Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem

Źródło:
Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem Bodnarem
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Sędziowie czekają, aż nominaci Ziobry zostaną zdymisjonowani. Spotkali się z Adamem BodnaremKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Wciąż nie jest jasne, jaki jest plan zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale tak samo trudnym wyzwaniem mogą być zmiany w sądach powszechnych, a bez nich - jak mówią sędziowie - trudno o naprawę całego wymiaru sprawiedliwości. Ci, którzy bronili praworządności przez ostatnie lata, mówili we wtorek o tym ministrowi sprawiedliwości.

Najbardziej represjonowani sędziowie za czasów rządów PiS spotkali się z ministrem Adamem Bodnarem. - Doceniamy ten gest. Myślę, że środowisko czekało na to - mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Waldemar Żurek ma 23 postępowania dyscyplinarne. Był jednym z najbardziej szykanowanych sędziów za obronę niezawisłości sędziowskiej. Nadal dostaje pisma, że kolejne sądy - tym razem w Łodzi - będą się zajmować jego dyscyplinarkami. - Czuję taki gorzki smak zwycięstwa demokracji. Te rozpędzone, szykanujące nas postępowania nadal się toczą. Właściwie nie mam tygodnia, żebym nie otrzymał jakiegoś pisma - dodaje Żurek.

Paweł Juszczyszyn był pierwszym sędzią zawieszonym przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Nie orzekał ponad dwa lata, potem utrudniano mu powrót do pracy. - Cieszymy się jako środowisko sędziowskie, że jesteśmy zaproszeni na rozmowę - wyjaśnia Paweł Juszczyszyn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+

Nie chodzi tylko o symbole i gest, choć one są ważne, bo heroiczność sędziów nie pozwoliła poprzedniej władzy całkowicie przejąć sądów pod partyjną kuratelę. Chodzi też o konkrety, bo ci, którzy ich gnębili, nadal pełnią swoje funkcje prezesów sądów. Tak jak Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. - Trudno jest mi zrozumieć, dlaczego wciąż swoją funkcję sprawuje prezes Nawacki. Łamał, i to w sposób rażący i oczywisty, prawo. Choćby nie wykonywał wykonalnych czy prawomocnych orzeczeń sądów - mówi Juszczyszyn.

Wśród sędziów narasta bunt, bo nie chcą już nominatów Ziobry na stanowiskach prezesów sądów. - Z prezesami, którzy byli lojalni i są lojalni dalej wobec Zbigniewa Ziobry i jego wizji chorej zarządzania sądami, nic się w polskich sądach nie zmieni - podkreśla Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnych
Sędziowie piszą listy do Adama Bodnara. Chcą zmian personalnychKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Związane ręce ministra

To oni w zdecydowanej większości rządzą sądami rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Prawie dwa miesiące po powołaniu nowego rządu. Tak jest w Warszawie. W Poznaniu zbuntowali się sędziowie sądu okręgowego. 112 na 150 z nich złożyło wotum nieufności wobec prezesa Daniela Jurkiewicza - człowieka Ziobry - który odmówił nawet zwołania zgromadzenia ogólnego. - Nie można bowiem w państwie demokratycznym zarządzać strukturami publicznymi, takimi, jakim jest sąd, wbrew ludziom, wbrew sędziom - podkreśla Krzysztof Józefowicz, p.o. prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

W Poznaniu liczą, że presja na ministra wystarczy - tak jak wystarczyła w Krakowie, gdzie po apelu 150 sędziów odwołany został prezes sądu apelacyjnego. Teraz - jak mówią - czas na sąd okręgowy. - Zostanie odwołane całe kierownictwo tego sądu. Również nominatów pana Ziobry - podkreśla Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kamil Zaradkiewicz odwołany z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Minister Bodnar nie może tak po prostu odwołać wszystkich prezesów. Musi mieć pozytywną opinię kolegiów sądów - powołanych przez Ziobrę - lub zgodę neo-KRS. - Minister będzie musiał sam podjąć decyzję, w jaki sposób przeprowadzić to, żeby było wszystko zgodne z prawem i legalne. To jest dla nas najważniejsze, ponieważ chcemy, żeby obywatele znowu mieli pewność prawa co do tego, kto kieruje sądami w Polsce - mówi Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

W Warszawie minister zawiesił prezesa sądu apelacyjnego Piotra Schaba - także rzecznika dyscyplinarnego - i wystąpił o jego odwołanie. Kolegium sądu się nie zgodziło i Piotr Schab wrócił do pracy. Teraz zdecyduje neo-KRS. Sędziowie na spotkaniu z ministrem chcą zatem ustalić kryteria wyznaczania nowych prezesów sądów. - Prezesi sądów będą wyłaniani w porozumieniu z samorządem sędziowskim. Także tacy prezesi będą składać sprawozdania przed samorządem lokalnym - tłumaczy Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu i członek "Iustitii". To potrwa, bo to droga ustawowa, a w kolejnych sądach burzą się kolejni sędziowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS