"Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"

07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"
07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że w Polsce naruszono prawo do rzetelnego procesu, bo w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia powołany na miejsce obsadzone już wcześniej. Co dalej z tak zwanymi sędziami dublerami?

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu. Chodzi o tak zwanego sędziego dublera Mariusza Muszyńskiego i fakt, że Sejm za rządów PiS-u wybrał go na obsadzone już w Trybunale stanowisko.

- Reakcja powinna być natychmiastowa, że osoby, które są wybrane na miejsca zajęte, czyli trójka sędziów, nie będzie dopuszczana do orzekania - uważa profesor Wojciech Hermeliński, były sędzia TK.

Stanisław Piotrowicz, który sam głosował za Mariuszem Muszyńskim, w 2017 roku stwierdził, że "prawo nie zna pojęcia sędzia dubler". W 2017 Piotrowicz był posłem PiS-u. Teraz zasiada w Trybunale Konstytucyjnym.

Podobnego zdania jest również Julia Przyłębska, która w lutym 2019 roku stwierdziła, że "nie ma sędziów dublerów".

Julia Przyłębska skomentowała stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem obecnej prezes TK Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok "bez podstawy prawnej i poza kompetencjami". Julia Przyłębska uważa również, że wyrok "nie wywołuje żadnych skutków prawnych".

To wszystko oznacza, że Mariusz Muszyński dalej będzie w Trybunale i dalej będzie orzekał.

- Kontestuje wyroki trybunałów Unii Europejskiej w sytuacji, gdy oczywiście w stu procentach, a nawet w tysiącu procentach, racji nie ma - mówi o stanowisku prezes Przyłębskiej Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- Każdy obywatel będzie mógł teraz skorzystać z tego orzeczenia Trybunału i podważać - podkreśla Beata Morawiec. - Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią - dodaje Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat z inicjatywy "Wolne Sądy".

Geneza wyroku

Cała sprawa zaczęła się w Lesznie Dolnym od producenta trawników, któremu dziki zniszczyły pola i który domagał się za to odszkodowania od państwa. Przed sądami przegrał. Jeden z wątków sprawy trafił do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie zajął się nim właśnie Mariusz Muszyński.

Trybunał z Muszyńskim w składzie nie uwzględnił skargi firmy, dlatego prawnicy przedsiębiorstwa skierowali sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, skarżąc się na nieodpowiednią obsadę polskiego TK.

Właśnie tym zajął się Europejski Trybunał Praw Człowieka, stwierdzając jednoznacznie, że Polska naruszyła Europejską Konwencje Praw Człowieka w zakresie dostępu przedsiębiorcy do sądu i rzetelnego procesu. Przedsiębiorca ma otrzymać odszkodowanie.

Sędzia Muszyński to jeden ze słynnej trójki wybranych przez PiS sędziów. Wybranych na miejsca, które wcześniej obsadzili już sędziowie wybrani przez posłów PO i PSL.

Konstytucyjny spór wokół tak zwanych sędziów dublerów toczy się w Polsce od prawie sześciu lat.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie jest jeszcze prawomocne. Polski rząd ma przygotować odwołanie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS