Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem

Źródło:
Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem BodnaremKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Wciąż nie jest jasne, jaki jest plan zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale tak samo trudnym wyzwaniem mogą być zmiany w sądach powszechnych, a bez nich - jak mówią sędziowie - trudno o naprawę całego wymiaru sprawiedliwości. Ci, którzy bronili praworządności przez ostatnie lata, mówili we wtorek o tym ministrowi sprawiedliwości.

Najbardziej represjonowani sędziowie za czasów rządów PiS spotkali się z ministrem Adamem Bodnarem. - Doceniamy ten gest. Myślę, że środowisko czekało na to - mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Waldemar Żurek ma 23 postępowania dyscyplinarne. Był jednym z najbardziej szykanowanych sędziów za obronę niezawisłości sędziowskiej. Nadal dostaje pisma, że kolejne sądy - tym razem w Łodzi - będą się zajmować jego dyscyplinarkami. - Czuję taki gorzki smak zwycięstwa demokracji. Te rozpędzone, szykanujące nas postępowania nadal się toczą. Właściwie nie mam tygodnia, żebym nie otrzymał jakiegoś pisma - dodaje Żurek.

Paweł Juszczyszyn był pierwszym sędzią zawieszonym przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Nie orzekał ponad dwa lata, potem utrudniano mu powrót do pracy. - Cieszymy się jako środowisko sędziowskie, że jesteśmy zaproszeni na rozmowę - wyjaśnia Paweł Juszczyszyn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+

Nie chodzi tylko o symbole i gest, choć one są ważne, bo heroiczność sędziów nie pozwoliła poprzedniej władzy całkowicie przejąć sądów pod partyjną kuratelę. Chodzi też o konkrety, bo ci, którzy ich gnębili, nadal pełnią swoje funkcje prezesów sądów. Tak jak Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. - Trudno jest mi zrozumieć, dlaczego wciąż swoją funkcję sprawuje prezes Nawacki. Łamał, i to w sposób rażący i oczywisty, prawo. Choćby nie wykonywał wykonalnych czy prawomocnych orzeczeń sądów - mówi Juszczyszyn.

Wśród sędziów narasta bunt, bo nie chcą już nominatów Ziobry na stanowiskach prezesów sądów. - Z prezesami, którzy byli lojalni i są lojalni dalej wobec Zbigniewa Ziobry i jego wizji chorej zarządzania sądami, nic się w polskich sądach nie zmieni - podkreśla Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnych
Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnychKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Związane ręce ministra

To oni w zdecydowanej większości rządzą sądami rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Prawie dwa miesiące po powołaniu nowego rządu. Tak jest w Warszawie. W Poznaniu zbuntowali się sędziowie sądu okręgowego. 112 na 150 z nich złożyło wotum nieufności wobec prezesa Daniela Jurkiewicza - człowieka Ziobry - który odmówił nawet zwołania zgromadzenia ogólnego. - Nie można bowiem w państwie demokratycznym zarządzać strukturami publicznymi, takimi, jakim jest sąd, wbrew ludziom, wbrew sędziom - podkreśla Krzysztof Józefowicz, p.o. prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

W Poznaniu liczą, że presja na ministra wystarczy - tak jak wystarczyła w Krakowie, gdzie po apelu 150 sędziów odwołany został prezes sądu apelacyjnego. Teraz - jak mówią - czas na sąd okręgowy. - Zostanie odwołane całe kierownictwo tego sądu. Również nominatów pana Ziobry - podkreśla Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kamil Zaradkiewicz odwołany z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Minister Bodnar nie może tak po prostu odwołać wszystkich prezesów. Musi mieć pozytywną opinię kolegiów sądów - powołanych przez Ziobrę - lub zgodę neo-KRS. - Minister będzie musiał sam podjąć decyzję, w jaki sposób przeprowadzić to, żeby było wszystko zgodne z prawem i legalne. To jest dla nas najważniejsze, ponieważ chcemy, żeby obywatele znowu mieli pewność prawa co do tego, kto kieruje sądami w Polsce - mówi Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

W Warszawie minister zawiesił prezesa sądu apelacyjnego Piotra Schaba - także rzecznika dyscyplinarnego - i wystąpił o jego odwołanie. Kolegium sądu się nie zgodziło i Piotr Schab wrócił do pracy. Teraz zdecyduje neo-KRS. Sędziowie na spotkaniu z ministrem chcą zatem ustalić kryteria wyznaczania nowych prezesów sądów. - Prezesi sądów będą wyłaniani w porozumieniu z samorządem sędziowskim. Także tacy prezesi będą składać sprawozdania przed samorządem lokalnym - tłumaczy Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu i członek "Iustitii". To potrwa, bo to droga ustawowa, a w kolejnych sądach burzą się kolejni sędziowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS