Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"

Źródło:
Fakty TVN
Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"
Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Sam nie zrzekł się immunitetu - jest wniosek o jego uchylenie. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mejza jest podejrzany o 11 przestępstw. Broni się przed odpowiedzialnością i grzmi o standardach stalinowskich. Łukasz Mejza był też zamieszany w skandal z naciąganiem rodzin chorych dzieci na niesprawdzone terapie.

To kolejny już poseł PiS, któremu prokuratura chce uchylić immunitet poselski. - Mógł popełnić 11 przestępstw - informuje Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego.

Poseł Łukasz Mejza na wniosek zareagował nerwowo i przewidywalnie. - To są standardy stalinowskie. To już nawet nie jest Białoruś. Znajdźcie mi człowieka, znajdzie się paragraf. Chętnie, oczywiście, jak zobaczę ten wniosek, odniosę się merytorycznie do każdego z tych dennych, dmuchanych zarzutów - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Co posiedzenie Sejmu, to jakieś uchylenie immunitetu dla posła PiS-u. Dobrze, że jest prokurator generalny zmieniony, bo inaczej to te papiery Mejzy gdzieś przeleżałyby w garażu - mówi Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prokuratura w Zielonej Górze zbadała oświadczenia majątkowe posła i uznała, że kłamał w sprawach swojego majątku. - Te wszystkie zarzuty odnoszą się do zatajenia bądź informowania o nieprawdziwej sytuacji związanej z majątkiem - przekazuje Anna Adamiak.

- To jest postać bardzo mroczna - mówi o Łukaszu Mejzie posłanka Nowej Lewicy Anna Maria Żukowska.

ZOBACZ TEŻ: Uchylenie immunitetu Łukasza Mejzy. Jest wniosek do marszałka Sejmu, poseł się tłumaczy

Afera z chorymi dziećmi

Łukasz Mejza jest bohaterem skandalu - oszukiwał nieuleczalnie chore dzieci. Nakłaniał ich rodziców do wpłat na eksperymentalne leczenia, które nie miały pokrycia w rzeczywistości. Sprawę ujawniła Wirtualna Polska i Mejza stracił stanowisko wiceministra w rządzie Morawieckiego. PiS jednak nie odciął się od skompromitowanego polityka, bo potrzebował jego głosu w Sejmie. Potem Jarosław Kaczyński dał mu miejsce na listach do parlamentu.

- Nie wiem, jaki to człowiek. To państwo mają taką wiedzę. Ja takiej wiedzy nie mam - komentował prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jak na to, że Łukasz Mejza był w rządzie PiS, klubie PiS, na listach PiS i znów w klubie PiS - w PiS-ie jest osobą nieznaną. - Ja, mówiąc szczerze, nie znam posła Mejzy - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. - To nie jest mój kolega w znaczeniu tym, że się znamy i siedzieliśmy przy jednym stole, czy nawet tam robiliśmy co innego, popijąc - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

Trudno znaleźć w PiS osobę, która miałaby o nim coś dobrego do powiedzenia. - Nie jestem ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem. Po prostu nie znam go bliżej - mówi z kolei Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Błaszczak o kwestii zawieszenia Mejzy

Łukasz Mejza nie może się zatem spodziewać, że PiS stanie w jego obronie tak jak w obronie Wosia, Kamińskiego czy Wąsika.

- Nie ma świętych krów. Dotyczy to zarówno posłów Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Być może przede wszystkim Prawa i Sprawiedliwości - mówi Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

PiS od Mejzy chce się jak najszybciej odciąć, wyciszyć sprawę. - Lepiej, żeby sam złożył immunitet - mówi Waldemar Andzel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Trela: poseł widmo

W poprzednim Sejmie na głosie Mejzy wisiała większość rządowa. Teraz jest statystyką w największym klubie opozycji. - Poseł widmo, bierze kasę - ocenia poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

- Jego aktywność oceniłabym jako zerową, jeśli chodzi o parlamentarzystę tutaj w Sejmie - komentuje wicemarszałkini Sejmu z Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska.

To nie są złośliwości przeciwników politycznych, tylko fakty. Mejza od początku kadencji zabrał raz głos - w sprawie imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Poseł tłumaczył, że przywraca tradycje "polegające na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

To jedyna aktywność posła PiS od roku. Jedno wystąpienie w formie oświadczenia o pijackiej imprezie. Żadnej interpelacji, żadnej aktywności.

Wnioskiem o uchylenie immunitetu zajmie się Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu RP.

Łukasz Mejza zorganizował w hotelu sejmowym imprezę, która przerodziła się w popis chóru
Łukasz Mejza zorganizował w hotelu sejmowym imprezę, która przerodziła się w popis chóruDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS