Jarosław Kaczyński twierdzi, że zmiany w traktatach UE oznaczają rządy zewnętrzne w Polsce

Źródło:
Fakty TVN
Jarosław Kaczyński twierdzi, że zmiany w traktatach UE oznaczają rządy zewnętrzne w Polsce
Jarosław Kaczyński twierdzi, że zmiany w traktatach UE oznaczają rządy zewnętrzne w Polsce
Maciej Knapik/Fakty TVN
Jarosław Kaczyński twierdzi, że zmiany w traktatach UE oznaczają rządy zewnętrzne w PolsceMaciej Knapik/Fakty TVN

Jarosław Kaczyński pokazuje swój pomysł na bycie w opozycji - to walka z Unią Europejską. Prezes PiS, odnosząc się do możliwych zmian w traktatach unijnych, sugeruje, że Polska będzie krajem zarządzany z zewnątrz. Straszenie Niemcami i robienie Niemca z Donalda Tuska nie pomogło PiS-owi w wyborach, ale prezes się tego trzyma. 

Jarosław Kaczyński w dniu Narodowego Święta Niepodległości wyznaczył partii ostry kurs. Przez czterdzieści pięć minut tłumaczył, że Polska w Unii Europejskiej tylko straci i trafi pod niemiecki but. - Teren zamieszkały przez Polaków, ale rządzony z zewnątrz - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS w kontekście dominacji Niemiec mówił też o problemie wwożenia śmieci do Polski i sytuacji, kiedy rządzić będzie Donald Tusk. - Polska będzie zatruta, terroryzowana przez mafie śmieciowe i inne mafie - przekonywał.

Czytaj także: Kaczyński o planie, który prowadzi "do anihilacji polskiego państwa"

Wicemister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zaprzecza jednak, że jego partia będzie antyunijna. - To są wypowiedzi prounijne, w sensie za Unią Europejską taką, która jest i taką, do której przystępowaliśmy - mówi polityk.

Czy prezydent Andrzej Duda myśli podobnie jak prezes Kaczyński? W swoim sobotnim przemówieniu prezydent podkreślał, że członkostwo w organizacjach międzynarodowych jest ważne, ale trzeba przy tym zachować ostrożność. - Patrząc na to, w jaki sposób są formowane są zmiany traktatów, to należy z duża uwagą przyglądać się treści - podkreśla Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent: dziś nie wiemy do końca, kto ma rację w naszych politycznych sporach
Prezydent: dziś nie wiemy do końca, kto ma rację w naszych politycznych sporachTVN24

Zmiany w traktatach Unii Europejskiej

Wypowiedzi polityków mają związek z raportem Parlamentu Europejskiego o możliwych zmianach traktatów. Znajduje się tam między innymi propozycja ograniczenia prawa weta na rzecz większości kwalifikowanej, oddania Unii kompetencji w sprawie środowiska i klimatu, czy poszerzenie kompetencji w innych dziedzinach. Eksperci podkreślają, że to tylko propozycja, a zmiany traktatów unijnych są bardzo trudne.

- Wymagają nie tylko jednomyślnej akceptacji, ale potem ratyfikacji w każdym państwie - wyjaśnia Marek Prawda, były stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej i dodaje, że Polska nie musi zgadzać się na zmiany. Wystarczy więc powiedzieć "nie" i wszystko ląduje w koszu, z czego Jarosław Kaczyński może zdawać sobie sprawę.

Zobacz również: "Projekt likwidacji państwa polskiego", "utrata suwerenności", "zmiana Polski w land niemiecki". Potężna manipulacja PiS

Prezes PiS w kontekście propozycji zmian traktatowych zauważa, że będą musiałby być zatwierdzone przez Sejm. - My tu mamy moc blokująca - wskazuje. Mówiąc "my" ma na myśli PiS, bo trzeba by było zmienić polską konstytucje, a bez PiS-u tego się nie zrobi, nawet jeśli rządzić będzie demokratyczna opozycja.

Posłowie opozycji sugerują, że prezesowi PiS może chodzić o wzmacnianie w Polsce antyunijnych postaw.

To właśnie rządy PiS-u mogły być częściowo inspiracją do raportu Parlamentu Europejskiego - ochrona praworządności, wspólne standardy w oświacie, promujące demokracje i praworządność, czy wspólne standardy wizowe, by zapobiec handlowi prawem do pobytu. To samo tyczy się prawa weta. - Unia była szantażowana w bardzo trudnych dla siebie momentach przez rząd w Warszawie, przez rząd w Budapeszcie - zwraca uwagę Marek Prawda.

Unia Europejska - gdy trwa wojna w Ukrainie i gdy powojenna, zrujnowana Ukraina zostanie do Unii przyjęta -musi działać sprawnie i szybko - podkreślają komentatorzy. I dodają, że nikt nie dybie na polską niepodległość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS