Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Do lekarzy na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Kamal Adwan na północy Gazy mali pacjenci trafiają codziennie. Dwumiesięczna Leila jest skrajnie niedożywiona, waży tylko dwa kilogramy. - Nie miałem ostatnio zmiany, na której nie musiałbym zajmować się trzema, czy czterema takimi przypadkami. Pacjenci trafiają do nas w stanie złym lub bardzo złym. Rezultat zawsze jest ten sam: śmierć - powiedział Ahmed Al-Ali, palestyński pielęgniarz. Głód i desperacja to w Gazie codzienność. Palestyńczycy w napięciu czekają na żywność zrzucaną z powietrza, a gdy wpada ona do morza, tłum rzuca się do wody, kilka osób się topi. Organizacje humanitarne alarmują, że do enklawy dociera w tej chwili tylko jedna piąta potrzebnej pomocy. Mieszkańcy żywią się między innymi dzikimi roślinami.

Izrael szykuje się do kolejnego ruchu

- W tej najmroczniejszej godzinie społeczność międzynarodowa nie może dalej ignorować celu Izraela, jakim jest pozbycie się Palestyńczyków z Palestyny wbrew prawu międzynarodowemu. Porażka świata w pociąganiu Izraela do odpowiedzialności doprowadziła do obnażenia ludobójstwa w Gazie - stwierdziła Francesca Albanese, wysłanniczka ONZ do spraw praw człowieka na okupowanym terytorium palestyńskim. Izrael twierdzi, że za klęskę humanitarną w Gazie odpowiadają organizacje pomocowe i ONZ. Szykuje się też do kolejnego, bardzo poważnego ruchu - przeprowadzenia ofensywy w Rafah, gdzie chroni się ponad milion cywilów. Izraelskie wojsko przekonuje, że to ostatni przyczółek Hamasu. Wśród wycieńczonych Palestyńczyków mogą się ukrywać nawet cztery bataliony terrorystów. Operacja w Rafah budzi jednak wątpliwości sojuszników. - Liczba ofiar cywilnych w Gazie jest zdecydowanie za duża, a ilość pomocy za mała. Gaza cierpi z powodu humanitarnej katastrofy i sytuacja tylko się pogarsza. Bezpieczeństwo półtora miliona cywili w Rafah jest głównym priorytetem Stanów Zjednoczonych - poinformował LLoyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: Izrael odwołuje negocjatorów. Pentagon przestrzega przed ofensywą w Rafah

Spór między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem

Zdaniem Amerykanów Hamas można zniszczyć przy pomocy bardziej oszczędnych środków. Napięcie między sojusznikami znacznie wzrosło po tym, gdy Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu w sprawie przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającej zawieszenia broni w Gazie. Premier Netanjahu w reakcji odwołał wyjazd izraelskiej delegacji do Waszyngtonu. - Uważam, że to bardzo zły ruch. Najgorsze w nim jest to, że zachęca Hamas do twardego podejścia i przekonania, że międzynarodowa presja powstrzyma Izrael przed uwolnieniem zakładników i zniszczeniem Hamasu - mówi Benjamin Netanjahu, premier Izraela. Ostatecznie spotkanie przełożono. Amerykanie mają też nadzieję, że Izrael i Hamas wrócą do stołu rozmów w Katarze, gdzie toczyły się negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Zostały zerwane przez terrorystów, którzy domagali się całkowitego zakończenia izraelskiej inwazji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS