listkowski.
Resort zdrowia zapowiada kontrolę
Władze szpitala we Włocławku twierdzą, że najpierw nie było miejsca, ale potem się znalazło.
"W chwili przyjazdu pacjenta wszystkie miejsca, jakie posiadał szpital dla diagnostyki pacjentów z podejrzeniem COVID-19, były zajęte" - napisała w oświadczeniu Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.
Po przyjęciu pana Włodzimierza do szpitala wykonany test wykazał, że faktycznie pacjent ma koronawirusa. Dlatego następnego dnia zapadła decyzja, by odesłać go do placówki w Bydgoszczy.
- Przyjechaliśmy do tego szpitala zakaźnego w Bydgoszczy. Półtorej czy ileś godziny czekaliśmy, bo uzgadniali. I powiedzieli, że nie przyjmą - opowiada pan Włodzimierz Listkowski.
Z dalszej opowieści pana Włodzimierza wynika, że karetka przewiozła go do szpitala pulmonologicznego, ale tam również odmówili jego przyjęcia, więc karetka ruszyła do Grudziądza. Potem jednak zawróciła i ostatecznie pacjent, po dwóch dniach gehenny, trafił do centrum pulmonologicznego w Bydgoszczy.
W tej chwili pan Włodzimierz jest pod tlenem. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w jego sprawie kontrolę.
- Polecimy Narodowemu Funduszowi Zdrowia, żeby zapoznał się ze sprawą i zrelacjonował do ministerstwa, jak rzeczywiście wyglądał przebieg przewożenia pacjenta - powiedział "Faktom" TVN rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jednocześnie resort zdrowia zapewnia, że nie ma problemów z dostaniem się pacjentów zarażonych koronawirusem do szpitali.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 lutego
"Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Gazeta Wyborcza" opublikowała taśmy Obajtka. "Uzasadnione podejrzenia popełnienia przestępstwa"
"Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania, na których słychać, jak ówczesny wójt Pcimia Daniel Obajtek wydaje polecenia pracownikowi prywatnej firmy TT Plast. Daniel Obajtek jest obecnie prezesem Orlenu. W przeszłości zeznał przed sądem, że jako wójt nie utrzymywał relacji z firmą TT Plast.
czytaj więcej »"Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"
Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.
czytaj więcej »Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy
W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.
czytaj więcej »Będą specjalne paszporty dla zaszczepionych? Przywódcy unijni dali zielone światło
Ponad 11 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W województwie warmińsko-mazurskim wejdą w życie od soboty nowe obostrzenia. Polska szykuje się na wzrost liczby nowych zakażeń. Przywódcy unijni popierają opracowanie specjalnego paszportu dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
czytaj więcej »Nadchodzą poważne zmiany w polskiej dyplomacji. Sejm przegłosował ustawę
Sejm przyjął ponownie ustawę, którą odrzucił Senat. Nowa ustawa o służbie zagranicznej budzi kontrowersje, bo zmniejsza wymagania dla dyplomatów. Zmiany mają też dotknąć hierarchii w dyplomacji. Wiceambasador ma podlegać dyrektorowi generalnemu w MSZ, a nie ambasadorowi w swojej placówce.
czytaj więcej »Igor Tuleya: będę domagał się dopuszczenia do orzekania
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że sędzia Igor Tuleya wciąż ma immunitet i powinien orzekać. Sam Igor Tuleya oświadczył, że w poniedziałek stawi się w sądzie i będzie domagał się dopuszczenia do orzekania.
czytaj więcej »"Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"
O wolnych mediach i Polsce debatowali uczestnicy szczytu Media for Freedom. Prelegenci zwracali uwagę na istotną rolę niezależnych mediów i wyrażali uznanie dla dziennikarzy, którzy wolności bronią, jak mogą. List do uczestników wydarzenia skierowała również była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.
czytaj więcej »"To wcale nie boli i trwa zaledwie chwilę". Królowa Elżbieta zachęca do szczepień
Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień przeciw COVID-19. - To wcale nie boli i trwa zaledwie chwilę - podkreśla. Brytyjska monarchini i jej mąż książę Filip zostali zaszczepieni w styczniu.
czytaj więcej »Minister rolnictwa: weganizm to "szkodliwa ideologia". Lekarzy to nie przekonuje
Minister rolnictwa Grzegorz Puda stwierdził, że weganizm to szkodliwa lewicowa ideologia. Tymczasem przetworzone mięso sprzyja nie tylko chorobom układu krążenia i cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie spożywa się go za dużo.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 27 lutego
W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 25 lutego
Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"
W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy rozgoryczeni działaniami rządu. "Wszystko jest robione na ostatnią chwilę"
To będzie największy pozew w powojennej Polsce - zapowiadają przedsiębiorcy branży gastronomicznej i jednoczą siły. Zamierzają pozwać Skarb Państwa o niekonstytucyjne zamykanie ich branży, które dla wielu z nich to biznesowa śmierć. Pojawiają się również pytania o obietnice premiera Mateusza Morawieckiego i przepisy, które leżą w Sejmie.
czytaj więcej »Tomasz Greniuch zwolniony z IPN. "Utrata zaufania"
Tomasz Greniuch stracił pracę we wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że rozwiązuje z nim umowę o pracę z powodu "utraty zaufania".
czytaj więcej »