"Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei"

04.04.2021 | "Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei"
04.04.2021 | "Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
04.04.2021 | "Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

To już drugie Święta Wielkanocne w czasie pandemii. Dystans, dezynfekcja, maseczki i liczniki wiernych były koniecznością w kościołach na całym świecie, także w Polsce. Wielu wiernych zdecydowało się zostać w domach.

Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących w Poznaniu nie było wspólne. W tym roku było rozdawane w paczkach. To już drugi rok, gdy spotkanie organizowane przez Caritas jest spotkaniem z dezynfekcją i maseczką. Nie jest takim, za jakim wszyscy tu tęsknią. - Tak jak jesteśmy w domach pozamykani i dbamy o nasze bezpieczeństwo, tak jesteśmy tu dzisiaj z tymi osobami, które nie mają domów - podkreśla ksiądz Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

- Obserwujemy, że trzecia fala pogłębiła ubóstwo tych osób, które codziennie tutaj przychodzą. Nie wyobrażaliśmy sobie razem z Caritas, żeby nie być dzisiaj z osobami potrzebującymi - mówi siostra Józefa, elżbietanka.

Tegoroczna Wielkanoc pod wieloma względami jest inna. W kościołach liczenie wiernych, co do zasady, było normą. - To jest taka sytuacja, która nie daje nam za bardzo wyboru i z tym się trzeba pogodzić - stwierdziła jedna z wiernych.

We wrocławskiej katedrze też dystans, dezynfekcja i liczenie wiernych. Kościół w Tykocinie na Podlasiu dał na te święta dyspensę. Gdy ktoś się bał, lub gdy nie mógł wejść na mszę ze względu na limity, mógł ją obejrzeć w domu. Wiele świątyń w niedzielę świeciło pustkami. Nawet na Jasnej Górze, gdzie zawsze są tłumy, obowiązywał limit. Część wiernych musiała zostać na zewnątrz. W Gnieźnie prymas Polski Wojciech Polak wygłosił ewangeliczne przesłanie na czas pandemii. - Jak się nie bać, gdy tylu wciąż umiera i odchodzi od nas w samotności bez pożegnania nawet z najbliższymi - mówił arcybiskup. - Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei - dodał.

Smutne, ale jednocześnie radosne święta?

Niestety dla wielu ta Wielkanoc, choć jest świętem życia ma ten najsmutniejszy ziemski wymiar - śmierci, której dziś jest wkoło tak dużo.

- Są smutne, ale jednocześnie radosne, bo wierzymy, że Jezus zmartwychwstał i kiedyś się spotkamy z naszymi bliskimi - podkreśla jeden z wiernych.

Hierarchowie o świętach spędzanych w samotności mówili na niedzielnych mszach bardzo dużo. Jednocześnie podkreślali też, że właśnie w tej izolacji, warto pamiętać o tych najbliższych i tych trochę dalszych.

- Może są ludzie, których traktujecie jako swoich przeciwników. Czy przejdziecie do nich granicę? Choćby krótkim pozdrowieniem: Chrystus zmartwychwstał, alleluja - zwrócił się do wiernych arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W Iłży na Mazowszu na Wielkanoc co roku barabanią, czyli walą w wielki bęben nazywany barabanem. Zawsze była procesja po całej miejscowości, ale w tym roku dźwięk wybrzmiał z głośników.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS