Kandydaci na prezydenta mają różne strategie. Trwa walka o trzecie miejsce i wyborców Konfederacji

Źródło:
Fakty TVN
Kandydaci na prezydenta mają różne strategie. Trwa walka o trzecie miejsce i wyborców Konfederacji
Kandydaci na prezydenta mają różne strategie. Trwa walka o trzecie miejsce i wyborców Konfederacji
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kandydaci na prezydenta mają różne strategie. Trwa walka o trzecie miejsce i wyborców KonfederacjiArleta Zalewska/Fakty TVN

Wszyscy kandydaci twierdzą, że chcą wygrać wybory prezydenckie. Miejsca drugie i trzecie też jednak będą się politycznie liczyć. Podobnie jak ogólnie uzyskany wynik. Kandydaci mają różne strategie. Na przykład Szymon Hołownia atakuje Sławomira Mentzena, a Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski wyraźnie tego nie robią.

- To jest niebezpieczeństwo dla naszego kraju - mówi Szymon Hołownia o Sławomirze Mentzenie. - Dlatego z Mentzenem będę walczył do ostatniej politycznej krwi, bo to jest szkodnik, to jest pasożyt na tym, co dzisiaj chcemy w Polsce budować. To jest człowiek, który w fałszywy sposób przedstawia nam naszą przyszłość i jeszcze na dodatek robi to w sojuszu z tymi, którzy chcą nas sprzedać Rosji - wskazuje marszałek Sejmu i jednocześnie kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta.

Te krytyczne, ostre i jednoznaczne słowa jasno pokazują, że Szymon Hołownia bije się o trzecie miejsce w wyborach ze Sławomirem Mentzenem.

- Liczę, że Sławomir Mentzen poprze mnie w drugiej turze - mówi z kolei Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS na prezydenta. On nie atakuje kandydata Konfederacji, kreując się na kandydata przychylnego tej opcji politycznej.

Karol Nawrocki, żeby w ogóle myśleć o wygranej, musi po pierwsze wejść do drugiej tury. Po drugie, przekonać do siebie minimum - jak wynika z wyliczeń sztabu PiS-u - dwie trzecie wyborców Mentzena. - Gdy zostanę prezydentem RP, to z chęcią zaproszę Sławomira Mentzena do wspólnego obniżania podatków - zapowiada Karol Nawrocki.

Wybory prezydenckie - I turaOpinia24

Powyżej najnowszy sondaż Opinii24. W porównaniu do stycznia kandydatami, którzy zyskują, są Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen oraz Adrian Zandberg, który w tym sondażu wyprzedza Magdalenę Biejat. Kandydatka Lewicy, podobnie jak lider sondażu Rafał Trzaskowski, minimalnie tracą. Największy spadek odnotowuje Szymon Hołownia.

- Posłowie, to wam powiem, to jest banda nierobów. Taki Trzaskowski to by tylko leżał i pachniał - mówi Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji. A jak on sam pracuje?

34 wystąpienia przez 16 miesięcy pracy w Sejmie - to daje Mentzenowi 155. miejsce wśród wszystkich posłów. Do tego 24 interpelacje oraz niespełna 75-procentowa frekwencja na głosowaniach. To daje mu dalekie 418. miejsce na 460 posłów.

CZYTAJ TAKŻE: Najnowszy sondaż prezydencki

Trzaskowski też zabiega o wyborców Konfederacji

- W momencie kiedy chcemy stawić czoła wszystkim wyzwaniom, które są przed nami. Jeżeli chcemy zademonstrować, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, to musimy, oczywiście, inwestować w polską gospodarkę - mówi Rafał Trzaskowski.

Kandydat KO też zabiega o wyborców Konfederacji, szczególnie wśród rozczarowanych przedsiębiorców, których chce przekonać do siebie najpóźniej przed drugą turą.

- Wreszcie jest mowa o deregulacji w Unii Europejskiej i w Polsce. No najwyższy czas. Tylko trzeba przyspieszyć, trzeba pomóc naszym przedsiębiorcom - wskazuje Rafał Trzaskowski.

- Przed nami trzy miesiące ciężkiej pracy w czasie, w którym będziemy przedstawiać konkretne propozycje - zapowiada wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.

Magdalena Biejat jako jedyna z kandydatów była w poniedziałek w Kijowie - brała udział w konferencji związanej z trzecią rocznicą uderzenia rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz, Marcin Bielecki, Piotr Polak, Jarek Praszkiewicz, Marian Zubrzycki/PAP

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS