"Joe Biden chce się upewnić, z jakimi siłami przystępuje do rywalizacji"


Joe Biden wyruszył w pierwszą po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych podróż do Europy. Po załamaniu się relacji transatlantyckich za czasów Donalda Trumpa, Joe Biden robi wszystko, by przekonać Europę i świat, że Ameryka wraca do dawnej roli.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników prezydent Joe Biden w pierwszą podróż zagraniczną nie pojechał do sąsiadów. Pojechał do Europy. - Żeby było jasne. Sojusz Europy i Ameryki jest silny - zapewniał prezydent USA.

Wizytę prezydenta USA w bazie RAF, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze, można uznać za symboliczną. Nawiązuje ona do wspólnie przelewanej krwi w obronie wolnego świata w czasie II wojny światowej.

Symboliczna jest też nazwa porozumienia, które mają podpisać Johnson i Biden - nowa Karta Atlantycka. Nazwa nawiązuje do podpisanej w 1941 roku przez prezydenta USA Franklina D. Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla Karty Atlantyckiej. Określała ona cele polityki obu państw podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Joe Biden mówi jasno i wyraźnie, że tak jak przeszłość zależała od silnego demokratycznego sojuszu, tak i przyszłość świata zależy od przywrócenia długotrwałego przymierza Europy i Ameryki opierającego się na tych samych wartościach.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym w całej historii świata. W chwili, gdy od nas zależy, czy demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - przekonywał Joe Biden.

Punkt zwrotny w historii

Żarliwe przesłanie Joe Bidena o sile demokracji wybrzmiewa od początku jego prezydentury. Teraz w Europie przekonuje, że mylą się ci, którzy pogrzebali demokrację, i że pokusy autorytarne, które pojawiają się po obu stronach Atlantyku, są możliwe do zahamowania.

- Ameryka wróciła, demokracje świata stają ramię w ramię, aby poradzić sobie z najważniejszymi wyzwaniami. Jesteśmy gotowi przewodzić i bronić naszych wartości - podkreśla Joe Biden.

Po załamaniu się relacji transatlantyckich za czasów Donalda Trumpa Joe Biden robi wszystko, by przekonać Europę i świat, że Ameryka wraca do dawnej roli. - Ameryka przewodzi nie poprzez przykład siły, ale siłę przykładu - tłumaczył Joe Biden.

- Światu zachodniemu wyzwanie rzucają przede wszystkim Chiny, także Rosja. Joe Biden chce się po prostu upewnić, z jakimi siłami przystępuje do tej, co najmniej, rywalizacji - dodaje Janusz Reiter, były ambasador Polski w USA.

"Nie chcemy konfliktu z Rosją"

W piątek w Kornwalii ruszyć ma szczyt G7. Do ochrony szczytu z całego kraju ściągnięto 6500 policjantów. Nad Kornwalią wprowadzono zakaz lotów. Na zatoce stacjonują okręty wojenne.

Przed pierwszym spotkaniem twarzą w twarz przywódców siedmiu najpotężniejszych państw świata, Biden i Johnson zadeklarowali wspólną pracę nad odbudową po pandemii i wysłanie setek milionów szczepionek do najbiedniejszych państw świata.

Na zakończenie swojej europejskiej podróży Joe Biden spotka się z prezydentem Rosji. - Powiem mu to, co chcę mu powiedzieć - zapowiada prezydent USA.

Relacje między Ameryką a Rosją są najgorsze od czasów zimnej wojny. Joe Biden już ostrzegł Rosję, że Ameryka odpowie na wrogie działania Moskwy.

- Nie chcemy konfliktu z Rosją, chcemy przewidywalnych stosunków. Nasze dwa kraje mają wielką odpowiedzialność w zapewnieniu strategicznego bezpieczeństwa - podkreśla prezydent USA.

To będzie niezwykle trudne spotkanie dla Bidena, bo już słychać komentarze, że może być ono odebrane, jako nagroda dla Putina. Rosyjski prezydent coraz bardziej umacnia swoją pozycję przed szczytem. Mnożą się ataki rosyjskich hakerów na amerykańską infrastrukturę, a środowe uznanie przez rosyjski sąd organizacji Nawalnego za ekstremistyczną to jasny sygnał, że Putin nie będzie rozmawiał z Bidenem o wewnętrznych sprawach Rosji. Prezydent USA oddał też jedną ze swoich kart atutowych mówiąc, że nie będzie sankcji na firmy budujące NordStream 2.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka" powiedział, że jest zawiedziony tą decyzją. "Niemcy nie są Unią Europejską. Niemcy to Niemcy i mają swoje interesy i tak się złożyło, że ich interesy są dość zbieżne z interesami rosyjskimi. Ale nie jest to zbieżne z interesami transatlantyckimi" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Polski premier ostro też skrytykował politykę energetyczną prowadzoną przez Joe Bidena.

- Między przyjaciółmi, sojusznikami tego typu krytyka nie jest czymś, czego się trzeba bać. Jeżeli jest zaufanie po obu stronach. Polska nie ma dzisiaj rangi jakiegoś szczególnie ważnego partnera, który może liczyć na szczególną sympatię - komentuje Janusz Reiter.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS