Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK

Źródło:
Fakty TVN
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TK
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Koalicja pracuje nad zmianami w KRS. Bodnar: jest szansa na podpis prezydenta. Zmiany czekają też TKKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

15 października wyborcy zagłosowali za zmianą i wiele się zmienia. Nikt też nie mówił, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości zakończą się w 100 dni, a już na pewno nie w miesiąc. W koalicji rządzącej dyskutowany jest projekt zmian w konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, a także nowa ustawa o KRS.

Polski rząd, polskie państwo, my wszyscy zapłacimy miliony euro odszkodowań obywatelom, którzy poskarżą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - Każdy obywatel, który uczestniczył w procesie, w którym wydany został wyrok bądź postanowienie przez neosędziego, może zwrócić się ze skargą - podkreśla Michał Wawrykiewicz, adwokat z Fundacji "Wolne Sądy". Taka sytuacja wynika z orzeczenia dotyczącego Lecha Wałęsy, który wygrał sprawę o naruszenie prawa do sądu. Kwestionowany wyrok wydali neosędziowie. Trybunał poszedł dalej. Uznał, że dopóki nie nastąpią zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, to każda kolejna skarga będzie traktowana podobnie. To tak zwany wyrok pilotażowy. - On uruchamia linię orzeczniczą, która będzie powtarzana w kolejnych sprawach podobnych - dodaje Wawrykiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Opcja atomowa" czy indywidualne lustracje? Problem ma ponad 2 tysiące osób

W ETPCz jest już ponad 500 skarg i każdy dostanie zadośćuczynienie w wysokości co najmniej 5000 euro - co już teraz daje kwotę ponad 2,5 miliona euro. Dopóki nie zmieni się sposób wyłaniania członków KRS, tych skarg i tych pieniędzy będzie coraz więcej.

- Trzeba wymienić te osoby, które są w Krajowej Radzie Sądownictwa obecnie, tej neo-KRS, na takie, które rzeczywiście reprezentują środowisko sędziowskie. Bo w tym momencie są tam osoby, które udają, że reprezentują środowisko sędziowskie, a tak naprawdę reprezentują cały czas Prawo i Sprawiedliwość - mówi profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

To władza PiS doprowadziła do tej sytuacji, ale nie czuje się odpowiedzialna za wypłacanie pieniędzy podatników. Wyroków europejskich trybunałów nigdy nie uznawała. - Orzeczenia trybunałów międzynarodowych nie są źródłem prawa w Polsce. Źródłem prawa w Polsce są ustawy - twierdzi Michał Woś z Suwerennej Polski.

"Nadszedł czas rozliczeń". KO chce, by neo-sędziowie zwrócili pieniądze z uposażeń w Sądzie Najwyższym i KRS
"Nadszedł czas rozliczeń". KO chce, by neo-sędziowie zwrócili pieniądze z uposażeń w Sądzie Najwyższym i KRSTVN24

Propozycja zmiany konstytucji

Koalicja 15 października chce uchwalić nową ustawę o KRS. Jej założenia zostały przedstawione - sędziów do KRS mają wybierać sędziowie, a nie politycy. - Konsultacje społeczne dotyczące ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa są na ukończeniu. Lada dzień można spodziewać się tego projektu na rządzie. Chwilę potem prace parlamentarne, do których jesteśmy gotowi - zapewnia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO.

To, że PiS nowej ustawy nie poprze, to jasne, ale koalicja ma większość, więc kluczowy jest podpis prezydenta. - Dopóki Andrzej Duda siedzi w Pałacu Prezydenckim, dopóty system konstytucyjny w Polsce będzie mu pozwalał skutecznie wetować najrozmaitsze ustawy - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Trzeciej Drogi. Bardziej optymistyczny jest minister sprawiedliwości. - Jest szansa na podpis prezydenta - zaznacza Adam Bodnar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Krok w dobrym kierunku", ale nie rozwiązuje "kluczowego problemu". RPO o projekcie zmian w KRS

Kolejnym problemem w przywracaniu praworządności jest całkowicie przejęty przez PiS Trybunał Konstytucyjny. - Po prostu trzeba podjąć jakąś odważną decyzję i powołać ten Trybunał na nowo. Skoro wszyscy twierdzą, że Trybunału nie ma, a powinien być, to konsekwencją jest po prostu powołanie Trybunału na nowo - zaznacza profesor Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. - To jest rzeczywiście jedyny legalny sposób na zresetowanie Trybunału - dodaje profesor Matczak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości: należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa

Koalicja nie zamierza działać punktowo. Nie będzie składać uchwał o odwołanie sędziów dublerów. Premier Tusk już zapowiedział, że chodzi o zmianę konstytucji, tak aby sędziów Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

- Jest ręka wyciągnięta w stronę opozycji. To jest ręka wyciągnięta w stronę prezydenta Rzeczpospolitej. To jest poważna propozycja, która mówi "nie chcemy upartyjniać" - dodaje Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. Odpowiedź PiS-u jest standardowa: TK działa legalnie. Zdanie prezydenta jest nieznane, choć to on powoływał dublerów pod osłoną nocy. Problem jest też w samej koalicji. - Nie będziemy głosowali z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie zmiany konstytucji - ucina Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy. Ministerstwo Sprawiedliwości jest przekonane, że uda się osiągnąć porozumienie, ale konsultacje mogą jeszcze potrwać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: KRS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS