"Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"

22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2015 roku zgodziła się na przejęcie TVN-u przez amerykańskich inwestorów. W kolejnych latach KRRiT przedłużała i przyznawała koncesje dla kanałów TVN Discovery. W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24, ale bez rozstrzygnięcia. Co się zmieniło, że teraz pojawiają się wątpliwości?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie wydaje decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24, choć do jej wygaśnięcia zostało 66 dni. W czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, ale bez przełomu.

- Posiedzenie się odbyło, głosowania się odbyły, ale żadne nie przyniosło rezultatów. Będziemy dalej głosować - przekazał Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To oznacza, że w pięcioosobowym składzie KRRiT nie znalazły się cztery osoby, które zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Cztery głosy to wymagana większość zarówno przy decyzji "za", jak i "przeciw".

- Za przyjęciem koncesji był tylko głos pana przewodniczącego, z kolei przeciw było to nierozstrzygnięte - poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii.

Jak mówi Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, przedłużenie koncesji to jedna z najprostszych prawnie decyzji jakie podejmuje Rada. - Powinna rozpatrzeć tylko dwa aspekty, czyli czy kanał ma nadal możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i czy nie popełnił jakiegoś nadużycia, jeśli chodzi o prawo w dotychczasowej działalności. Żaden z tych aspektów nie zachodzi - podkreśla Dworak. - Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję - dodaje były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Decyzje KRRiT w sprawie kanałów grupy TVN

W roku 2015 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego właściciela do TVN. Ponadto trzykrotnie przez ostatnie lata KRRiT przedłużała koncesje kanałom należącym do grupy TVN. W czerwcu 2016 roku poprzedni skład Rady przedłużył koncesję dla TVN24 BiS, z kolei obecny skład KRRiT w lutym 2018 roku przedłużył koncesję dla TVN International West, a w listopadzie 2020 roku dla TTV.

Struktura właścicielska TVN nie budziła żadnych wątpliwości do czasu, gdy na stole nie pojawiła się sprawa przedłużeni koncesji dla TVN24 - kanału, który patrzy na ręce każdej władzy.

Juliusz Braun zasiada obecnie w Radzie Mediów Narodowych, ale przez lata jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wielokrotnie o sprawach koncesji współdecydował. Jego zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych, by nie przedłużyć koncesji TVN24.

- Przez półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła znaleźć podstaw, żeby odmówić przedłużenia koncesji. To, że trzeba było przygotować nową ustawę jest najlepszym dowódem na to, że obecna ustawa nakazuje tę koncesję przedłużyć - mówi Braun.

Wszyscy członkowie obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołani zostali w lipcu albo wrześniu 2016 roku. Wszyscy członkowie byli wybrani albo wskazani przez rządzący w Sejmie i wówczas Senacie PiS, a także wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Krajowa Rada jednoznacznie od 2004 interpretowała te przepisy (o warunkach przyznania koncesji - przyp. red.) w jednolity sposób. Gdyby te wątpliwości nabrały mocy i zostałby zastosowane, to oznaczałoby, że Krajowa Rada o 180 stopni zmienia interpretację - uważa profesor Stanisław Piątek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stacja TVN od początku odpowiada konkretnymi argumentami w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Przedstawiliśmy trzy niezależne opinie prawne. Każda z nich jednoznacznie negatywnie ocenia fakt, że na dwa miesiące przed wygaśnięciem koncesji wciąż brak jest decyzji w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS