Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na "lex Tusk". "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"
Michał Tracz/Fakty TVN
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"Michał Tracz/Fakty TVN

Kiedy wybitni polscy naukowcy protestują przeciwko ustawie "lex Tusk" podpisanej przez prezydenta, minister Czarnek nazywa to podłością i zapowiada, że trzeba będzie z tym skończyć. I nie skończyć z łamaniem konstytucji - co opisują prawnicy - a wychodzi na to, że skończyć z tym, że można publicznie nie zgadzać się z władzą. Śmiało i szczerze.

Szef Krajowej Izby Gospodarczej doktor Andrzej Arendarski w "geście przyzwoitości" odszedł z prezydenckiej Rady do Spraw Przedsiębiorczości. Powodem było podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk". - Może być przyczyną krzywdy wielu ludzi, którzy zostaną oskarżeni, a nie dostaną możliwości oczyszczenia się z tych zarzutów - tłumaczy doktor Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, były członek Rady do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

Z kilku różnych organów doradczych prezydenta odchodzą kolejni naukowcy, eksperci czy samorządowcy. Wśród nich także rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Niezrobienie tego byłoby zaprzeczeniem tego, w co wierzę, stąd też moja decyzja - wyjaśnia profesor Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były członek Rady do Spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP.

Jak przekonują ci, którzy podjęli decyzję o odejściu, to, co zrobili, nie jest polityczną manifestacją. Jest sprzeciwem wobec decyzji prezydenta o podpisaniu - jak mówią - skrajnie niekonstytucyjnej ustawy. - Kumulacja zdarzeń, które się wydarzyły w ostatnich tygodniach, sprawiła, że poczułem się wręcz zobligowany do tego, żeby ten sprzeciw wyrazić - mówi profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog, były członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Oni nie są ani nigdy nie byli politykami. Swoje tytuły profesorskie i funkcje pełnione w prezydenckich radach teraz postanowili wykorzystać, by zaprotestować przeciwko łamaniu najważniejszych zasad demokracji. - Ten podpis ostatecznie przelał czarę goryczy, która we mnie od dłuższego czasu już narastała - przekonuje profesor Julita Wasilczuk, ekonomistka, była członkini Rady do Spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

"Lex Tusk" z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. "To jest absolutne zniszczenie wszystkiego, co w jakimś stopniu osiągnął"
"Lex Tusk" z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. "To jest absolutne zniszczenie wszystkiego, co w jakimś stopniu osiągnął"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Czara goryczy

Gorycz narastała, jak mówią, także z powodu innych ustaw sprzecznych z europejskim, demokratycznym porządkiem, choć to ten ostatni podpis ostatecznie wpłynął na ich decyzje. - Jeżeli paru polityków może wykluczyć innych ludzi z życia społecznego, to ja się z tym po prostu nie zgadzam - podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, były członek Rady do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

- Po to mamy trójpodział władzy, po to mamy sądy niezawisłe, które powinny w takich sprawach orzekać - przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic, były członek Rady do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

Protestuje także Komitet Naukowy Polskiej Akademii Nauk, pisząc w oświadczeniu, że "regulacje ustawy są przykładem ustawowego bezprawia, cechują się wadą oczywistej niekonstytucyjności i budzą głębokie obawy o przyszłość Polski jako państwa demokratycznego". - Na niespotykaną wcześniej skalę (ustawa - red.) narusza prawa i wolności konstytucyjne - przekonuje profesor Robert Grzeszczak, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN.

Całe oświadczenie prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy zwanej "lex Tusk"
Całe oświadczenie prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy zwanej "lex Tusk"TVN24

Reakcja ministra

Profesorom, którzy protestują, postanowił odpowiedzieć minister edukacji i nauki. - Podłość profesorów, którzy są zatrudnieni w polskich uczelniach i którzy nie widzą polskiego interesu, jest przeogromna - stwierdził 30 maja Przemysław Czarnek. - Występuje jawnie przeciwko prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. To jest rzecz, z którą będzie trzeba kończyć w następnej kadencji, bezwzględnie. To są chamskie postawy tak zwanych profesorów - dodał.

- To jest dobry przykład tego, jak nie należy prowadzić debaty publicznej. Wtedy kiedy nawet się nie zgadzamy, nie powinniśmy używać takiego języka, to jest coś, co nie przystoi - ocenia profesor Stanisław Mazur.

- Jeżeli posiadanie tytułu oznacza to, że nie mogę wyrazić sprzeciwu wobec łamania konstytucji, wobec łamania zasad demokracji, to ja chyba z niego zrezygnuję wtedy, jeśli dojdzie do takich czasów - dodaje profesor Krzysztof Pyrć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS