Podano dane na temat zgonów wśród medyków. "Za tymi liczbami kryją się łzy, kryje się ból"

03.04.2021 | Podano dane na temat zgonów wśród medyków. "Za tymi liczbami kryją się łzy, kryje się ból"
03.04.2021 | Podano dane na temat zgonów wśród medyków. "Za tymi liczbami kryją się łzy, kryje się ból"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.04.2021 | Podano dane na temat zgonów wśród medyków. "Za tymi liczbami kryją się łzy, kryje się ból"Marek Nowicki | Fakty TVN

Pracując w niewyobrażalnie ciężkich warunkach, każdego kolejnego dnia robią wszystko, by nas ratować. Niektórzy płacą za to najwyższą cenę. Koronawirus był przyczyną śmierci ponad 300 pracowników ochrony zdrowia w 2020 roku, w tym lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i położnych.

Liczby podane przez Ministerstwo Zdrowia są poruszające: koronawirus zabił już w Polsce 2 diagnostów laboratoryjnych, 4 felczerów, 12 farmaceutów, 16 ratowników medycznych, 19 położnych, aż 131 pielęgniarek i 154 lekarzy, w tym 16 lekarzy dentystów.

- Sam doświadczyłem zgonów dwóch moich kolegów, bardzo młodych. Jeden miał 45 lat, drugi miał 52 lata. To były osoby, które były zaangażowane w walkę z tą epidemią. Jest to sytuacja, która jest trudna. Po prostu jest to czas takiej wojny w służbie zdrowia, której od końca II wojny światowej nie mieliśmy - skomentował Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Internet pełen jest nekrologów pracowników systemu ochrony zdrowia. Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie nadąża zamieszczać kolejnych. Jeden z nich to nekrolog pielęgniarki Małgorzaty Wójtowicz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Miała pięćdziesiąt lat.

- Zawsze była dyspozycyjna, pogodna, uśmiechnięta i, co najważniejsze, była bardzo lubiana przez naszych pacjentów. Na naszym oddziale to jest prawie 100 procent osób zaszczepionych, natomiast Gosia nie zdążyła się zaszczepić - powiedziała Renata Szczepankiewicz, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Nefrologii i Transplantologii Klinicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Ponadto do kilkuset zgonów należy doliczyć dziesiątki tysięcy zakażonych: prawie 2000 diagnostów, ponad 25 tysięcy lekarzy i prawie 60 tysięcy pielęgniarek.

Apel lekarzy

- Znaczna część personelu nam się pochorowała. Mieliśmy taki okres, kiedy musieliśmy zamknąć całkowicie blok operacyjny, bo większość instrumentariuszek zachorowała bądź była w kwarantannie, także nie oszczędziło nas - przyznał dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

Szczepienia zmniejszyły liczbę zakażeń i zgonów wśród pracowników medycznych, ale cały czas jest to grupa wysokiego ryzyka - ciężką pracą w ekstremalnych warunkach są wycieńczeni fizycznie i psychicznie.

- Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek było tak ciężko, jak jest teraz - stwierdziła jedna z ratowniczek medycznych.

Stąd apel lekarzy u progu świąt.

- Za tymi ogromnymi liczbami kryją się łzy, kryje się ból, kryje się cierpienie, osamotnienie i tęsknota tych, którzy zostali. A przecież te święta, jak każde święta w polskiej tradycji, to święta rodzinne - powiedział prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Spędźmy je zatem w rodzinach bezpiecznie, aby jak najmniej narażać tych, którzy od roku ryzykują dla nas życie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Klinka Kardiochirurgii, CSK MSWiA w Warszawie

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS