Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"Jacek Tacik/Fakty TVN

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Pod wodą znalazła się północna część kraju. Powódź zniszczyła życie tych, którzy cudem nie stracili go podczas wojny.

- Nasze domy popękały, wszystko się skończyło, ubrania i materace. Teraz mamy tylko miłosierdzie Boga - mówi Jemeńczyk.

To jednak za mało, żeby przeżyć w jednym z najbiedniejszym krajów świata ogarniętych od dziewięciu lat wojną domową. - Tu nic już nie działa. Ochrona zdrowia praktycznie się zawaliła - mówi Mohamed Assakkaf, ordynator Szpitala Al Dzumhuryja w Adenie.

Wojna, która zabiła pół miliona osób

Na miejscu od 2019 roku działa Caritas Polska. W Imranie, na zachód od Adenu, otworzył przychodnię. Taką, jaką prowadzi w samym Adenie. Pomaga dzieciom i kobietom w ciąży. Gdy nie mogą dotrzeć do placówki, idzie do ich domów. - Gdyby nie było tu lekarzy, gdyby nas tu zabrakło, ci ludzie byliby skazani na śmierć - mówi Fajze al Kathiri z Caritas Polska w Jemenie.

Z powodu samej wojny zginęło prawie pół miliona Jemeńczyków. Cztery miliony musiało uciekać ze swoich domów. Ruszyło na południe kraju. To im pomaga Polska Akcja Humanitarna.

To oni - zdaniem Małgorzaty Pietrzak, koordynatorki programowej Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie - potrzebują natychmiastowej pomocy, ale potrzebujących na miejscu jest niemal pięć razy więcej.

- Ten konflikt, ta sytuacja, która trwa w Jemenie już od 10 lat, ona powoli ulega zapomnieniu. I powoli zapominamy o tym, że w tym odległym zakątku świata jest 18 milionów ludzi, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy - wskazuje Małgorzata Pietrzak z Polskiej Akcji Humanitarnej.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?
Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?Jacek Tacik/Fakty TVN

Ostatnią deską ratunku podróż do Europy

Powódź, z powodu której zginęło prawie 50 osób, a 300 tysięcy straciło dach nad głową, to kolejny kataklizm, który nawiedził Jemen.

- Pod gruzami domów cały czas znajdują się ludzie. Potrzebują ratunku. Każda pomoc jest niezbędna. Teraz namioty dla tych, którzy są bez domu - mówi Jemeńczyk.

To studnia bez dna, która bez pomocy szybko by wyschła - mówią ci, którzy od lat zajmują się pomocą humanitarną w Jemenie. - To, co robimy, to jest kropla w morzu potrzeb, ale zawsze staramy się myśleć, że przynajmniej tym kilkudziesięciu tysiącom osób udało się pomóc - mówi Radosław Sterna z Cartias Polska.

Dla Jemeńczyków pomoc z zewnątrz to ostatni ratunek. Chyba że są młodzi - wtedy ostatnim ratunkiem jest podróż do Europy.

Jemen dzieli od Polski zaledwie pięć tysięcy kilometrów. To za mało, żeby móc stwierdzić, że problemy Jemeńczyków pozostaną ich problemami, a nie staną się problemami Europejczyków. Bo już się nimi stają. I to dlatego tak istotna jest pomoc na miejscu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS