Jak będą wyglądały relacje nowego rządu z Ukrainą? "To nie może być w emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści"

Źródło:
Fakty TVN

Trudny jest każdy kolejny dzień tej wojny, ale organizacja wsparcia dla Ukrainy wymagać będzie teraz ze strony Polski i determinacji i umiejętności o wiele większych niż do tej pory. Jak wielkie wyzwania czekają nowy rząd?

Po długiej przerwie Rosjanie znów chcą zniszczyć ukraińską infrastrukturę krytyczną, by Ukraińcy zimą zostali bez ciepła i prądu. Pociski spadły między innymi na przedmieścia ukraińskiej stolicy. - Było cicho, noc. Spaliśmy. I nagle straszliwy huk. Byliśmy nadzy. Znaleźliśmy coś do ubrania. Wszystko zostało zrujnowane. Na starość zostaliśmy z niczym - mówi jedna z mieszkanek Kijowa.

Przed rosyjskimi atakami Ukraińcy bronią się sami, ale liczą, że perspektywa wejścia do Unii Europejskiej doda im ducha w tej walce. W tym tygodniu Unia Europejska na szczycie w Brukseli ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem. - Rosja nasiliła ataki. Kijów kilka dni temu był świadkiem największego od początku wojny ataku powietrznego dokonanego przez drony. Ale jednocześnie rosną straty w armii rosyjskiej. To właśnie ten moment, w którym powinniśmy wykorzystać wszystkie nasze możliwości, aby wesprzeć Ukrainę - podkreśla Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Borrell ma nadzieję, że jedność unijna nie będzie złamana. Jednak węgierski premier Viktor Orban zapowiada, że zablokuje decyzję liderów Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski podszedł do Orbana podczas inauguracji nowego argentyńskiego prezydenta w Buenos Aires i krótko z nim rozmawiał. - Porozmawiałem z premierem Węgier Orbanem maksymalnie otwarcie. Jasne, że o naszych europejskich sprawach - przekazuje prezydent Ukrainy. - Możemy skakać i tańczyć, jeśli taka będzie potrzeba, oprócz tego, co już zrobiliśmy, ale uważam, że tę grę należy rozegrać uczciwie. Jeśli każą nam coś zrobić i to robimy, należy to uwzględnić, podejmując decyzję - dodaje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Kwestia współpracy

Ukraina spełniła większość warunków postawionych przez Brukselę. Ukraińcy mają nadzieję, że nowy rząd w Polsce pomoże przekonać węgierskiego premiera, a także zacznie rozmawiać o kluczowych problemach dwustronnych. Ukraińska granica wciąż jest blokowana przez polskich przewoźników, nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Polskę na zboże i produkcję rolniczą. - Były rząd PiS-u i rząd Ukrainy nie miały żadnych rozmów o tym. Takich rozmów, które by wspierały Ukrainę jako państwo, które walczy za całą Europę z jednej strony, a z drugiej strony wszyscy rozumiemy, że polscy rolnicy też mają z tym problemy i jesteśmy gotowi do tych rozmów - podkreśla Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Wspólnie powinniśmy szukać wyjścia na rynki globalnego Południa dla ukraińskiego zboża. To może być instrument nowej polskiej polityki. I wspólnie powinniśmy produkować broń. Bo popyt na nią w naszym regionie spadać raczej nie będzie - zaznacza Jewhen Mahda, politolog.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest na granicy z Ukrainą. Unijna komisarz: rząd w Polsce umywa ręce

Według ekspertów - wojna z Rosją może potrwać jeszcze całe lata. Osłabienie Ukrainy byłoby fatalne dla naszego bezpieczeństwa. Kijów bardzo potrzebuje polskiego wsparcia. - Zbudujmy nasze relacje - i to jest klucz - na bazie prawnej. Niech to będzie nowy traktat, niech to będą nowe umowy sektorowe. To nie może być w tym emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści, który prowadził PiS - podkreśla Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS