"Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"

22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2015 roku zgodziła się na przejęcie TVN-u przez amerykańskich inwestorów. W kolejnych latach KRRiT przedłużała i przyznawała koncesje dla kanałów TVN Discovery. W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24, ale bez rozstrzygnięcia. Co się zmieniło, że teraz pojawiają się wątpliwości?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie wydaje decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24, choć do jej wygaśnięcia zostało 66 dni. W czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, ale bez przełomu.

- Posiedzenie się odbyło, głosowania się odbyły, ale żadne nie przyniosło rezultatów. Będziemy dalej głosować - przekazał Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To oznacza, że w pięcioosobowym składzie KRRiT nie znalazły się cztery osoby, które zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Cztery głosy to wymagana większość zarówno przy decyzji "za", jak i "przeciw".

- Za przyjęciem koncesji był tylko głos pana przewodniczącego, z kolei przeciw było to nierozstrzygnięte - poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii.

Jak mówi Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, przedłużenie koncesji to jedna z najprostszych prawnie decyzji jakie podejmuje Rada. - Powinna rozpatrzeć tylko dwa aspekty, czyli czy kanał ma nadal możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i czy nie popełnił jakiegoś nadużycia, jeśli chodzi o prawo w dotychczasowej działalności. Żaden z tych aspektów nie zachodzi - podkreśla Dworak. - Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję - dodaje były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Decyzje KRRiT w sprawie kanałów grupy TVN

W roku 2015 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego właściciela do TVN. Ponadto trzykrotnie przez ostatnie lata KRRiT przedłużała koncesje kanałom należącym do grupy TVN. W czerwcu 2016 roku poprzedni skład Rady przedłużył koncesję dla TVN24 BiS, z kolei obecny skład KRRiT w lutym 2018 roku przedłużył koncesję dla TVN International West, a w listopadzie 2020 roku dla TTV.

Struktura właścicielska TVN nie budziła żadnych wątpliwości do czasu, gdy na stole nie pojawiła się sprawa przedłużeni koncesji dla TVN24 - kanału, który patrzy na ręce każdej władzy.

Juliusz Braun zasiada obecnie w Radzie Mediów Narodowych, ale przez lata jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wielokrotnie o sprawach koncesji współdecydował. Jego zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych, by nie przedłużyć koncesji TVN24.

- Przez półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła znaleźć podstaw, żeby odmówić przedłużenia koncesji. To, że trzeba było przygotować nową ustawę jest najlepszym dowódem na to, że obecna ustawa nakazuje tę koncesję przedłużyć - mówi Braun.

Wszyscy członkowie obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołani zostali w lipcu albo wrześniu 2016 roku. Wszyscy członkowie byli wybrani albo wskazani przez rządzący w Sejmie i wówczas Senacie PiS, a także wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Krajowa Rada jednoznacznie od 2004 interpretowała te przepisy (o warunkach przyznania koncesji - przyp. red.) w jednolity sposób. Gdyby te wątpliwości nabrały mocy i zostałby zastosowane, to oznaczałoby, że Krajowa Rada o 180 stopni zmienia interpretację - uważa profesor Stanisław Piątek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stacja TVN od początku odpowiada konkretnymi argumentami w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Przedstawiliśmy trzy niezależne opinie prawne. Każda z nich jednoznacznie negatywnie ocenia fakt, że na dwa miesiące przed wygaśnięciem koncesji wciąż brak jest decyzji w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS