Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Paweł Szot/Fakty TVN
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?Paweł Szot/Fakty TVN

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Wysokie na ponad pięć metrów ogrodzenie znacznie utrudnia nielegalne przekroczenie granicy, ale da się je sforsować - na przykład używając lewarka samochodowego do rozwarcia słupów. Jedna taka próba została nagrana.

- Ta zapora jest i rozginana, i rozcinana, i pokonywana górą. Wykorzystywane są różne narzędzia, które dostarczane są przez służby białoruskie - przekazała major Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła na Podlasiu już prawie 14 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje modyfikację zabezpieczeń granicznych. Nad rozwiązaniami pracują naukowcy z Politechniki Śląskiej.

Tusk: zbudujemy bardzo nowoczesną infrastrukturę

- Wzmocnimy istniejącą barierę fizyczną, a jednocześnie będziemy wzmacniać system elektroniczny, który jest na tej granicy. Wybudujemy drogę wzdłuż granicy, by nasze służby mogły sprawniej i skuteczniej się poruszać - zapowiedział Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PO.

Polska musi się jednak liczyć ze znacznie poważniejszym zagrożeniem niż wykreowana przez reżimy w Mińsku i Moskwie presja migracyjna. Dlatego rząd przygotowuje narodowy plan obronności i odstraszania.

- Zbudujemy bardzo nowoczesną infrastrukturę. Nowoczesną, która skutecznie będzie zapobiegała ryzykom, które nadciągają ze wschodniej strony - zapowiedział premier Donald Tusk.

Umocnienie wschodniej granicy ma kosztować 10 miliardów złotych.

- Jeżeli będziemy rozumieli fortyfikowanie jako budowanie swoistej Linii Maginota na przykład, to oczywiście to nie jest ten kierunek, ale pamiętajmy, że jesteśmy w XXI wieku - powiedział Mirosław Różański, członek senackiej komisji obrony narodowej i klubu senackiego Trzeciej Drogi.

Dlatego Tarcza Wschód, obejmująca 400 kilometrów granicy z Rosją i Białorusią, to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Ekolodzy mają powody do satysfakcji

- To wszystko będzie jeszcze wzmocnione obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową, strzegącą przestrzeni powietrznej i, oczywiście, rozpoznaniem satelitarnym, radarowym i innymi systemami - wymienił generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Jest jeszcze coś: prezent od natury, który zamierzają wykorzystać wojskowi, ku zadowoleniu obrońców przyrody. - Gęste lasy pełne zwalonych drzew, bagna, rozlewające się rzeki i tak dalej, i tak dalej, to jest element, który jest bardzo trudno przekraczalny, chociażby dla wojsk pancernych - wyjaśnił przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Adam Wajrak.

ZOBACZ TAKŻE: "Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Kwestię Tarczy Wschód ma regulować specustawa. - Jeśli będą podejmowane działania konkretnie umacniające polską granicę, czy to z Białorusią, czy to z imperialną Rosją, z całą pewnością będziemy się do tego odnosić. Póki co, brak jest jakichkolwiek konkretów - powiedział Marcin Przydacz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Już dzisiaj zapraszam do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na poniedziałek. Będziemy mieli z szefem sztabu, generałem Kukułą, z ministrem Szymczykiem, całą prezentację dotyczącą projektu Tarcza Wschód - zapowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polski system ma się łączyć z podobnymi umocnieniami w krajach bałtyckich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS