Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Paweł Szot/Fakty TVN
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?Paweł Szot/Fakty TVN

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Wysokie na ponad pięć metrów ogrodzenie znacznie utrudnia nielegalne przekroczenie granicy, ale da się je sforsować - na przykład używając lewarka samochodowego do rozwarcia słupów. Jedna taka próba została nagrana.

- Ta zapora jest i rozginana, i rozcinana, i pokonywana górą. Wykorzystywane są różne narzędzia, które dostarczane są przez służby białoruskie - przekazała major Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła na Podlasiu już prawie 14 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje modyfikację zabezpieczeń granicznych. Nad rozwiązaniami pracują naukowcy z Politechniki Śląskiej.

Tusk: zbudujemy bardzo nowoczesną infrastrukturę

- Wzmocnimy istniejącą barierę fizyczną, a jednocześnie będziemy wzmacniać system elektroniczny, który jest na tej granicy. Wybudujemy drogę wzdłuż granicy, by nasze służby mogły sprawniej i skuteczniej się poruszać - zapowiedział Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PO.

Polska musi się jednak liczyć ze znacznie poważniejszym zagrożeniem niż wykreowana przez reżimy w Mińsku i Moskwie presja migracyjna. Dlatego rząd przygotowuje narodowy plan obronności i odstraszania.

- Zbudujemy bardzo nowoczesną infrastrukturę. Nowoczesną, która skutecznie będzie zapobiegała ryzykom, które nadciągają ze wschodniej strony - zapowiedział premier Donald Tusk.

Umocnienie wschodniej granicy ma kosztować 10 miliardów złotych.

- Jeżeli będziemy rozumieli fortyfikowanie jako budowanie swoistej Linii Maginota na przykład, to oczywiście to nie jest ten kierunek, ale pamiętajmy, że jesteśmy w XXI wieku - powiedział Mirosław Różański, członek senackiej komisji obrony narodowej i klubu senackiego Trzeciej Drogi.

Dlatego Tarcza Wschód, obejmująca 400 kilometrów granicy z Rosją i Białorusią, to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Ekolodzy mają powody do satysfakcji

- To wszystko będzie jeszcze wzmocnione obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową, strzegącą przestrzeni powietrznej i, oczywiście, rozpoznaniem satelitarnym, radarowym i innymi systemami - wymienił generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Jest jeszcze coś: prezent od natury, który zamierzają wykorzystać wojskowi, ku zadowoleniu obrońców przyrody. - Gęste lasy pełne zwalonych drzew, bagna, rozlewające się rzeki i tak dalej, i tak dalej, to jest element, który jest bardzo trudno przekraczalny, chociażby dla wojsk pancernych - wyjaśnił przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Adam Wajrak.

ZOBACZ TAKŻE: "Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Kwestię Tarczy Wschód ma regulować specustawa. - Jeśli będą podejmowane działania konkretnie umacniające polską granicę, czy to z Białorusią, czy to z imperialną Rosją, z całą pewnością będziemy się do tego odnosić. Póki co, brak jest jakichkolwiek konkretów - powiedział Marcin Przydacz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Już dzisiaj zapraszam do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na poniedziałek. Będziemy mieli z szefem sztabu, generałem Kukułą, z ministrem Szymczykiem, całą prezentację dotyczącą projektu Tarcza Wschód - zapowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polski system ma się łączyć z podobnymi umocnieniami w krajach bałtyckich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN