Nie milkną echa słów prezesa PiS. "Takie wystąpienia zatruwają święto narodowe"

Źródło:
Fakty TVN
Nie milkną echa słów prezesa PiS. "Takie wystąpienia zatruwają święto narodowe"
Nie milkną echa słów prezesa PiS. "Takie wystąpienia zatruwają święto narodowe"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Nie milkną echa słów prezesa PiS. "Takie wystąpienia zatruwają święto narodowe"Maciej Knapik/Fakty TVN

Polska świętuje obchody 11 listopada. Święto Niepodległości to doskonała okazja, by być razem - wspominać czas niewoli i drogę Polski do zwycięstwa. Tym zwycięstwem było również wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej. Nie wszyscy się jednak z tego cieszą. Gdy Donald Tusk mówi o jedności, Jarosław Kaczyński straszy anihilacją przez Niemcy. 

W sobotę Polska celebrowała Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju odbywały się liczne wydarzenia, gdzie zazwyczaj panowały nastroje patriotyczne, a na twarzach gościły uśmiechy. Wczesnym rankiem można było wysłuchać przesłania Donalda Tuska. - My, naród jesteśmy jednością. Jeśli ktoś używa słowa "naród", by dzielić i siać nienawiść, występuje przeciw narodowi. Jeśli ktoś słowem "naród" chce zasłonić nieprawość i zwykłe złodziejstwo, popełnia świętokradztwo - zaznaczył kandydat demokratycznej opozycji na premiera.

Politycy różnych opcji składali wieńce pod pomnikami w miejscach pamięci - z jednoczącym przekazem. - Dla każdego jest miejsce w Rzeczpospolitej. Dla każdego miejsce jest. Niezależnie jakie ma poglądy - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rafał Trzaskowski o frekwencji podczas marszu narodowców i przebiegu zgromadzenia

W południe rozpoczęły się obchody centralne. Politycy PiS-u zaprezentowali się jako wciąż najważniejsze osoby w państwie. To pewnie wkrótce się zmieni, ale na razie jeszcze z trybuny honorowej mogli wysłuchać przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił, że zagrożeniem dla niepodległości jest Rosja. - Nie tylko nie możemy być pewni, że się zatrzyma. Możemy być pewni, że się nie zatrzyma - ocenił Andrzej Duda. Chwilę potem prezydent zaakcentował też dystans do państw zachodnich. - Bądźmy w sojuszach, ale mądrze - zaznaczył. Andrzej Duda nie powiedział, o co mu chodziło.

Prezydent: niechże efekt pamięci historycznej budującej się od 105 lat będzie dla nas najważniejszym drogowskazem na przyszłość
Prezydent: niechże efekt pamięci historycznej budującej się od 105 lat będzie dla nas najważniejszym drogowskazem na przyszłość TVN24

Echa słów prezesa?

Słowa Andrzeja Dudy mogą być echem przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Unia Europejska dąży do odebrania nam niepodległości i likwidacji Polski, a wręcz do "anihilacji polskiego państwa". W Unii jesteśmy od niemal 20 lat. Polska rozwija sie jak nigdy. Mówiono o tym często także podczas uroczystości 11 listopada. Polska jest niepodległa. Partia prezesa Kaczyńskiego trzykrotnie wygrała tu demokratycznie wybory. Teraz demokratycznie pewnie będzie musiała oddać władzę - stąd może złość i oskarżenia wobec opozycji. - Na czele tej koalicji (demokratycznej opozycji - przyp. red.) stoi partia nie polska, a niemiecka - podkreślił Kaczyński. Innymi słowy - miliony Polaków usłyszały od prezesa, że zagłosowali na niemieckich agentów czy może zdrajców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński o planie, który prowadzi "do anihilacji polskiego państwa"

Prezes - stojąc pod pomnikiem Piłsudskiego - przemawiał tak, jakby ciągle trzeba było walczyć z zaborcami. - Jestem przekonany, że nowy rząd zadba o interes Polski - uspokaja Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Inni politycy koalicyjni mówią, że prezes PiS niepotrzebnie psuje narodowe święto. - Cały czas nie może pogodzić się z porażką i będzie na prawo i lewo utyskiwał - zaznacza Tomasz Trela z Nowej Lewicy. - Takie wystąpienia zatruwają święto narodowe - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz.

To, w jaki sposób wypowiadał się prezes PiS, wyraźnie kontrastuje z radosną i świąteczną atmosferą w wielu miejscach w kraju. Zresztą - sam premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że my - Polacy - radośnie świętujemy to, co nas łączy, a nie dzieli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS