Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"

23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Zachowaj dystans do innych ludzi i zakładaj jednorazowe rękawiczki - to rady, o których należy pamiętać przed każdym wyjściem z domu. Eksperci zwracają uwagę, że stosując te środki ostrożności, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SASR-CoV-2 na świecie ogłoszono stan pandemii. Mimo tego taki widok nie jest rzadkością. Władze Sosnowca i wielu innych miast, apelami przez megafony, postanowiły przypomnieć mieszkańcom to, co powinno być oczywiste. - Proszę udać się do swojego miejsca zamieszkania, by nie zwiększać ryzyka zachorowania. (...) Jeśli nie jest to stan wyższej konieczności, to zostańcie w domach - można było usłyszeć w komunikatach funkcjonariuszy.

- Szukaliśmy rozwiązania, które by przypominało mieszkańcom o tych nakazach - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rękawiczki jako środki ochrony

Wiele osób musi jednak dojechać do pracy, czy zrobić niezbędne zakupy. Zachowując odpowiednie środki ostrożności przy wyjściu z domu, w dużym stopniu można zminimalizować ryzyko zakażenia nowym koronawirusem.

- Właściwie wychodzimy na teren skażony biologicznie. Czyli wszystkie klamki, poręcze, wózki nawet produkty spożywcze w opakowaniach plastikowych mogą mieć kontakt z wydzielinami osób chorych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Specjaliści zwracają uwagę, aby do codziennej podróży wykorzystać rękawiczki. W ten sposób możemy uniknąć zakażenia przez dotyk. Najlepiej korzystać z jednorazowych rękawiczek i zakładać je przed wyjściem z domu. Nie należy dotykać nimi twarzy, a powrocie do domu, czy wejściu do pracy trzeba je zdjąć w odpowiedni sposób.

Zachowaj bezpieczną odległość

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest zachowanie bezpiecznego dystansu do innych osób.

- Spacery rodzinne grupowe spotykanie się z sąsiadami to jest absolutnie niedopuszczalne w sytuacji pandemii - zaznacza dr Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Przy tak słonecznej pogodzie, w ten weekend, stosowanie się do zaleceń lekarzy nie wszystkim wychodziło.

Jednak zauważyliśmy postęp w zachowaniu odstępów między osobami stojącymi w kolejkach.

- Wolę uważać i wolę podejmować takie środki bezpieczeństwa - jak rękawiczki, i jak stanie w bezpiecznej odległości - tłumaczy mężczyzna spotkany na ulicy.

Najtrudniej o zachowanie odległości w środkach komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że w większości miast obowiązuje rozkład weekendowy, ze zmniejszona liczbą autobusów. - Mogę zapewnić, że sytuacje w których autobusy są przepełnione są incydentalne, a po drugie bardzo szybko usuwane - twierdzi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

- Stosując te środki spowalniamy dynamikę epidemii. Dajemy szanse opiece zdrowotnej, że jakoś się wyrobi osobowo sprzętowo - zaznacza dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN