Rząd powołał pełnomocnika do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły

Rząd powołał pełnomocnika do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły
Rząd powołał pełnomocnika do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły
Fakty TVN
Rząd powołał pełnomocnika do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkołyFakty TVN

Pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły. Brzmi tajemniczo - pytanie po co rządowi taka postać? Nauczyciele pytają, czy to będzie pomoc, czy kontrola?

- Chciałabym, żeby każde dziecko w szkole czuło się bezpiecznie, żeby dostało pomoc wtedy, kiedy jej potrzebuje - mówi Iwona Michałek, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły. Tylko jak to zrobić? - Po to tu jestem, żeby to przemyśleć - przyznaje nowa pełnomocnik zaledwie kilka godzin po pierwszej wspólnej konferencji z ministrem.

- Jest to funkcja wspomagająca rodzinę. Tu będą również te elementy związane z bezpieczeństwem ucznia, wyeliminowaniem, czy ograniczeniem przynajmniej agresji rówieśniczej - tłumaczy powstanie nowego stanowiska Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Jaki jest więc plan pani pełnomocnik na poprawę bezpieczeństwa w szkołach? - Planu gotowego nie mam - odpowiada Iwona Michałek i dodaje, że po trzech miesiącach chciałaby przedstawić "analizę tego, co jest; wniosków okrągłostołowych i zaproponować już pierwsze zmiany prawne".

Do listy już wymienionych zadań trzeba dopisać nauczanie tolerancji i szacunku do innych, bo pani pełnomocnik chce - jak mówi - "by szkoła była przyjazna dla wszystkich", niezależnie od płci, pochodzenia, orientacji seksualnej

Wakacje i kampania

Wiceminister obejmuje funkcję w czasie, gdy w szkołach trwają wakacje, a w polityce zaczyna wyborcza kampania. - Rzeczywiście jest mało czasu, ale ja jestem osobą dosyć pracowitą - deklaruje Iwona Michałek.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, uważa, że nowa pełnomocnik "budzi poważne wątpliwości", jeżeli chodzi o "intencje i cel". ZNP uważa bowiem, że pełnomocnik do spraw wsparcia wychowania może w praktyce okazać się kontrolerem - pracy szkół i nauczycieli.

- Będzie to rodzaj takiego nadzorcy ideologicznego - mówi prezes Broniarz i dodaje, że szkoły wymagają pomocy, ale na miejscu. W formie dodatkowych etatów dla pedagogów.

- To jest ograniczenie autonomii nauczyciela, ograniczenie autonomii rady pedagogicznej, ale także - naszym zdaniem - nadmiernie instytucjonalna kontrola nad tym, co w szkole się dzieje - ocenia Sławomir Broniarz.

- To jest, przede wszystkim, wyrażenie wotum nieufności wobec wychowawców, nauczycieli w szkołach - ocenia Rafał Grupiński z PO.

- My chcemy ich wesprzeć - tak na takie zarzuty odpowiada pełnomocnik Michałek i dodaje: "dostajemy informacje, że oni (nauczyciele - przyp. red.) czują potrzebę wsparcia".

Wiceminister Michałek to posłanka PiS związana z Porozumieniem Jarosława Gowina. Była nauczycielką biologii, pracowała w kuratorium oświaty, w kujawsko-pomorskim była rzecznikiem praw ucznia. Miała krótki epizod w Platformie. W Sejmie znana jest jako szefowa zespołu do spraw motocyklistów i quadowców.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS