Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK

Źródło:
Fakty TVN
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TKKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

15 października wyborcy zagłosowali za zmianą i wiele się zmienia. Nikt też nie mówił, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości zakończą się w 100 dni, a już na pewno nie w miesiąc. W koalicji rządzącej dyskutowany jest projekt zmian w konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, a także nowa ustawa o KRS.

Polski rząd, polskie państwo, my wszyscy zapłacimy miliony euro odszkodowań obywatelom, którzy poskarżą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - Każdy obywatel, który uczestniczył w procesie, w którym wydany został wyrok bądź postanowienie przez neosędziego, może zwrócić się ze skargą - podkreśla Michał Wawrykiewicz, adwokat z Fundacji "Wolne Sądy". Taka sytuacja wynika z orzeczenia dotyczącego Lecha Wałęsy, który wygrał sprawę o naruszenie prawa do sądu. Kwestionowany wyrok wydali neosędziowie. Trybunał poszedł dalej. Uznał, że dopóki nie nastąpią zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, to każda kolejna skarga będzie traktowana podobnie. To tak zwany wyrok pilotażowy. - On uruchamia linię orzeczniczą, która będzie powtarzana w kolejnych sprawach podobnych - dodaje Wawrykiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Opcja atomowa" czy indywidualne lustracje? Problem ma ponad 2 tysiące osób

W ETPCz jest już ponad 500 skarg i każdy dostanie zadośćuczynienie w wysokości co najmniej 5000 euro - co już teraz daje kwotę ponad 2,5 miliona euro. Dopóki nie zmieni się sposób wyłaniania członków KRS, tych skarg i tych pieniędzy będzie coraz więcej.

- Trzeba wymienić te osoby, które są w Krajowej Radzie Sądownictwa obecnie, tej neo-KRS, na takie, które rzeczywiście reprezentują środowisko sędziowskie. Bo w tym momencie są tam osoby, które udają, że reprezentują środowisko sędziowskie, a tak naprawdę reprezentują cały czas Prawo i Sprawiedliwość - mówi profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

To władza PiS doprowadziła do tej sytuacji, ale nie czuje się odpowiedzialna za wypłacanie pieniędzy podatników. Wyroków europejskich trybunałów nigdy nie uznawała. - Orzeczenia trybunałów międzynarodowych nie są źródłem prawa w Polsce. Źródłem prawa w Polsce są ustawy - twierdzi Michał Woś z Suwerennej Polski.

"Nadszedł czas rozliczeń". KO chce, by neo-sędziowie zwrócili pieniądze z uposażeń w Sądzie Najwyższym i KRS
"Nadszedł czas rozliczeń". KO chce, by neo-sędziowie zwrócili pieniądze z uposażeń w Sądzie Najwyższym i KRSTVN24

Propozycja zmiany konstytucji

Koalicja 15 października chce uchwalić nową ustawę o KRS. Jej założenia zostały przedstawione - sędziów do KRS mają wybierać sędziowie, a nie politycy. - Konsultacje społeczne dotyczące ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa są na ukończeniu. Lada dzień można spodziewać się tego projektu na rządzie. Chwilę potem prace parlamentarne, do których jesteśmy gotowi - zapewnia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO.

To, że PiS nowej ustawy nie poprze, to jasne, ale koalicja ma większość, więc kluczowy jest podpis prezydenta. - Dopóki Andrzej Duda siedzi w Pałacu Prezydenckim, dopóty system konstytucyjny w Polsce będzie mu pozwalał skutecznie wetować najrozmaitsze ustawy - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Trzeciej Drogi. Bardziej optymistyczny jest minister sprawiedliwości. - Jest szansa na podpis prezydenta - zaznacza Adam Bodnar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Krok w dobrym kierunku", ale nie rozwiązuje "kluczowego problemu". RPO o projekcie zmian w KRS

Kolejnym problemem w przywracaniu praworządności jest całkowicie przejęty przez PiS Trybunał Konstytucyjny. - Po prostu trzeba podjąć jakąś odważną decyzję i powołać ten Trybunał na nowo. Skoro wszyscy twierdzą, że Trybunału nie ma, a powinien być, to konsekwencją jest po prostu powołanie Trybunału na nowo - zaznacza profesor Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. - To jest rzeczywiście jedyny legalny sposób na zresetowanie Trybunału - dodaje profesor Matczak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości: należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa

Koalicja nie zamierza działać punktowo. Nie będzie składać uchwał o odwołanie sędziów dublerów. Premier Tusk już zapowiedział, że chodzi o zmianę konstytucji, tak aby sędziów Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

- Jest ręka wyciągnięta w stronę opozycji. To jest ręka wyciągnięta w stronę prezydenta Rzeczpospolitej. To jest poważna propozycja, która mówi "nie chcemy upartyjniać" - dodaje Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. Odpowiedź PiS-u jest standardowa: TK działa legalnie. Zdanie prezydenta jest nieznane, choć to on powoływał dublerów pod osłoną nocy. Problem jest też w samej koalicji. - Nie będziemy głosowali z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie zmiany konstytucji - ucina Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy. Ministerstwo Sprawiedliwości jest przekonane, że uda się osiągnąć porozumienie, ale konsultacje mogą jeszcze potrwać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: KRS

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS