Jak będą wyglądały relacje nowego rządu z Ukrainą? "To nie może być w emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści"

Źródło:
Fakty TVN

Trudny jest każdy kolejny dzień tej wojny, ale organizacja wsparcia dla Ukrainy wymagać będzie teraz ze strony Polski i determinacji i umiejętności o wiele większych niż do tej pory. Jak wielkie wyzwania czekają nowy rząd?

Po długiej przerwie Rosjanie znów chcą zniszczyć ukraińską infrastrukturę krytyczną, by Ukraińcy zimą zostali bez ciepła i prądu. Pociski spadły między innymi na przedmieścia ukraińskiej stolicy. - Było cicho, noc. Spaliśmy. I nagle straszliwy huk. Byliśmy nadzy. Znaleźliśmy coś do ubrania. Wszystko zostało zrujnowane. Na starość zostaliśmy z niczym - mówi jedna z mieszkanek Kijowa.

Przed rosyjskimi atakami Ukraińcy bronią się sami, ale liczą, że perspektywa wejścia do Unii Europejskiej doda im ducha w tej walce. W tym tygodniu Unia Europejska na szczycie w Brukseli ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem. - Rosja nasiliła ataki. Kijów kilka dni temu był świadkiem największego od początku wojny ataku powietrznego dokonanego przez drony. Ale jednocześnie rosną straty w armii rosyjskiej. To właśnie ten moment, w którym powinniśmy wykorzystać wszystkie nasze możliwości, aby wesprzeć Ukrainę - podkreśla Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Borrell ma nadzieję, że jedność unijna nie będzie złamana. Jednak węgierski premier Viktor Orban zapowiada, że zablokuje decyzję liderów Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski podszedł do Orbana podczas inauguracji nowego argentyńskiego prezydenta w Buenos Aires i krótko z nim rozmawiał. - Porozmawiałem z premierem Węgier Orbanem maksymalnie otwarcie. Jasne, że o naszych europejskich sprawach - przekazuje prezydent Ukrainy. - Możemy skakać i tańczyć, jeśli taka będzie potrzeba, oprócz tego, co już zrobiliśmy, ale uważam, że tę grę należy rozegrać uczciwie. Jeśli każą nam coś zrobić i to robimy, należy to uwzględnić, podejmując decyzję - dodaje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Kwestia współpracy

Ukraina spełniła większość warunków postawionych przez Brukselę. Ukraińcy mają nadzieję, że nowy rząd w Polsce pomoże przekonać węgierskiego premiera, a także zacznie rozmawiać o kluczowych problemach dwustronnych. Ukraińska granica wciąż jest blokowana przez polskich przewoźników, nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Polskę na zboże i produkcję rolniczą. - Były rząd PiS-u i rząd Ukrainy nie miały żadnych rozmów o tym. Takich rozmów, które by wspierały Ukrainę jako państwo, które walczy za całą Europę z jednej strony, a z drugiej strony wszyscy rozumiemy, że polscy rolnicy też mają z tym problemy i jesteśmy gotowi do tych rozmów - podkreśla Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Wspólnie powinniśmy szukać wyjścia na rynki globalnego Południa dla ukraińskiego zboża. To może być instrument nowej polskiej polityki. I wspólnie powinniśmy produkować broń. Bo popyt na nią w naszym regionie spadać raczej nie będzie - zaznacza Jewhen Mahda, politolog.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest na granicy z Ukrainą. Unijna komisarz: rząd w Polsce umywa ręce

Według ekspertów - wojna z Rosją może potrwać jeszcze całe lata. Osłabienie Ukrainy byłoby fatalne dla naszego bezpieczeństwa. Kijów bardzo potrzebuje polskiego wsparcia. - Zbudujmy nasze relacje - i to jest klucz - na bazie prawnej. Niech to będzie nowy traktat, niech to będą nowe umowy sektorowe. To nie może być w tym emocjonalnym trybie od miłości do nienawiści, który prowadził PiS - podkreśla Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS