Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem

Źródło:
Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem BodnaremKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Wciąż nie jest jasne, jaki jest plan zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale tak samo trudnym wyzwaniem mogą być zmiany w sądach powszechnych, a bez nich - jak mówią sędziowie - trudno o naprawę całego wymiaru sprawiedliwości. Ci, którzy bronili praworządności przez ostatnie lata, mówili we wtorek o tym ministrowi sprawiedliwości.

Najbardziej represjonowani sędziowie za czasów rządów PiS spotkali się z ministrem Adamem Bodnarem. - Doceniamy ten gest. Myślę, że środowisko czekało na to - mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Waldemar Żurek ma 23 postępowania dyscyplinarne. Był jednym z najbardziej szykanowanych sędziów za obronę niezawisłości sędziowskiej. Nadal dostaje pisma, że kolejne sądy - tym razem w Łodzi - będą się zajmować jego dyscyplinarkami. - Czuję taki gorzki smak zwycięstwa demokracji. Te rozpędzone, szykanujące nas postępowania nadal się toczą. Właściwie nie mam tygodnia, żebym nie otrzymał jakiegoś pisma - dodaje Żurek.

Paweł Juszczyszyn był pierwszym sędzią zawieszonym przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Nie orzekał ponad dwa lata, potem utrudniano mu powrót do pracy. - Cieszymy się jako środowisko sędziowskie, że jesteśmy zaproszeni na rozmowę - wyjaśnia Paweł Juszczyszyn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+

Nie chodzi tylko o symbole i gest, choć one są ważne, bo heroiczność sędziów nie pozwoliła poprzedniej władzy całkowicie przejąć sądów pod partyjną kuratelę. Chodzi też o konkrety, bo ci, którzy ich gnębili, nadal pełnią swoje funkcje prezesów sądów. Tak jak Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. - Trudno jest mi zrozumieć, dlaczego wciąż swoją funkcję sprawuje prezes Nawacki. Łamał, i to w sposób rażący i oczywisty, prawo. Choćby nie wykonywał wykonalnych czy prawomocnych orzeczeń sądów - mówi Juszczyszyn.

Wśród sędziów narasta bunt, bo nie chcą już nominatów Ziobry na stanowiskach prezesów sądów. - Z prezesami, którzy byli lojalni i są lojalni dalej wobec Zbigniewa Ziobry i jego wizji chorej zarządzania sądami, nic się w polskich sądach nie zmieni - podkreśla Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnych
Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnychKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Związane ręce ministra

To oni w zdecydowanej większości rządzą sądami rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Prawie dwa miesiące po powołaniu nowego rządu. Tak jest w Warszawie. W Poznaniu zbuntowali się sędziowie sądu okręgowego. 112 na 150 z nich złożyło wotum nieufności wobec prezesa Daniela Jurkiewicza - człowieka Ziobry - który odmówił nawet zwołania zgromadzenia ogólnego. - Nie można bowiem w państwie demokratycznym zarządzać strukturami publicznymi, takimi, jakim jest sąd, wbrew ludziom, wbrew sędziom - podkreśla Krzysztof Józefowicz, p.o. prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

W Poznaniu liczą, że presja na ministra wystarczy - tak jak wystarczyła w Krakowie, gdzie po apelu 150 sędziów odwołany został prezes sądu apelacyjnego. Teraz - jak mówią - czas na sąd okręgowy. - Zostanie odwołane całe kierownictwo tego sądu. Również nominatów pana Ziobry - podkreśla Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kamil Zaradkiewicz odwołany z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Minister Bodnar nie może tak po prostu odwołać wszystkich prezesów. Musi mieć pozytywną opinię kolegiów sądów - powołanych przez Ziobrę - lub zgodę neo-KRS. - Minister będzie musiał sam podjąć decyzję, w jaki sposób przeprowadzić to, żeby było wszystko zgodne z prawem i legalne. To jest dla nas najważniejsze, ponieważ chcemy, żeby obywatele znowu mieli pewność prawa co do tego, kto kieruje sądami w Polsce - mówi Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

W Warszawie minister zawiesił prezesa sądu apelacyjnego Piotra Schaba - także rzecznika dyscyplinarnego - i wystąpił o jego odwołanie. Kolegium sądu się nie zgodziło i Piotr Schab wrócił do pracy. Teraz zdecyduje neo-KRS. Sędziowie na spotkaniu z ministrem chcą zatem ustalić kryteria wyznaczania nowych prezesów sądów. - Prezesi sądów będą wyłaniani w porozumieniu z samorządem sędziowskim. Także tacy prezesi będą składać sprawozdania przed samorządem lokalnym - tłumaczy Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu i członek "Iustitii". To potrwa, bo to droga ustawowa, a w kolejnych sądach burzą się kolejni sędziowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS