Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"

23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Zachowaj dystans do innych ludzi i zakładaj jednorazowe rękawiczki - to rady, o których należy pamiętać przed każdym wyjściem z domu. Eksperci zwracają uwagę, że stosując te środki ostrożności, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SASR-CoV-2 na świecie ogłoszono stan pandemii. Mimo tego taki widok nie jest rzadkością. Władze Sosnowca i wielu innych miast, apelami przez megafony, postanowiły przypomnieć mieszkańcom to, co powinno być oczywiste. - Proszę udać się do swojego miejsca zamieszkania, by nie zwiększać ryzyka zachorowania. (...) Jeśli nie jest to stan wyższej konieczności, to zostańcie w domach - można było usłyszeć w komunikatach funkcjonariuszy.

- Szukaliśmy rozwiązania, które by przypominało mieszkańcom o tych nakazach - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rękawiczki jako środki ochrony

Wiele osób musi jednak dojechać do pracy, czy zrobić niezbędne zakupy. Zachowując odpowiednie środki ostrożności przy wyjściu z domu, w dużym stopniu można zminimalizować ryzyko zakażenia nowym koronawirusem.

- Właściwie wychodzimy na teren skażony biologicznie. Czyli wszystkie klamki, poręcze, wózki nawet produkty spożywcze w opakowaniach plastikowych mogą mieć kontakt z wydzielinami osób chorych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Specjaliści zwracają uwagę, aby do codziennej podróży wykorzystać rękawiczki. W ten sposób możemy uniknąć zakażenia przez dotyk. Najlepiej korzystać z jednorazowych rękawiczek i zakładać je przed wyjściem z domu. Nie należy dotykać nimi twarzy, a powrocie do domu, czy wejściu do pracy trzeba je zdjąć w odpowiedni sposób.

Zachowaj bezpieczną odległość

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest zachowanie bezpiecznego dystansu do innych osób.

- Spacery rodzinne grupowe spotykanie się z sąsiadami to jest absolutnie niedopuszczalne w sytuacji pandemii - zaznacza dr Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Przy tak słonecznej pogodzie, w ten weekend, stosowanie się do zaleceń lekarzy nie wszystkim wychodziło.

Jednak zauważyliśmy postęp w zachowaniu odstępów między osobami stojącymi w kolejkach.

- Wolę uważać i wolę podejmować takie środki bezpieczeństwa - jak rękawiczki, i jak stanie w bezpiecznej odległości - tłumaczy mężczyzna spotkany na ulicy.

Najtrudniej o zachowanie odległości w środkach komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że w większości miast obowiązuje rozkład weekendowy, ze zmniejszona liczbą autobusów. - Mogę zapewnić, że sytuacje w których autobusy są przepełnione są incydentalne, a po drugie bardzo szybko usuwane - twierdzi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

- Stosując te środki spowalniamy dynamikę epidemii. Dajemy szanse opiece zdrowotnej, że jakoś się wyrobi osobowo sprzętowo - zaznacza dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS