"Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"

22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2015 roku zgodziła się na przejęcie TVN-u przez amerykańskich inwestorów. W kolejnych latach KRRiT przedłużała i przyznawała koncesje dla kanałów TVN Discovery. W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24, ale bez rozstrzygnięcia. Co się zmieniło, że teraz pojawiają się wątpliwości?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie wydaje decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24, choć do jej wygaśnięcia zostało 66 dni. W czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, ale bez przełomu.

- Posiedzenie się odbyło, głosowania się odbyły, ale żadne nie przyniosło rezultatów. Będziemy dalej głosować - przekazał Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To oznacza, że w pięcioosobowym składzie KRRiT nie znalazły się cztery osoby, które zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Cztery głosy to wymagana większość zarówno przy decyzji "za", jak i "przeciw".

- Za przyjęciem koncesji był tylko głos pana przewodniczącego, z kolei przeciw było to nierozstrzygnięte - poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii.

Jak mówi Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, przedłużenie koncesji to jedna z najprostszych prawnie decyzji jakie podejmuje Rada. - Powinna rozpatrzeć tylko dwa aspekty, czyli czy kanał ma nadal możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i czy nie popełnił jakiegoś nadużycia, jeśli chodzi o prawo w dotychczasowej działalności. Żaden z tych aspektów nie zachodzi - podkreśla Dworak. - Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję - dodaje były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Decyzje KRRiT w sprawie kanałów grupy TVN

W roku 2015 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego właściciela do TVN. Ponadto trzykrotnie przez ostatnie lata KRRiT przedłużała koncesje kanałom należącym do grupy TVN. W czerwcu 2016 roku poprzedni skład Rady przedłużył koncesję dla TVN24 BiS, z kolei obecny skład KRRiT w lutym 2018 roku przedłużył koncesję dla TVN International West, a w listopadzie 2020 roku dla TTV.

Struktura właścicielska TVN nie budziła żadnych wątpliwości do czasu, gdy na stole nie pojawiła się sprawa przedłużeni koncesji dla TVN24 - kanału, który patrzy na ręce każdej władzy.

Juliusz Braun zasiada obecnie w Radzie Mediów Narodowych, ale przez lata jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wielokrotnie o sprawach koncesji współdecydował. Jego zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych, by nie przedłużyć koncesji TVN24.

- Przez półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła znaleźć podstaw, żeby odmówić przedłużenia koncesji. To, że trzeba było przygotować nową ustawę jest najlepszym dowódem na to, że obecna ustawa nakazuje tę koncesję przedłużyć - mówi Braun.

Wszyscy członkowie obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołani zostali w lipcu albo wrześniu 2016 roku. Wszyscy członkowie byli wybrani albo wskazani przez rządzący w Sejmie i wówczas Senacie PiS, a także wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Krajowa Rada jednoznacznie od 2004 interpretowała te przepisy (o warunkach przyznania koncesji - przyp. red.) w jednolity sposób. Gdyby te wątpliwości nabrały mocy i zostałby zastosowane, to oznaczałoby, że Krajowa Rada o 180 stopni zmienia interpretację - uważa profesor Stanisław Piątek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stacja TVN od początku odpowiada konkretnymi argumentami w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Przedstawiliśmy trzy niezależne opinie prawne. Każda z nich jednoznacznie negatywnie ocenia fakt, że na dwa miesiące przed wygaśnięciem koncesji wciąż brak jest decyzji w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS