Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Do lekarzy na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Kamal Adwan na północy Gazy mali pacjenci trafiają codziennie. Dwumiesięczna Leila jest skrajnie niedożywiona, waży tylko dwa kilogramy. - Nie miałem ostatnio zmiany, na której nie musiałbym zajmować się trzema, czy czterema takimi przypadkami. Pacjenci trafiają do nas w stanie złym lub bardzo złym. Rezultat zawsze jest ten sam: śmierć - powiedział Ahmed Al-Ali, palestyński pielęgniarz. Głód i desperacja to w Gazie codzienność. Palestyńczycy w napięciu czekają na żywność zrzucaną z powietrza, a gdy wpada ona do morza, tłum rzuca się do wody, kilka osób się topi. Organizacje humanitarne alarmują, że do enklawy dociera w tej chwili tylko jedna piąta potrzebnej pomocy. Mieszkańcy żywią się między innymi dzikimi roślinami.

Izrael szykuje się do kolejnego ruchu

- W tej najmroczniejszej godzinie społeczność międzynarodowa nie może dalej ignorować celu Izraela, jakim jest pozbycie się Palestyńczyków z Palestyny wbrew prawu międzynarodowemu. Porażka świata w pociąganiu Izraela do odpowiedzialności doprowadziła do obnażenia ludobójstwa w Gazie - stwierdziła Francesca Albanese, wysłanniczka ONZ do spraw praw człowieka na okupowanym terytorium palestyńskim. Izrael twierdzi, że za klęskę humanitarną w Gazie odpowiadają organizacje pomocowe i ONZ. Szykuje się też do kolejnego, bardzo poważnego ruchu - przeprowadzenia ofensywy w Rafah, gdzie chroni się ponad milion cywilów. Izraelskie wojsko przekonuje, że to ostatni przyczółek Hamasu. Wśród wycieńczonych Palestyńczyków mogą się ukrywać nawet cztery bataliony terrorystów. Operacja w Rafah budzi jednak wątpliwości sojuszników. - Liczba ofiar cywilnych w Gazie jest zdecydowanie za duża, a ilość pomocy za mała. Gaza cierpi z powodu humanitarnej katastrofy i sytuacja tylko się pogarsza. Bezpieczeństwo półtora miliona cywili w Rafah jest głównym priorytetem Stanów Zjednoczonych - poinformował LLoyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: Izrael odwołuje negocjatorów. Pentagon przestrzega przed ofensywą w Rafah

Spór między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem

Zdaniem Amerykanów Hamas można zniszczyć przy pomocy bardziej oszczędnych środków. Napięcie między sojusznikami znacznie wzrosło po tym, gdy Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu w sprawie przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającej zawieszenia broni w Gazie. Premier Netanjahu w reakcji odwołał wyjazd izraelskiej delegacji do Waszyngtonu. - Uważam, że to bardzo zły ruch. Najgorsze w nim jest to, że zachęca Hamas do twardego podejścia i przekonania, że międzynarodowa presja powstrzyma Izrael przed uwolnieniem zakładników i zniszczeniem Hamasu - mówi Benjamin Netanjahu, premier Izraela. Ostatecznie spotkanie przełożono. Amerykanie mają też nadzieję, że Izrael i Hamas wrócą do stołu rozmów w Katarze, gdzie toczyły się negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Zostały zerwane przez terrorystów, którzy domagali się całkowitego zakończenia izraelskiej inwazji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN