Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na "lex Tusk". "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"
Michał Tracz/Fakty TVN
Kolejne osoby odchodzą od prezydenta w reakcji na lex Tusk. "Poczułem się wręcz zobligowany do tego"Michał Tracz/Fakty TVN

Kiedy wybitni polscy naukowcy protestują przeciwko ustawie "lex Tusk" podpisanej przez prezydenta, minister Czarnek nazywa to podłością i zapowiada, że trzeba będzie z tym skończyć. I nie skończyć z łamaniem konstytucji - co opisują prawnicy - a wychodzi na to, że skończyć z tym, że można publicznie nie zgadzać się z władzą. Śmiało i szczerze.

Szef Krajowej Izby Gospodarczej doktor Andrzej Arendarski w "geście przyzwoitości" odszedł z prezydenckiej Rady do Spraw Przedsiębiorczości. Powodem było podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk". - Może być przyczyną krzywdy wielu ludzi, którzy zostaną oskarżeni, a nie dostaną możliwości oczyszczenia się z tych zarzutów - tłumaczy doktor Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, były członek Rady do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

Z kilku różnych organów doradczych prezydenta odchodzą kolejni naukowcy, eksperci czy samorządowcy. Wśród nich także rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Niezrobienie tego byłoby zaprzeczeniem tego, w co wierzę, stąd też moja decyzja - wyjaśnia profesor Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były członek Rady do Spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP.

Jak przekonują ci, którzy podjęli decyzję o odejściu, to, co zrobili, nie jest polityczną manifestacją. Jest sprzeciwem wobec decyzji prezydenta o podpisaniu - jak mówią - skrajnie niekonstytucyjnej ustawy. - Kumulacja zdarzeń, które się wydarzyły w ostatnich tygodniach, sprawiła, że poczułem się wręcz zobligowany do tego, żeby ten sprzeciw wyrazić - mówi profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog, były członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Oni nie są ani nigdy nie byli politykami. Swoje tytuły profesorskie i funkcje pełnione w prezydenckich radach teraz postanowili wykorzystać, by zaprotestować przeciwko łamaniu najważniejszych zasad demokracji. - Ten podpis ostatecznie przelał czarę goryczy, która we mnie od dłuższego czasu już narastała - przekonuje profesor Julita Wasilczuk, ekonomistka, była członkini Rady do Spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

"Lex Tusk" z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. "To jest absolutne zniszczenie wszystkiego, co w jakimś stopniu osiągnął"
"Lex Tusk" z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. "To jest absolutne zniszczenie wszystkiego, co w jakimś stopniu osiągnął"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Czara goryczy

Gorycz narastała, jak mówią, także z powodu innych ustaw sprzecznych z europejskim, demokratycznym porządkiem, choć to ten ostatni podpis ostatecznie wpłynął na ich decyzje. - Jeżeli paru polityków może wykluczyć innych ludzi z życia społecznego, to ja się z tym po prostu nie zgadzam - podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, były członek Rady do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

- Po to mamy trójpodział władzy, po to mamy sądy niezawisłe, które powinny w takich sprawach orzekać - przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic, były członek Rady do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

Protestuje także Komitet Naukowy Polskiej Akademii Nauk, pisząc w oświadczeniu, że "regulacje ustawy są przykładem ustawowego bezprawia, cechują się wadą oczywistej niekonstytucyjności i budzą głębokie obawy o przyszłość Polski jako państwa demokratycznego". - Na niespotykaną wcześniej skalę (ustawa - red.) narusza prawa i wolności konstytucyjne - przekonuje profesor Robert Grzeszczak, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN.

Całe oświadczenie prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy zwanej "lex Tusk"
Całe oświadczenie prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy zwanej "lex Tusk"TVN24

Reakcja ministra

Profesorom, którzy protestują, postanowił odpowiedzieć minister edukacji i nauki. - Podłość profesorów, którzy są zatrudnieni w polskich uczelniach i którzy nie widzą polskiego interesu, jest przeogromna - stwierdził 30 maja Przemysław Czarnek. - Występuje jawnie przeciwko prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. To jest rzecz, z którą będzie trzeba kończyć w następnej kadencji, bezwzględnie. To są chamskie postawy tak zwanych profesorów - dodał.

- To jest dobry przykład tego, jak nie należy prowadzić debaty publicznej. Wtedy kiedy nawet się nie zgadzamy, nie powinniśmy używać takiego języka, to jest coś, co nie przystoi - ocenia profesor Stanisław Mazur.

- Jeżeli posiadanie tytułu oznacza to, że nie mogę wyrazić sprzeciwu wobec łamania konstytucji, wobec łamania zasad demokracji, to ja chyba z niego zrezygnuję wtedy, jeśli dojdzie do takich czasów - dodaje profesor Krzysztof Pyrć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS