Jest prawomocny wyrok dla pomysłodawcy homofobusów. Aktywiści zadowoleni

Źródło:
Fakty TVN
Jest prawomocny wyrok dla pomysłodawcy homofobusów. Aktywiści zadowoleni
Jest prawomocny wyrok dla pomysłodawcy homofobusów. Aktywiści zadowoleni
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Jest prawomocny wyrok dla pomysłodawcy homofobusów. Aktywiści zadowoleniKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Pięć lat temu na ulicach polskich miast pojawiły się furgonetki z głośnikami i banerami, które rozpowszechniały poniżające, wykluczające i obraźliwe treści pod adresem LGBT+. Teraz sąd potwierdził, że to mowa nienawiści, i skazał tego, kto to wszystko wymyślił. Wyrok jest prawomocny.

Najpierw na drodze stawali im przechodnie, a teraz zatrzymał je sąd. Homofobusy już nie pojadą - precedensowym wyrokiem prawomocnie skazany został ich pomysłodawca. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Uważamy, że Polska potrzebuje takich decyzji, bo nie wolno obrażać innych ludzi na ulicach w taki sposób - skomentowała Katarzyna Warecka, adwokatka, pełnomocniczka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado.

Hasła z głośników i na furgonetkach obrażały latami w wielu polskich miastach. - Było słychać te ohydne komunikaty z głośników, ohydne, nieprawdziwe, pokazujące nas jako zagrożenie - opisał Bart Staszewski, aktywista LGBT, współzałożyciel Fundacji Basta.

Czytaj również: Trybunał w Strasburgu i historyczny wyrok

Tam, gdzie rady nie dawało państwo, próbowali obywatele. - Po prostu stawali przed tymi autobusami i mówili: nie ma na to mojej zgody, nie będziecie jeździć po moim mieście i głosić hasła, które są nieprawdziwe, które są nienawistne - wspomina Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

To, że hasła na furgonetce były nienawistne, stygmatyzowały, wykluczały i kłamały, potwierdził gdański sąd, do którego poszli wspólnie aktywiści oraz osoby prywatne. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji opinia jest ta sama. - Przekazy te należy uznać za mowę nienawiści wymierzoną w orientację seksualną i życie seksualne pokrzywdzonych - powiedziała Małgorzata Uszacka, sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w marcu 2023 roku.

Szymon Hołownia o związkach partnerskich
Szymon Hołownia o związkach partnerskichtvn24.pl

Rząd chce zmian w prawie

Akcję wymyślił i zorganizował prezes Fundacji Pro Prawo Do Życia Mariusz Dzierżawski. Teraz rok będzie musiał pracować społecznie, a także przeprosić i zapłacić nawiązkę. W ten wyrok aktywistom i aktywistkom aż trudno uwierzyć.

- My w ogóle się spodziewaliśmy, że nic nie zdziałamy przed polskimi sądami - przyznała Warecka. - Sądziliśmy, że będziemy musieli iść do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, tymczasem w Polsce okazało się, że jest to możliwe, mimo że nie ma przepisów, które by określały przestępstwo z nienawiści motywowanej homofobią - skomentował Jacek Jasionek ze Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado.

Zobacz też: Kierowca homofobusa skazany, rząd chce wpisać mowę nienawiści do Kodeksu karnego

Rządzący chcą wprowadzić zmiany w prawie i wpisać mowę nienawiści do Kodeksu karnego. - Tak jak dzisiaj mamy przepisy dotyczące zakazu mowy nienawiści motywowanej rasą czy pochodzeniem etnicznym, chcemy dopisać do tego katalogu między innymi orientację seksualną, płeć, aby nigdy więcej orientacja seksualna czy bycie członkiem jakiejkolwiek mniejszości nie było powodem do pogardy, hejtu - poinformował Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, poseł Lewicy. - Mamy obietnicę ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, że ten projekt będzie gotowy do końca lutego i będzie procedowany w Sejmie - powiedziała Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, posłanka Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS