Dramatyczna walka o życie kobiety w ciąży. Wojskowy śmigłowiec ruszył na pomoc

04.04.2021 | Dramatyczna walka o życie kobiety w ciąży. Wojskowy śmigłowiec ruszył na pomoc
04.04.2021 | Dramatyczna walka o życie kobiety w ciąży. Wojskowy śmigłowiec ruszył na pomoc
Fakty TVN
04.04.2021 | Dramatyczna walka o życie kobiety w ciąży. Wojskowy śmigłowiec ruszył na pomocFakty TVN

Niedziela to pierwszy dzień świąt Wielkanocnych, które już po raz drugi obchodzimy w czasie pandemii. Dla większości osób to czas spotkań z bliskimi, choć w o wiele mniejszym niż zazwyczaj gronie, ale dla tysięcy lekarzy to był kolejny dzień dramatycznej walki o życie chorych.

W szpitalu w Lublinie święta rozpoczęły się od dramatycznej walki o utrzymanie przy życiu zakażonej koronawirusem 35-letniej kobiety w ciąży. Pacjentka do placówki została przetransportowana wojskowym śmigłowcem. Odbierał ją osobiście profesor Mirosław Czuczwar, specjalizujący się w ratowaniu pacjentów podpiętych do ECMO.

Organizm nieprzytomnej kobiety walczy o życie swoje i dziecka. Na cesarskie cięcie jest za wcześnie.

- To jest 24. tydzień, czyli płód jest jeszcze skrajnie niedojrzały. Prawdopodobnie to cięcie nie byłoby w stanie pomóc dziecku, więc pomysł taki mamy, żeby pacjentkę na ECMO ustabilizować, pozwolić jej jak najdłużej tą ciążę utrzymać - wyjaśnia prof. Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

W przypadku 35-latki liczy się każdy dzień, każda godzina dłużej bez cesarskiego cięcia. - Na bieżąco we współpracy z naszym zespołem ginekologów i położników oceniamy, jakie postępowanie będzie optymalne - dodał doktor Czuczwar.

Trudna sytuacja w Małopolsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 22 947 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 204 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

Pomimo Wielkanocy walka z pandemią trwa więc na całego. W wielu miejscach kraju, między innymi w Wałbrzychu, w niedzielę normalnie odbywały się szczepienia.

- Ludzie siedzą w domu przy stole, a tu można podejść i się zaszczepić. Jestem z tego bardzo zadowolona - mówiła w rozmowie z TVN24 Wiesława Pilipczuk.

Mniej powodów do zadowolenia mają w Krakowie. Jeszcze w poprzednich dniach na podjeździe do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu Dietla stała kolejka karetek, ale teraz jest pusto, bo szpital nie ma wolnych respiratorów. Podobny problem jest w całej Małopolsce.

- Dąbrowa Tarnowska duży szpital przekształcony w covidowy: zero, Gorlice: zero, szpital w Chrzanowie: jeden, szpital w Zakopanem: zero łóżek respiratorowych, Krynica: jedno, Brzesko: zero, Myślenice: zero, Nowy Sącz: zero, Tarnów: zero, Miechów: zero, Sucha Beskidzka: zero, Proszowice: zero - wylicza Marcin Mikos, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Lekarze alarmują również, że brakuje tlenu. Z tego powodu w niedzielę dwie wrocławskie placówki wstrzymały przyjmowanie pacjentów - szpital imienia Marciniaka na kilka godzin, szpital imienia Falkiewicza na dłużej.

- Sytuacja będzie miała miejsce do odwołania, czyli do poprawy parametrów przepustowości instalacji tlenowej - przekazał Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS