Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej albo gorzej"

Źródło:
Fakty TVN
Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"
Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej albo gorzej"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Dla jednych to obywatelski obowiązek, dla innych obywatelskie prawo i szansa na decydowanie o przyszłości. O tym, że przyszłość kobiet jest w rękach kobiet - przekonują kobiety znane, lubiane i zaangażowane. Nie tylko w kampanię profrekwencyjną.

O sytuacji kobiet w Polsce przez ostatnie lata było głośno - wychodziły na ulice, alarmowały, często w ostrych słowach, a potem przez kolejne miesiące wskazywały na patologie, błędy i nierówności. Mówiły o swoich prawach - często ponad partyjnymi podziałami. Rząd tych głosów nie wziął pod uwagę.

To będą pierwsze wybory po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego i po protestach, które zalały miasta i miasteczka w całej Polsce. Dla wielu z protestujących to będą pierwsze wybory w życiu. - Wychodziłyśmy już na ulicę, żeby bronić swoich podstawowych praw. Może jak bardziej oficjalnymi drzwiami wejdziemy, to może coś się przedyskutuje tam (w Sejmie - przyp. red.) i przeforsuje - uważa aktorka Matylda Damięcka.

Przez ostatnie tygodnie o udział w wyborach redakcja "Faktów" TVN pytała kobiety, które reprezentują różne środowiska. To artystki i działaczki, które poprzez swoją działalność stały się dla różnych społeczności autorytetami. Dziś nie mówią, na kogo należy głosować. Mówią "idź na wybory". - Kobieta sama wie, co jest dla niej dobre, dlatego nie powinna tego zostawiać w rękach mężczyzn. W rękach nikogo innego. Tylko wziąć swój los w swoje ręce - podkreśla Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka z Fundacji "Wolne Sądy".

Bąkiewicz zapewnia, że będzie chronić kobiety, Lewica przypomina zdarzenie z 2020 roku
Bąkiewicz zapewnia, że będzie chronić kobiety, Lewica przypomina zdarzenie z 2020 rokuTVN24

Jeden dzień w roku

Według najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 - aż 49 procent pytanych uważa, że w czasie rządów PiS-u sytuacja kobiet pogorszyła się. 27 procent jest odmiennego zdania, a 17 procent nie widzi zmian.

- Dla was ten kraj będzie za parę lat domem, ojczyzną i miejscem, w którym żyjecie(...) To jest najważniejsze, żeby decydować o tym, jak będzie wyglądał - wyjaśnia Magdalena Cielecka, aktorka. - Jest to dzień, w którym decyduje się o przyszłości mojego kraju. O tym, kto przejmie odpowiedzialność albo też zrzeknie się odpowiedzialności za przyszłość moją i moich bliskich - mówi Agnieszka Holland, reżyserka. - Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej albo gorzej. Wśród nas, tu obok, w Polsce - dodaje Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL.

Do wyborów pozostało 37 dni. To dużo czasu, by przejrzeć listy wyborcze i kandydatów w swoim okręgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS