Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany

Źródło:
Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Marek Nowicki/Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Lek trastuzumab derukstekan jest ostatnią deską ratunku dla chorych na raka piersi, ale kosztuje krocie. Ministerstwo Zdrowia obiecywało pomoc. Numer jeden na liście dziesięciu kluczowych leków onkologicznych miał być objęty refundacją. W marcu padła zapowiedź, że to kwestia tygodni, ale do dziś nie zmieniło się nic. 

Pani Aleksandra Wiederek-Barańska walczy z nowotworem i jego przerzutami od siedmiu lat. Najpierw zdiagnozowano u niej raka piersi, a potem wystąpiły przerzuty do wątroby, płuc i mózgu. W tej chwili życie ratuje lek trastuzumab derukstekan.

- Ja go dostaję w tak zwanym specjalnym programie i w tym momencie nie muszę za niego płacić, ale jak długo ten program będzie funkcjonował, tego nie wiem - mówi pani Aleksandra.

To znaczy, że ten lek funduje pacjentce firma farmaceutyczna. Tyle szczęścia, co pani Aleksandra, nie miała pani Henryka Kruszyk, która też od wielu lat walczy z rakiem piersi. Pomaga jej syn. Za trzy dawki leku zapłacili już z rodzinnych oszczędności ponad 75 tysięcy złotych. Teraz rodzina zbiera na kolejne dawki leku. - To jest ostatnia nadzieja - mówi syn pani Henryki.

Czytaj też: Chora na raka piersi napisała petycję do ministra zdrowia w sprawie refundacji leku trastuzumab derukstekan

Ministerstwo Zdrowia obiecało refundować lek pacjentom chorym na raka już w marcu. Pokazywaliśmy wtedy listę dziesięciu nierefundowanych leków onkologicznych, na której trastuzumab derukstekan był na pierwszym miejscu.

- Praktycznie dziesięć leków jest lub będzie refundowanych, a więc cała lista wkrótce zostanie objęta refundacją - połowa jest już dzisiaj objęta, a połowa będzie objęta w najbliższych tygodniach. W najbliższych tygodniach pełna lista top 10 będzie objęta refundacją - deklarował w marcu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Jednak na zapowiedziach ministerstwa się skończyło.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Negocjacje z producentem

Skuteczność leku potwierdzają lekarze onkolodzy. - Bardzo dużo mówi się na temat tego leku. W zeszłym roku, na największej konferencji onkologicznej na świecie, wyniki jednego z badań, które zostały przedstawione, były podjęte owacją na stojąco, więc jest to lek, na który nie tylko my lekarze czekamy, ale też całe środowisko pacjentów - wskazuje dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczna w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz również: Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Lek ten jest refundowany nie tylko w większości bogatych krajów zachodnich, ale też na Węgrzech, w Czechach, Rumunii czy w Bułgarii. W Polsce - pomimo zapowiedzi - nie jest, bo rząd cały czas negocjuje z producentem cenę leku.

"Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomenduje objęcia refundacją tego leku na zaproponowanych warunkach finansowych" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia.

Kolejna tura negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmą farmaceutyczną już wkrótce. Pacjenci o jej efektach dowiedzą się 1 września, kiedy zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna leków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS