"Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"

28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. Czy rząd ma skuteczny plan walki z SARS-CoV-2?

W poniedziałek odbyło się zwołane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego posiedzenie sztabu kryzysowego związane z przyrostem zakażeń koronawirusem.

Wszystko dlatego, że w niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej, bo aż 193 wykryto w województwie mazowieckim.

- Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety w tej chwili się pogarsza - mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Samorządy muszą przygotować plany działań na dalszą walkę z koronawirusem, bo nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nastąpiła radykalna poprawa.

Polska wchodzi w drugą fazę epidemii?

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że w niedzielę wykonano zaledwie 13 tysięcy testów. Potwierdzono natomiast ponad 1300 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. To oznacza, że co dziesiąty test był pozytywny.

Jeżeli cofniemy się do danych sprzed kliku dni, to wyraźnie widać, że skokowy wzrost nowych przypadków cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - na takim, jakiego nie było od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

- Na pewno jesteśmy w innej fazie, w innej, nowej fali - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź szefa rządu można uznać za przyznanie, że Polska mierzy się właśnie z kolejnym, silniejszym uderzeniem epidemii COVID-19.

Do sytuacji epidemicznej w kraju odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski. "Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie" - napisał na Twitterze minister.

Wpis ministra zdrowia z niedzieliAdam Niedzielski | Twitter

Opublikowany przez ministra zdrowia wpis może być kolejnym potwierdzeniem, że na horyzoncie nie widać końca epidemii.

"Najgorsze przed nami"

- Sytuacja w tej chwili wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian w przepisach, które zostały ustanowione na początku września, ponieważ pojawił się chaos - ocenia immunolog i ekspert do spraw zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

Apeli lekarzy rząd może, ale nie musi słuchać. Jednak oficjalny apel opozycji o debatę i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego trudniej będzie zbyć milczeniem.

- Do takiego spotkania, wspólnie, dla pacjentów, dla ochrony zdrowia, wzywamy ministra zdrowia, wszystkie siły polityczne - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Trzeba usiąść, posłuchać fachowców i podjąć odważne decyzje, bo najgorsze przed nami - dodaje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja zarzuca rządzącym, że gdy nadciągała nowa fala koronawirusa, gdy kolejne dane były gorsze od poprzednich, rząd był przy Nowogrodzkiej - w stanie tymczasowości, a Ministerstwo Zdrowia w niepewności, czy zaraz nie będzie wyborów.

- Kiedy jest 1500 (przypadków zakażeń dziennie - przyp.red.) albo i więcej, z możliwością wzrostu, to rząd zajmuje się sobą - zauważył marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza jednak, że nie można mówić, że coś zostało zaniedbane w skandaliczny sposób. - Pewnie, błędy się zdarzają, bo wszędzie się zdarzają - odpowiada.

Konsultacje resortu zdrowia

W poniedziałek minister zdrowia rozmawiał z lekarzami z oddziałów zakaźnych, którzy od początku epidemii byli na pierwszej linii frontu. W czwartek Niedzielski będzie rozmawiać z lekarzami rodzinnymi, czyli tymi, których właśnie wysłano na linię frontu walki z koronawirusem.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej domagają zmian w przepisach. Chcą między innymi móc wysyłać pacjentów na testy tylko po rozmowie telefonicznej.

Obecnie pacjenta na testy mogą skierować tylko po badaniu w gabinecie i tylko wtedy, gdy pacjent ma wszystkie cztery objawy - wysoką gorączkę, kaszel, duszności oraz stracił węch lub smak.

- Środowisko zarówno pacjentów, jak i lekarzy chciałoby możliwie prostszych schematów - zaznaczył doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

O tym, że nawet duża wiedza o koronawirusie nie chroni przed zakażeniem, niech świadczy fakt, że - jak poinformował w poniedziałek portal onet.pl - chory jest były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według informacji "Faktów" TVN Szumowski chorobę przechodzi niemal bezobjawowo i lada dzień kończy domową izolację.

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS