Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt

30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt
30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt
Renata Kijowska | Fakty TVN
30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzętRenata Kijowska | Fakty TVN

Miliony maseczek i rękawiczek, tysiące kombinezonów i gogli mają trafić nie tylko do szpitali zakaźnych, ale także innych, które będą ich potrzebowały, czyli do wszystkich.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zamknięte zostały cztery oddziały - także przed dziećmi, które chciałyby przyjść na świat. Oprócz oddziału położniczego i noworodkowego, zamknięta jest neurologia i oddział chorób wewnętrznych, na którym u ośmiu pielęgniarek potwierdziło zakażenie SARS-CoV-2.

- Wzrasta liczba zakażonych osób w tempie geometrycznym, tak jak wszędzie. Jestem przekonany, że gdyby zrobić badania, to byśmy to samo otrzymali we wszystkich innych szpitalach - przekonuje dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w szpitalach. Starszymi pacjentami Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie zajmowały się dwie pielęgniarki zakażone koronawirusem. Pacjenci czekają teraz na zrobienie testów, na razie nie mają objawów zakażenia.

- To były dwa oddziały, na jednym 27 osób, a na drugim 44 osoby. Te panie miały 12-godzinne dyżury - wyjaśnia Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie.

Środki ochronne dla szpitali

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej w poniedziałek przyznał, że "jest coraz większe ryzyko spotkania osoby zakażonej" w miejscach, gdzie leczeni są pacjenci.

W związku z tym resort zdrowia podjął decyzję, że środki ochrony osobistej mają trafiać już nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do wszystkich szpitali, a także aptek i do ratowników medycznych.

- Dziś podjęta została decyzja o dystrybucji ponad 5 milionów 200 tysięcy maseczek, o blisko 119 tysiącach masek FFP2 i wyższych, prawie 32 tysiącach kombinezonów - poinformował Szumowski.

Uspokajał także, że jeśli chodzi o ogólnopolskie wyposażenie szpitali w łóżka i respiratory, to mamy zapas.

- W oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych mamy około 10 tysięcy łóżek oraz około 1200 respiratorów. Z tego zajętych w tej chwili jest 1300 łóżek oraz 50 respiratorów. Mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów - zaznaczył.

Medycy z WIM z misją we Włoszech

W poniedziałek do pomocy lekarzom w Lombardii wyruszyli lekarze i ratownicy z Wojskowego Instytutu Medycznego. To grupa 15 osób - medycy, którzy brali udział w ratowaniu ofiar trzęsień ziemi, a także pracowali w obozach dla uchodźców.

- Giną tam nasi koledzy: lekarze, pielęgniarki i ratownicy włoscy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę chcemy dać im oddech, może uratować kilkoro z nich - mówi Paweł Szczuciński z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej - Chcemy zajrzeć w paszczę tego lwa, zanim pojawi się w naszym kraju - dodaje.

- Pozwolimy im odespać, odpocząć po kilku tygodniach pracy non-stop. Też chcemy pokazać tą solidarność europejską, póki możemy teraz, bo nie wiadomo jak się sytuacja w naszym kraju rozwinie - podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce, wyraził ogromne uznanie dla misji zorganizowanej przez personel z Wojskowego Instytutu Medycznego. - Dziękuję bardzo za pomoc, w tym momencie tak żmudnym, tak trudnym - zaznaczył ambasador.

Jak przebiega kwarantanna w Polsce?

Ostatniej doby policjanci W Polsce skontrolowali ponad 146 tysięcy osób przebywających w kwarantannie. W ponad 700 przypadkach albo ktoś przyjmował gości, albo wychodził z domu.

- Mężczyzna z ostatniej doby, który powinien być na kwarantannie spożywał alkohol za sklepem. Przy okazji naruszył dwa obostrzenia: przebywania w miejscu kwarantanny i gromadzenia się osób w liczbie większej niż dwie - przekazał insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zmęczone obostrzeniami i izolacją są coraz bardziej osoby starsze. - Wychodzą sobie na spacer, przy okazji zajrzą do apteki: a to po nową gazetkę, a to po witaminkę, a to zwyczajnie niektórzy przychodzą porozmawiać - opowiada farmaceuta Marcin Andryszczak.

Dla ich zdrowia lepiej by było, by o zrobienie zakupów poprosili kogoś młodszego. Tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne restrykcje dotyczące wychodzenia z domu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS