Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany

Źródło:
Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Marek Nowicki/Fakty TVN
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Lek trastuzumab derukstekan jest ostatnią deską ratunku dla chorych na raka piersi, ale kosztuje krocie. Ministerstwo Zdrowia obiecywało pomoc. Numer jeden na liście dziesięciu kluczowych leków onkologicznych miał być objęty refundacją. W marcu padła zapowiedź, że to kwestia tygodni, ale do dziś nie zmieniło się nic. 

Pani Aleksandra Wiederek-Barańska walczy z nowotworem i jego przerzutami od siedmiu lat. Najpierw zdiagnozowano u niej raka piersi, a potem wystąpiły przerzuty do wątroby, płuc i mózgu. W tej chwili życie ratuje lek trastuzumab derukstekan.

- Ja go dostaję w tak zwanym specjalnym programie i w tym momencie nie muszę za niego płacić, ale jak długo ten program będzie funkcjonował, tego nie wiem - mówi pani Aleksandra.

To znaczy, że ten lek funduje pacjentce firma farmaceutyczna. Tyle szczęścia, co pani Aleksandra, nie miała pani Henryka Kruszyk, która też od wielu lat walczy z rakiem piersi. Pomaga jej syn. Za trzy dawki leku zapłacili już z rodzinnych oszczędności ponad 75 tysięcy złotych. Teraz rodzina zbiera na kolejne dawki leku. - To jest ostatnia nadzieja - mówi syn pani Henryki.

Czytaj też: Chora na raka piersi napisała petycję do ministra zdrowia w sprawie refundacji leku trastuzumab derukstekan

Ministerstwo Zdrowia obiecało refundować lek pacjentom chorym na raka już w marcu. Pokazywaliśmy wtedy listę dziesięciu nierefundowanych leków onkologicznych, na której trastuzumab derukstekan był na pierwszym miejscu.

- Praktycznie dziesięć leków jest lub będzie refundowanych, a więc cała lista wkrótce zostanie objęta refundacją - połowa jest już dzisiaj objęta, a połowa będzie objęta w najbliższych tygodniach. W najbliższych tygodniach pełna lista top 10 będzie objęta refundacją - deklarował w marcu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Jednak na zapowiedziach ministerstwa się skończyło.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Negocjacje z producentem

Skuteczność leku potwierdzają lekarze onkolodzy. - Bardzo dużo mówi się na temat tego leku. W zeszłym roku, na największej konferencji onkologicznej na świecie, wyniki jednego z badań, które zostały przedstawione, były podjęte owacją na stojąco, więc jest to lek, na który nie tylko my lekarze czekamy, ale też całe środowisko pacjentów - wskazuje dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczna w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz również: Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Lek ten jest refundowany nie tylko w większości bogatych krajów zachodnich, ale też na Węgrzech, w Czechach, Rumunii czy w Bułgarii. W Polsce - pomimo zapowiedzi - nie jest, bo rząd cały czas negocjuje z producentem cenę leku.

"Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomenduje objęcia refundacją tego leku na zaproponowanych warunkach finansowych" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia.

Kolejna tura negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmą farmaceutyczną już wkrótce. Pacjenci o jej efektach dowiedzą się 1 września, kiedy zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna leków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS