Jak będą wyglądały relacje nowego rządu z Ukrainą? "To nie może być w emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści"

Źródło:
Fakty TVN

Trudny jest każdy kolejny dzień tej wojny, ale organizacja wsparcia dla Ukrainy wymagać będzie teraz ze strony Polski i determinacji i umiejętności o wiele większych niż do tej pory. Jak wielkie wyzwania czekają nowy rząd?

Po długiej przerwie Rosjanie znów chcą zniszczyć ukraińską infrastrukturę krytyczną, by Ukraińcy zimą zostali bez ciepła i prądu. Pociski spadły między innymi na przedmieścia ukraińskiej stolicy. - Było cicho, noc. Spaliśmy. I nagle straszliwy huk. Byliśmy nadzy. Znaleźliśmy coś do ubrania. Wszystko zostało zrujnowane. Na starość zostaliśmy z niczym - mówi jedna z mieszkanek Kijowa.

Przed rosyjskimi atakami Ukraińcy bronią się sami, ale liczą, że perspektywa wejścia do Unii Europejskiej doda im ducha w tej walce. W tym tygodniu Unia Europejska na szczycie w Brukseli ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem. - Rosja nasiliła ataki. Kijów kilka dni temu był świadkiem największego od początku wojny ataku powietrznego dokonanego przez drony. Ale jednocześnie rosną straty w armii rosyjskiej. To właśnie ten moment, w którym powinniśmy wykorzystać wszystkie nasze możliwości, aby wesprzeć Ukrainę - podkreśla Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Borrell ma nadzieję, że jedność unijna nie będzie złamana. Jednak węgierski premier Viktor Orban zapowiada, że zablokuje decyzję liderów Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski podszedł do Orbana podczas inauguracji nowego argentyńskiego prezydenta w Buenos Aires i krótko z nim rozmawiał. - Porozmawiałem z premierem Węgier Orbanem maksymalnie otwarcie. Jasne, że o naszych europejskich sprawach - przekazuje prezydent Ukrainy. - Możemy skakać i tańczyć, jeśli taka będzie potrzeba, oprócz tego, co już zrobiliśmy, ale uważam, że tę grę należy rozegrać uczciwie. Jeśli każą nam coś zrobić i to robimy, należy to uwzględnić, podejmując decyzję - dodaje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Kwestia współpracy

Ukraina spełniła większość warunków postawionych przez Brukselę. Ukraińcy mają nadzieję, że nowy rząd w Polsce pomoże przekonać węgierskiego premiera, a także zacznie rozmawiać o kluczowych problemach dwustronnych. Ukraińska granica wciąż jest blokowana przez polskich przewoźników, nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Polskę na zboże i produkcję rolniczą. - Były rząd PiS-u i rząd Ukrainy nie miały żadnych rozmów o tym. Takich rozmów, które by wspierały Ukrainę jako państwo, które walczy za całą Europę z jednej strony, a z drugiej strony wszyscy rozumiemy, że polscy rolnicy też mają z tym problemy i jesteśmy gotowi do tych rozmów - podkreśla Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Wspólnie powinniśmy szukać wyjścia na rynki globalnego Południa dla ukraińskiego zboża. To może być instrument nowej polskiej polityki. I wspólnie powinniśmy produkować broń. Bo popyt na nią w naszym regionie spadać raczej nie będzie - zaznacza Jewhen Mahda, politolog.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest na granicy z Ukrainą. Unijna komisarz: rząd w Polsce umywa ręce

Według ekspertów - wojna z Rosją może potrwać jeszcze całe lata. Osłabienie Ukrainy byłoby fatalne dla naszego bezpieczeństwa. Kijów bardzo potrzebuje polskiego wsparcia. - Zbudujmy nasze relacje - i to jest klucz - na bazie prawnej. Niech to będzie nowy traktat, niech to będą nowe umowy sektorowe. To nie może być w tym emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści, który prowadził PiS - podkreśla Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS