Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"
Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"Arleta Zalewska/Fakty TVN

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i współautorzy wniosku o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu przedstawili na konferencji prasowej nowe informacje w tej sprawie. - Dlaczego przewodniczący Świrski zakazał pracownikom biura podawczego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyjmowania urzędowej korespondencji? - pytał Paweł Adamowicz, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Wniosek najpierw próbował dostarczyć pracownik Kancelarii Sejmu, ale to mu się nie udało. - Biuro podawcze odmówiło przyjęcia tego wniosku. Jest to dziwna praktyka, że organy państwa nie przyjmują od siebie korespondencji. 30 września z udziałem operatora pocztowego ten wniosek został doręczony - przekazał Zdzisław Gawlik, przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Teraz Maciej Świrski będzie miał 30 dni na ustosunkowanie się do treści wniosku, pod którym podpisało się ponad 180 posłów. - Jeśli przewodniczący Świrski myśli, że opóźni wezwanie na komisję i w konsekwencji stanięcie przed Trybunałem Stanu, to się głęboko myli - podkreśla Paweł Adamowicz.

Sam Maciej Świrski publicznie deklarował, że jest spokojny i że zarzutów się nie obawia. - Nawet jeśli mnie postawią przed tym Trybunałem Stanu, to mi się wydaje, że mam na tyle mocne argumenty na obronę swoich działań, że żadne mi tam skazanie nie grozi - mówił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Co wnioskodawcy zarzucają Świrskiemu?

W 11 punktach autorzy wniosku przedstawiają i uzasadniają przykłady łamania konstytucji przez szefa KRRiT. Zarzuty dotyczą między innymi wstrzymania środków z abonamentu dla publicznego radia i telewizji po zmianie władzy, a także nieuzasadnionej przewlekłości, czyli w praktyce blokowania koncesji dla TOK FM i kanałów Grupy TVN. Wnioskodawcy zarzucają Świrskiemu, że wykorzystywał swoją pozycję do karania niezależnych mediów, do tego zlecając egzekucje kar bez uprawomocnienia się decyzji.

ZOBACZ TEŻ: Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Murem za Maciejem Świrskim stoją posłowie PiS. - Uważam, że nie powinien stanąć przed Trybunałem Stanu - mówi Paweł Szrot, członek Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jednak wątpliwości co do jego działalności nie ma koalicja rządowa. - Za jego nieudolność, za jego łamanie prawa - wylicza Maciej Wróbel, członek Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, poseł KO.

Co ważne, głos w tym sporze zabrał już sąd, który stwierdził, że Maciej Świrski złamał prawo poprzez opóźnienie decyzji dotyczącej koncesji dla kanału TVN Style. Skargę w tej sprawie złożyła stacja TVN. Sąd za bezczynność wymierzył szefowi KRRiT karę w wysokości 60 tysięcy złotych. Maciej Świrski już zapowiedział odwołanie. Na ostatnim posiedzeniu członkowie KRRiT mieli zająć się przedłużeniem kolejnych koncesji, tym razem dla kanałów TVN Inernational Extra oraz TVN Fabuła. Po raz kolejny sprawę przesunięto. - Mamy tutaj do czynienia z pewną recydywą, czyli z takim działaniem, które polega na nękaniu wybranych nadawców, wybranych podmiotów i oznacza to nierówne traktowanie podmiotów na rynku - uważa prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kalbar/PAP

Pozostałe wiadomości

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar otrzymał pierwszy, liczący blisko 200 stron, szczegółowy raport przygotowany przez zespół prokuratorów badających postępowania z lat 2016-2023. Chodzi o działania, w stosunku do których wystąpiło podejrzenie politycznego wpływu na ich przebieg i podejmowane decyzje.

"Obywatele zasługują na to, żeby transparentnie móc zobaczyć, jak działała prokuratura Zbigniewa Ziobry"

"Obywatele zasługują na to, żeby transparentnie móc zobaczyć, jak działała prokuratura Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla zwierząt to najtrudniejsza noc w roku. Fajerwerki i petardy cieszą ludzkie oko, ale dla psów, kotów, ptaków czy leśnej zwierzyny to huk nie do zniesienia. Rozwiązanie znalazła mieszkanka Poznania, która - żeby nie stresować zwierząt - organizuje sylwestra w zabytkowym schronie.

Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie

Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24