Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany

Źródło:
Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Marek Nowicki/Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Lek trastuzumab derukstekan jest ostatnią deską ratunku dla chorych na raka piersi, ale kosztuje krocie. Ministerstwo Zdrowia obiecywało pomoc. Numer jeden na liście dziesięciu kluczowych leków onkologicznych miał być objęty refundacją. W marcu padła zapowiedź, że to kwestia tygodni, ale do dziś nie zmieniło się nic. 

Pani Aleksandra Wiederek-Barańska walczy z nowotworem i jego przerzutami od siedmiu lat. Najpierw zdiagnozowano u niej raka piersi, a potem wystąpiły przerzuty do wątroby, płuc i mózgu. W tej chwili życie ratuje lek trastuzumab derukstekan.

- Ja go dostaję w tak zwanym specjalnym programie i w tym momencie nie muszę za niego płacić, ale jak długo ten program będzie funkcjonował, tego nie wiem - mówi pani Aleksandra.

To znaczy, że ten lek funduje pacjentce firma farmaceutyczna. Tyle szczęścia, co pani Aleksandra, nie miała pani Henryka Kruszyk, która też od wielu lat walczy z rakiem piersi. Pomaga jej syn. Za trzy dawki leku zapłacili już z rodzinnych oszczędności ponad 75 tysięcy złotych. Teraz rodzina zbiera na kolejne dawki leku. - To jest ostatnia nadzieja - mówi syn pani Henryki.

Czytaj też: Chora na raka piersi napisała petycję do ministra zdrowia w sprawie refundacji leku trastuzumab derukstekan

Ministerstwo Zdrowia obiecało refundować lek pacjentom chorym na raka już w marcu. Pokazywaliśmy wtedy listę dziesięciu nierefundowanych leków onkologicznych, na której trastuzumab derukstekan był na pierwszym miejscu.

- Praktycznie dziesięć leków jest lub będzie refundowanych, a więc cała lista wkrótce zostanie objęta refundacją - połowa jest już dzisiaj objęta, a połowa będzie objęta w najbliższych tygodniach. W najbliższych tygodniach pełna lista top 10 będzie objęta refundacją - deklarował w marcu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Jednak na zapowiedziach ministerstwa się skończyło.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Negocjacje z producentem

Skuteczność leku potwierdzają lekarze onkolodzy. - Bardzo dużo mówi się na temat tego leku. W zeszłym roku, na największej konferencji onkologicznej na świecie, wyniki jednego z badań, które zostały przedstawione, były podjęte owacją na stojąco, więc jest to lek, na który nie tylko my lekarze czekamy, ale też całe środowisko pacjentów - wskazuje dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczna w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz również: Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Lek ten jest refundowany nie tylko w większości bogatych krajów zachodnich, ale też na Węgrzech, w Czechach, Rumunii czy w Bułgarii. W Polsce - pomimo zapowiedzi - nie jest, bo rząd cały czas negocjuje z producentem cenę leku.

"Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomenduje objęcia refundacją tego leku na zaproponowanych warunkach finansowych" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia.

Kolejna tura negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmą farmaceutyczną już wkrótce. Pacjenci o jej efektach dowiedzą się 1 września, kiedy zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna leków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS