"Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"

07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"
07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05.2021 | "Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że w Polsce naruszono prawo do rzetelnego procesu, bo w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia powołany na miejsce obsadzone już wcześniej. Co dalej z tak zwanymi sędziami dublerami?

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu. Chodzi o tak zwanego sędziego dublera Mariusza Muszyńskiego i fakt, że Sejm za rządów PiS-u wybrał go na obsadzone już w Trybunale stanowisko.

- Reakcja powinna być natychmiastowa, że osoby, które są wybrane na miejsca zajęte, czyli trójka sędziów, nie będzie dopuszczana do orzekania - uważa profesor Wojciech Hermeliński, były sędzia TK.

Stanisław Piotrowicz, który sam głosował za Mariuszem Muszyńskim, w 2017 roku stwierdził, że "prawo nie zna pojęcia sędzia dubler". W 2017 Piotrowicz był posłem PiS-u. Teraz zasiada w Trybunale Konstytucyjnym.

Podobnego zdania jest również Julia Przyłębska, która w lutym 2019 roku stwierdziła, że "nie ma sędziów dublerów".

Julia Przyłębska skomentowała stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem obecnej prezes TK Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok "bez podstawy prawnej i poza kompetencjami". Julia Przyłębska uważa również, że wyrok "nie wywołuje żadnych skutków prawnych".

To wszystko oznacza, że Mariusz Muszyński dalej będzie w Trybunale i dalej będzie orzekał.

- Kontestuje wyroki trybunałów Unii Europejskiej w sytuacji, gdy oczywiście w stu procentach, a nawet w tysiącu procentach, racji nie ma - mówi o stanowisku prezes Przyłębskiej Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- Każdy obywatel będzie mógł teraz skorzystać z tego orzeczenia Trybunału i podważać - podkreśla Beata Morawiec. - Potęguje się chaos prawny, w którym już i tak obywatele tkwią - dodaje Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat z inicjatywy "Wolne Sądy".

Geneza wyroku

Cała sprawa zaczęła się w Lesznie Dolnym od producenta trawników, któremu dziki zniszczyły pola i który domagał się za to odszkodowania od państwa. Przed sądami przegrał. Jeden z wątków sprawy trafił do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie zajął się nim właśnie Mariusz Muszyński.

Trybunał z Muszyńskim w składzie nie uwzględnił skargi firmy, dlatego prawnicy przedsiębiorstwa skierowali sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, skarżąc się na nieodpowiednią obsadę polskiego TK.

Właśnie tym zajął się Europejski Trybunał Praw Człowieka, stwierdzając jednoznacznie, że Polska naruszyła Europejską Konwencje Praw Człowieka w zakresie dostępu przedsiębiorcy do sądu i rzetelnego procesu. Przedsiębiorca ma otrzymać odszkodowanie.

Sędzia Muszyński to jeden ze słynnej trójki wybranych przez PiS sędziów. Wybranych na miejsca, które wcześniej obsadzili już sędziowie wybrani przez posłów PO i PSL.

Konstytucyjny spór wokół tak zwanych sędziów dublerów toczy się w Polsce od prawie sześciu lat.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie jest jeszcze prawomocne. Polski rząd ma przygotować odwołanie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS